Translate

2013. június 13., csütörtök

Rács mögé kerülhet a fél cseh kormány

Index
„Tudtommal nem követtem el semmilyen törvénytelenséget, nem tartom időszerűnek a kormány lemondását” – közölte szűkszavú sajtótájékoztatóján Petr Necas. A cseh kormányfő azután kényszerült a rövidségével is sokatmondó nyilatkozatra, hogy csütörtökre virradóra a korrupcióellenes hatóság rendőrei lecsaptak a kormány több tagjára.

Több mint 400 rendőr kutakodott a kormányhivatalokban, de házkutatást tartottak több nagyvállalatnál és vállalkozók otthonaiban is.

Rendőrkézre került a kormánypárti Polgári Demokrata Párt (ODS) frakcióvezetője, Petr Tluchor, Ivan Fuksa, korábbi mezőgazdasági miniszter, Jana Nagyova a kormányfő irodájának vezetője, valamint Ondrej Páleník a Stratégiai Alapok Osztályának vezetője, aki korábban a katonai hírszerzés főnöke volt.

Délután őrizetbe vették Milan Kovandát, a Katonai Hírszerzés főnökét is.

Kormányfő kijelentette, hogy Nagyova iránti bizalma továbbra is töretlen, nem hiszi, hogy bűncselekményt követett volna el. Az 49 éves Petr Necas 2010 júliusában szerezte meg a kormányfői posztot a magát liberális-konzervatívként meghatározó Polgári Demokrata Párt vezetőjeként. Állítólag Lubomír Pault, a kormányhivatal vezetőjét is letartóztatta a cseh rendőrség

Az akciót állítólag hónapok óta készítették elő Csehországban a rendőrség szervezett bűnözés elleni csoportjának (ÚOOZ) szóvivője. Pavel Hanták megerősítette, hogy a letartóztatások a kormány tagjait is érintik.

A pártnak 1991-től volt tagja. 1995-ben a védelmi miniszter helyettese, egy év múlva a parlament elnöke lett. 2006-tól három éven át a Necas kormányfő-helyettesi poszt mellett a kabinet munkaügyi és szociális minisztere is volt.

Bár Necas ma nem mondott le, a rendszerváltás történetének legnagyobb botránya bármikor elsodorhatja a politikust. Holnapra magához rendelte őt Milos Zeman államfő – aki jelenleg Pozsonyban van a közép-európai államfők találkozóján –, az egyeztetés kimenetele könnyedén lehet a kormány bukása és új választások kiírása. A találkozón Martin Cervícek országos rendőrfőkapitány, és Bohuslav Sobotkat, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke is jelen lesz. A 2013-ban az első közvetlen elnökválasztás révén államfővé lett Zeman korábban nyolc éven át vezette a szocdemeket, akiknek színeiben négy éven át az ország miniszterelnöke is volt.
Politikai földrengés

"Botrányos és elfogadhatatlan, hogy a cseh politikai vezetésnek nincs semmiféle pontos és konkrét információja a korrupcióellenes rendőrség csütörtöki akciójáról" – idézte a Bumm.sk Miroslava Nemcovát. A cseh képviselőház elnöke szerint "tarthatatlan az a helyzet, hogy sem a politikusoknak, sem a közvéleménynek órák óta nincsenek információi arról, miért hatolt be éjjel a rendőrségi kommandó a kormányhivatalba, s valójában mi történik az országban". A parlament péntekig megszakította ülését.

Meglepő módon épp ma nevezték ki a rendőrség korrupcióellenes és pénzügyi bűncselekményeket feltáró osztály (UOKFK) vezetőjét. A szervezetnek május óta nem volt kinevezett feje, miután Tomas Martinec váratlanul lemondott, a prágai legfőbb államügyésszel, Lenka Bradacovával folytatott vitája után. A korábban is a rendőrségen vezető beosztásban dolgozó Milan Komarek péntektől foglalja el új hivatalát.
Lobbisták célkeresztben

A házkutatások érintették az ellentmodásos Roman Janousek érdekeltségeit is. A rendőrök három női alkalmazottját elvitték az egyik prágai irodájából. A befolyásos milliárdos jelenleg Horvátországban van. A z üzletemberrel szemben korábban is felmerült a sikkasztás és vesztegetés gyanúja. A 45 éves Janousek szoros baráti kapcsolatban áll Pavel Bémmel, aki 2002 és 2010 között Prága alpolgármestere volt. Sokak szerint ő járulhatott hozzá Janousek üzleti felfutásához is. Bém 2006 óta az ODS alelnöke. Lehetséges, hogy a városházán tett házkutatások vele vannak összefüggésben.

A pletykák szerint Jana Nagyovával szoros kapcsolatban lévő Janousekkel szemben tavaly felmerült a gyanú, hogy ittasan halálra gázolt egy nőt Prágában, majd eltűnt a helyszínről. A rendőrség elfogta, kihallgatta, végül nem emelt vádat ellene.
Nem bíztak Prágában

A hónapok óta előkészített akciót az olomouci államügyészség felügyelte, ami jelzi, hogy a nagyszabású terv végrehajtásánál nem akarták bevonni a fővárosi erőket, vélhetően attól tartva, hogy ottani jó kapcsolataik révén az érintettek időben értesültek volna és megakadályozták volna a letartóztatásokat.

Nincsenek megjegyzések: