Az Európai Bizottság a héten szólítja fel hivatalosan a magyar kormányt arra, hogy hagyjon fel a jegybank függetlenségének veszélyeztetésével - írja a Financial Times.
Mi vár Magyarországra? Van-e élet az IMF-en kívül? - Napi Gazdaság makrogazdasági konferencia
Brüsszel a következő napokban formálisan is megdorgálja Magyarországot azért, mert álláspontja szerint a magyar kormány a jegybank függetlenségének veszélyeztetésével megsérti az uniós jogot - írja a Financial Times (FT). Ez lesz az első lépése a felek közötti jogi csatározásnak, aminek döntő hatása lesz az országnak nyújtandó nemzetközi segítségre.
Az Európai Bizottság világossá fogja tenni levelében, hogy ha Budapest nem változtat az új jogszabályon, akkor az Európai Bírósághoz fordul az ügyben. Az FT interpretálja Orbán Viktor miniszterelnök álláspontját, amely szerint a központi bank működésének új szabályozása elengedhetetlen támasztéka a január 1-jén életbe lépett új alaptörvénynek.
Az eddigi változtatás kevés
A magyar kormány ugyan engedve az Európai Központi Bank (ECB) bírálatainak módosított az eredeti törvényen, ám érvényben maradtak azok a rendelkezések, amelyek növelik a kormányfő szerepét a bank vezető tisztségviselőinek kinevezésében - emlékeztet az FT. Az MNB a magyar gazdaság stabilitását veszélyeztető jogszabályként írja le az új jegybanktörvényt - teszik hozzá.
A brüsszeli bizottság kedden küldi el a levelét, amely egyben első lépése lesz a Magyarország ellen induló kötelezettségszegési eljárásnak. Ebben felsorolja kifogásait és határidőt ad a kormánynak, hogy tegyen eleget az unió kéréseinek. Ennek elmulasztása esetén számíthat jog szankciókra.
Pergőtűz indulhat
Arról még nem született döntés, hogy az új bírósági törvényre, a bírók tömeges nyugdíjazására és az adatvédelmi jogszabályok módosítására is hasonló választ adjanak-e vagy ezzel várjanak. Az FT tudomása szerint erről ma döntenek a brüsszeli tisztviselők.
Angela Merkel német kancellár vasárnapi rádióinterjújában azt mondta, hogy Magyarország az EU tagja, ezért tartania kell magát azokhoz az alapelvekhez, amelyek egyesítik ezt az országközösséget. Ezek magukban foglalják a média szabadságát, a jegybank függetlenségét és az alkotmánybíróság jogát arra, hogy független döntéseket hozzon.
Orbán pénteki rádióinterjújában azt mondta, hogy bár el tudja fogadni az EU bírálatainak egy részét az új törvénnyel kapcsolatban, más pontokon messze vannak egymástól a felek álláspontjai - emelte ki az FT.
http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/jon_az_ultimatum_brusszelbol_merkel_is_orban_ellen_fordult.507722.html
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése