Translate

2022. december 30., péntek

A száműzött főrabbi szerint a zsidóknak el kell hagyniuk Oroszországot, amíg tehetik

 A száműzött főrabbi szerint a zsidóknak el kell hagyniuk Oroszországot, amíg tehetik

Exkluzív: Pinchas Goldschmidt arra figyelmeztet, hogy a zsidó lakosság bűnbakká válik a háború okozta nehézségek miatt

Pinchas Goldschmidt azt is elmondta, hogy míg az oroszországi zsidóság bizonytalan jövő előtt áll, az antiszemitizmus Európa-szerte és az Egyesült Államokban erősödik. Fénykép: Matthias Schräder/AP

Moszkva száműzött főrabbija szerint a zsidóknak el kell hagyniuk Oroszországot, amíg tehetik, mielőtt bűnbakká válnának az ukrajnai háború okozta nehézségek miatt .

„Ha visszatekintünk az orosz történelemre, amikor a politikai rendszer veszélybe került, azt láthattuk, hogy a kormány megpróbálta a tömegek haragját és elégedetlenségét a zsidó közösség felé terelni” – mondta Pinchas Goldschmidt a Guardiannek. „Láttuk ezt a cári időkben és a sztálini rezsim végén.”

„Emelkedő antiszemitizmust látunk, miközben Oroszország visszatér egy újfajta Szovjetunióba, és lépésről lépésre ismét leomlik a vasfüggöny. Ezért hiszem, hogy az orosz zsidók számára a legjobb megoldás a távozás” – tette hozzá.

Goldschmidt lemondott posztjáról, és júliusban elhagyta Oroszországot, miután nem volt hajlandó támogatni az ukrajnai orosz inváziót.

„Nyomást gyakoroltak a közösség vezetőire, hogy támogassák a háborút, és én megtagadtam ezt. Lemondtam, mert Moszkva főrabbiként továbbra is problémát jelentene a közösség számára a másként gondolkodókkal szembeni elnyomó intézkedések miatt” – mondta.

Az elmúlt 100 évben több tízezer oroszországi zsidó vándorolt ​​ki, először Európába és Amerikába, újabban pedig Izraelbe. Az 1926-os népszámlálás szerint 2 672 000 zsidó élt az akkori Szovjetunióban, ezek 59%-a Ukrajnában. Ma már csak körülbelül 165 000 zsidó maradt az Orosz Föderációban a 145 milliós összlakosságból.

Goldschmidt úgy véli, hogy a háború kezdete óta a maradók 25-30%-a távozott, vagy ezt tervezi, bár mostanra kevés járat indul Moszkvából, és a Tel-Avivba induló repülőjegyek ára megnégyszereződött kb. 2000 dollár (1625 GBP).

Júliusban az orosz kormány bezárta az izraeli bevándorlást elősegítő non-profit szervezet, a Jewish Agency oroszországi fiókját.

Összességében úgy gondolják, hogy körülbelül 200 000 orosz menekült el Oroszországból, ami felgyorsult, amikor szeptemberben bevezették a hadkötelezettséget.

„Van az orosz társadalom egy része, amelyet kreacle -nek hívnak , az üzleti és kulturális vezetők kreatív osztálya, az értelmiségiek és a művészek – mondta Goldschmidt –, és azt hiszem, nyugodtan kijelenthetjük, hogy ezeknek az embereknek a nagy százaléka elhagyta Oroszországot, ami nagyon káros lesz az orosz társadalomra.”

Elmondta, hogy az ukrajnai zsidó közösség nagy része is elhagyta, és most Németországba, Ausztriába és Romániába menekült.

Ukrajnában az antiszemitizmus hosszú története van a 19. század végi pogromoktól a második világháború alatti náci mészárlások elősegítéséig. Ezek közül a leghírhedtebb 33 000 zsidó meggyilkolása volt a kijevi Babi Yarban 1941-ben.

Az előzmények ismeretében Goldschmidt figyelemre méltónak mondta, hogy a zsidóságát nem titkoló Volodimir Zelenszkijt a szavazatok több mint 70%-ával választották meg Ukrajna elnökévé.

Ez a tény értelmetlenné tette Vlagyimir Putyin azon állítását, hogy Ukrajnát neonácik kormányozzák – mondta a rabbi. „Mutasson egy másik országot, amely a nácik szorításában van, és ahol a zsidó közösség virágzik.

„Azonban nem tudom, hogyan érzi magát zsidónak az elnök [Zelenskiy]. Kijátssza a zsidó kártyát, hogy segítséget kérjen Izraeltől.

Goldschmidt azt is megjegyezte, hogy míg az oroszországi zsidók bizonytalan jövővel néznek szembe, az antiszemitizmus erősödött a régóta zsidó szentélynek tekintett Egyesült Államokban.

2018-ban egy fegyveres megölt 11 hívőt egy pittsburghi zsinagógában. Tavaly az Anti-Defamation League rekordszámú, 2717 antiszemita incidenst rögzített az Egyesült Államokban, a támadástól és a zaklatástól a vandalizmusig.

„Az Egyesült Államokban élő zsidók sok éven át azt hitték, hogy ez kivétel, hogy bármi is történt Európában és más országokban, az ott soha nem történhet meg” – mondta Goldschmidt. „De az elmúlt három évben több támadás érte ott a zsidókat, mint Európában.

„Ami változik, az az, hogy a politikai rendszer sokkal polarizáltabb, de a diskurzust is felforgatta a közösségi média. A polarizáció, amit látunk, sokkal elfogadhatóbbá tette az antiszemitizmust.”

A hónap elején 23 ország 53 városának polgármesterei találkoztak Athénban , hogy megvitassák, hogyan lehet leküzdeni az antiszemitizmus világméretű terjedését.

„Meg kell állítanunk azokat az erőket, amelyek belülről próbálják elpusztítani Európát” – mondta a rabbi. „Kezdetben, amikor olyan támadások voltak a zsidó iskolák ellen, mint a toulouse-i, az emberek azt hitték, hogy ez zsidó probléma. De a Charlie Hebdo, a nizzai támadás és a berlini karácsonyi vásár után Európa megértette, hogy ez európai probléma, nem zsidó probléma. Ezt meg kell érteniük ezeknek a polgármestereknek.”

https://www.theguardian.com/world/2022/dec/30/exiled-chief-rabbi-jews-should-leave-russia-while-they-can-pinchas-goldschmidt-war-ukraine

2022. december 26., hétfő

Putyin ukrajnai inváziója elgondolkodtatta a nyugati egyetemeket a ruszisztikai képzés jövőjéről

 Oroszország ukrajnai inváziója jelentős hatással van az felsőoktatási-kutatói világra, arra késztetve a tudósokat, hogy egy olyan szakterületen, amely sokáig elsősorban Oroszországra összpontosított, felülvizsgálják, miképp célszerű kutatni és oktatni a két kontinensen átívelő régió történelmét és kultúráját.

Amikor jövőre több mint kétezer, szláv, kelet-európai és eurázsiai tanulmányokkal foglalkozó szakember gyűlik össze a világ minden tájáról Philadelphiában legnagyobb éves konferenciájukra, a vitát Oroszország ukrajnai inváziója fogja uralni – vagy legalábbis jelentősen meghatározza majd az esemény menetét.

Ukrajnában Moszkva provokálatlan háborúja több tízezer embert pusztított el, városokat és településeket döntött romba. A nyugati egyetemeken Oroszország imperializmusának és gyarmatosításának története a szláv és eurázsiai tudományos viták előterébe került – a történelemtől és a politikatudománytól kezdve a művészetig és az irodalomig.

A háború arra kényszeríti a tudósokat, tanszékeket és egyetemi tisztviselőket, hogy megkérdőjelezzék, hogyan tanítják Oroszország, a volt Szovjetunió és a régió történelmét, milyen tankönyveket és forrásokat használnak, kiket alkalmaznak, milyen archívumokat kutatnak fel információkért, és még azt is, hogyan nevezzék el a tanszékeket.

A Szláv, Kelet-európai és Eurázsiai Tanulmányok Szövetsége (ASEEES) a dekolonizációt tűzte ki 2023-as konferenciája témájául. A dekolonizációt, amely egyes nyugati egyetemeken már a matematikaoktatásba is beszivárgott, a szövetség az „alapvető, a régóta fennálló és gyakran internalizált hierarchiák átértékelésére, a hatalomról való lemondás és annak visszaadására irányuló politikai tettként” írta le.

„Oroszország teljes körű ukrajnai inváziója széles körű felhívásokhoz vezetett az oroszcentrikus hatalmi és hierarchikus viszonyok újraértékelésére és átalakítására mind a régióban, mind pedig abban, ahogyan tanulmányozzuk” – áll az egyesület kongresszusról szóló közleményében.

„A háború valójában egy földrengés, amely a felsőoktatási-kutatói világot is megrázta – fejtette ki Edward Schatz, a Torontói Egyetem Európai, Orosz és Eurázsiai Tanulmányok Központjának (CERES) igazgatója a Szabad Európának. – Úgy érzem, hogy lehetetlen úgy folytatni a dolgokat, ahogy eddig csináltuk. Valamit meg kell változtatni. A kérdés csak az, hogy mennyire változzon, és milyen vonalak mentén.”

Schatz elmondta, hogy a CERES tantestülete januárban kétnapos ülést tart, amelyen számos kérdést megvitatnak, többek között a tantervet és azt, hogy megváltoztassák-e a központ nevét. Néhány oktató feltette a kérdést, hogy egy olyan intézménynek, amely egy két kontinensen átívelő, az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig terjedő régiót fed le, miért csak egy ország – Oroszország – szerepel a nevében.

Nagy-Britanniában eközben a Cambridge-i Egyetem A szlavisztikai tanulmányok újragondolása címmel tart előadássorozatot.

Egy további példa, hogy észak-amerikai tudósok egy olyan esszéköteten dolgoznak, amely „a kelet-európai és eurázsiai művészet és anyagi kultúra dekolonizációjára” összpontosít.

„Figyelmen kívül hagyott” trauma

Sok tudós szerint az orosz állam túl nagy hangsúlyt kap az akadémiai életben a gyarmatosított nemzetek, régiók és csoportok, köztük Ukrajna, a Kaukázus és Közép-Ázsia, valamint az Oroszországban élő etnikai kisebbségi közösségek kárára. Szentpétervár és Moszkva – Oroszország és a Szovjetunió fővárosa a cári korszak óta – nézőpontja dominál, mondják.

A dekolonizáció vagy központtalanítás hívei azt követelik, hogy az orosz, szovjet és eurázsiai történelem, irodalom, kultúra, politikatudomány és gazdaságtan tananyagába nagyobb mértékben vonják be e nemzetek és régiók hangjait.

Oxana Shevel, a massachusettsi Tufts Egyetem politológiaprofesszora és az Amerikai Ukrán Tanulmányok Szövetségének elnöke szerint a régió sok tudósa úgy érzi, hogy a tudományos élet „nagymértékben figyelmen kívül hagyta” az orosz imperializmus és gyarmatosítás okozta traumát.

Ehelyett inkább arra a Moszkva-központú nézetre összpontosítanak, amely szerint az orosz és a szovjet államok „modernizációt, oktatást és iparosítást” hoztak ezeknek a közösségeknek.

„Azok a tudósok, akik a volt szovjet térség nem orosz régióit tanulmányozzák, alapvetően egy hangon beszélnek a szovjet és posztszovjet tanulmányok dekolonizációjának szükségességéről” – mondta Shevel a Szabad Európának.

Ezt a hangot nem mindenki hallja – vagy követi – a szakmában. A változást követelő tudósok azt mondják, hogy ellenállásba ütköznek néhány olyan tudós részéről, akiknek a fő fókusza Oroszország.

A megkezdett változás lehetséges hatása túlmutat az előadások átírásának és az új anyagok beillesztésének szükségességén. A jelenlegi és jövőbeli kutatási projektekre is hatással lehet, és visszanyúlhat az időben is, ami a múltbeli kutatások fokozottabb vizsgálatához vezethet.

„Félreismert és félreértett”

A dekolonizáció „a legtöbb kollégám számára nem túl kényelmes beszélgetés, de úgy gondolom, hogy az adott körülmények között elkerülhetetlen” – mondta a Szabad Európának Valentina Izmirlieva, a Columbia Egyetem Harriman Intézetének orosz, eurázsiai és kelet-európai tanulmányokért felelős igazgatója.

„Ez még mindig egy alakulóban lévő helyzet, és nehéz megmondani, hogyan változnak majd a dolgok egy év múlva” – fejtette ki Izmirlieva.

Erica Marat, a washingtoni Nemzeti Védelmi Egyetem politológiaprofesszora és Közép-Ázsia-szakértő szerint az Ukrajnával foglalkozó tudósok azon törekvése, hogy megkérdőjelezzék a status quót a tudományos életben, a Moszkva által uralt más régiók kutatóit is inspirálta.

„Az ukrajnai háború és az, ahogyan az ukrán tudósok megszólalnak, valóban sok teret nyit a többiek előtt is” – mondta Marat a Szabad Európának.

Vitaly Chernetsky, a Kansasi Egyetem szláv és eurázsiai nyelvek és irodalom ukrán származású professzora szerint a nem orosz régiókból és közösségekből származó szakértők munkáit nem veszik elég komolyan a kollégák, és ezt a nézetet Marat és mások is osztják.

Ukrajnát részben azért „ismerték és értették félre” Nyugaton, mert az Oroszországgal foglalkozó tudósok uralják a vitát – fejtette ki Chernetsky.

Példaként említette, hogy a szakmában sokan azért várták Kijev gyors bukását a februári orosz inváziót követően, mert elfogadták azt a narratívát, hogy Ukrajna egy megosztott nemzet, gyenge nemzeti identitástudattal.

Az egyetemeken ritkán kínálnak kurzusokat Ukrajnáról, Európa legnagyobb területű és hetedik legnagyobb népességű országa történelméről vagy kultúrájáról. Ennek egyik fő oka a hallgatói kereslet hiánya, ami a tudósok szerint az Oroszországra való összpontosítás következménye, bár a háború miatt mostanra megnőtt az érdeklődés.

Az egyetemi tantervben Ukrajna „egy nagyobb, 15 posztszovjet országot vagy kelet-európai országot tartalmazó lista része volt Németország és Oroszország között” – mondta Chernetsky, aki jövőre az ASEEES alelnöke lesz.

Az ukrán diaszpóra jelentős szerepet játszott abban, hogy az ukrán tanulmányok Nyugaton is folytatódjanak, vendégprofesszorokat és nyelvi kurzusokat finanszírozva kiválasztott egyetemeken – mondták a Szabad Európának a tudósok.

John Vsetecka, egy 33 éves végzős hallgató, aki jövőre fogja megvédeni ukrán történelemből írt szakdolgozatát, elmondta, hogy a hozzá hasonló, Oroszországon kívüli volt szovjet köztársaságokat tanulmányozó tudósok számára nehéz tanszéki állást kapni.

Vsetecka szerint „csak keveseknek sikerül továbblépni az ideiglenes kutatói vagy vendégprofesszori állásból”. Hozzátette, hogy ennek eredménye a regionális szakértelem agyelszívása az akadémiai szférából.

Emigránsbefolyás

A tudósok szerint az Egyesült Államokban az orosz és szovjet tanulmányokat történelmileg Moszkva-központú szemléletben oktatták, mivel az orosz származású tudósok, akik segítettek a terület megalapításában, döntő befolyással bírtak.

Clarence Manning, a Columbia Egyetem szlavisztikai tanszékének elnöke és korának egyik kevés Ukrajna-szakértője egy 1957-es tudományos cikkében hozta fel ezt az érvet.

Az amerikai akadémiai körökben uralkodó gondolkodásmód szerint „a régi orosz birodalom területén minden ember orosz” – írta. Ezek a tudósok, akiket „Russia Firstersként” (Oroszország az első) jellemeztek, „az orosz tudomány által az 1917-es forradalom előtt meghatározott régi, hagyományos formulákat” ismételték, és Oroszországot, majd később a Szovjetuniót „egyetlen, egységes országként” kezelték.

„nem orosz szláv nyelvekre és történelemre” fordított figyelem hiánya „sajnálatos volt, mert ahhoz vezetett, hogy a nagyobb kutatóközpontoknak orosz vagy akár szovjet irányultságot adjon, amelynek az azt követő időszakban komoly következményei voltak”.

Hatvanöt évvel később ezek a következmények még mindig érezhetők.

Susan Smith-Peter, a New York-i College of Staten Island orosztörténelem-professzora szerint Vaszilij Kljucsevszkij, a cári korszak tudósának és a modern orosz történetírás egyik megalapítójának tanításait lényegében átültették az Egyesült Államokba.

Kljucsevszkij, aki 1911-ben hunyt el, tagadta Ukrajna mint Oroszországtól különálló nép és kultúra létezését.

Moszkvában tanítványai közé tartozott Michael Karpovich, aki három évtizeden át, 1927-től 1957-ig a Harvard Egyetemen Oroszország-kutatók generációit tanította.

Kijev, Rusz és Oroszország

Karpovich „elutasította egy különálló ukrán történelem történetírói legitimitását” – írta Smith-Peter egy e havi blogbejegyzésben, hozzátéve, hogy ennek eredményeként az ukrán tudósok munkáit „gyakran nem integrálták az orosz történészek munkájába”.

Az egyik kulcsfontosságú narratíva, amelyet az emigránsok a birodalmi történészektől adtak át, és amelyet az Egyesült Államokban még ma is széles körben tanítanak, az, hogy Oroszország a Kijevi Rusz közvetlen és egyedüli utódja, egy olyan állam, amely egy évszázaddal Moszkva megalapítása előtt érte el hatalma csúcsát.

Putyin, aki hamisan állította, hogy az ukránok és az oroszok egy nép, és számos történelmileg pontatlan írásbeli és szóbeli megjegyzésében sugallta, hogy Ukrajnának nincs joga teljesen szuverén államként létezni, a folytonosságnak ezt az erősen leegyszerűsített fogalmát használta fel arra, hogy igazolja háborúját.

Számos elemző szerint úgy tűnik, hogy a történelem torzított változata áll Putyin megszállottságának középpontjában, hogy uralkodjon Ukrajna felett.

A nagyszabású invázió „az útkeresés időszakát hozta el az orosz tanulmányokon belül”, és arra kényszeríti a tudósokat, hogy újragondolják, miképp csinálják a dolgokat – mondta Smith-Peter.

Azt mondta, hogy „alapvetően meg fogja változtatni”, miképp oktatja az orosz és a szovjet történelmet, és be fogja vonni a gyarmatosított népek nézőpontját, valamint meg fogja kérdőjelezni a Kijevi Rusz és Oroszország közötti leegyszerűsített folytonosságot.

Azt javasolta, hogy az Oroszországgal foglalkozó tudósok, különösen azok, akik a szovjet időszakkal foglalkoznak, tanuljanak meg ukránul, hogy kutatni tudjanak az ukrán archívumokban.

„Emberek halnak meg emiatt”

Mark Steinberg, az Urbana-champaigni Illinoisi Egyetem orosz történelem emeritus professzora, aki a néhai Nicholas Riasanovskyval közösen írta a széles körben használt Oroszország történelme című tankönyvet, a Szabad Európának elmondta, hogy a jelenlegi vita nem új keletű.

Steinberg szerint az akadémiai körök a kommunizmus bukása, a nyolcvanas évek vége óta küzdenek az orosz és a szovjet imperializmus és gyarmatosítás kérdéseivel, valamint azzal, hogyan tanítsák.

Elmondta, hogy a terület az évek során megváltozott, az egyetemek ma már olyan tudósokat keresnek, akik az orosz birodalomra, nem pedig az államra szakosodtak, és az orosz mellett egy második regionális nyelvet is ismernek.

Ennek ellenére Oroszország ukrajnai inváziója „a birodalmi mentalitás és a gyarmatosítás olyan átértelmezésére késztette a területet, mint valószínűleg soha korábban – mondta Steinberg. – Korábban ez csak akadémiai vita volt, de most emberek halnak meg miatta.”

A tudósok előtt most az a feladat áll, hogy megértsék, hogyan hat az orosz imperializmus és gyarmatosítás arra, ahogyan témájukról gondolkodnak, vagy ahogyan megközelítik.

„Azt hiszem, ez a legérdekesebb változás, és valószínűleg a legvitatottabb is” – mondta.

Ami az Oroszország történelme című tankönyvet illeti, Steinberg elmondta, hogy „néhány jelentős változtatást hajtott végre a Kijev–Moszkva-folytonossággal kapcsolatos szimpla feltételezések megkérdőjelezése irányába, és ezeket továbbfejleszti a 10. kiadásban”.

Bár egyes intézmények és professzorok változtatásokat hajtottak végre az óráikon és a tantervekben, Chernetsky szerint a területnek még mindig „mély, strukturális” változásokra van szüksége.

„Az a fontos, hogy ne veszítsük el a lendületet, mert a nagy akadémiai intézmények hajlamosak a tétlenségre” – fejtette ki.

Szerző: Todd Prince.
https://www.szabadeuropa.hu/a/putyin-ukrajnai-invazioja-elgondolkodtatta-a-nyugati-egyetemeket-a-ruszisztikai-kepzes-jovojerol/32187576.html

2022. december 6., kedd

Egész Európa fellélegezhet a német alkotmánybíróság friss döntése után

 Portfolio

Németország alkotmánybírósága kedden elutasította az Európai Unió 750 milliárd eurós (786 milliárd dollár) gazdaságélénkítési alapjával szembeni jogi kifogást, amelynek keretében a blokk közös adósságot vállalt a tagállamok megsegítésére a koronavírus-válságból való kilábalás érdekében - írja a Reuters.

Az ítélet fontos mérföldkő a vitában, hogy az EU a jövőben más válságok esetén is vállalhat-e közös adósságot, miközben az ukrajnai háború és az ebből eredő, Oroszországgal kialakult energetikai patthelyzet miatt a tagállamok kénytelenek költséges segélyprogramokat bejelenteni.

Friedrich Heinemann, a ZEW közgazdásza szerint a döntés lendületet adott azoknak, akik támogatják ezt a megközelítést: "Brüsszelből most már egyre nagyobb lesz a nyomás a (német) kormányon, hogy szabaddá tegye az utat az új uniós programok adósságfinanszírozása előtt".

Az EU Next Generationnek nevezett gazdaságélénkítési alapja lehetővé tette az Európai Bizottság számára, hogy a tőkepiacokon legfeljebb 750 milliárd eurót gyűjtsön be, és a pénzt a tagállamok számára a közösen elfogadott reform- és beruházási tervekhez kapcsolódó kifizetéseken keresztül, részben támogatásként, részben pedig hitelként továbbítsa.

államok számára a közösen elfogadott reform- és beruházási tervekhez kapcsolódó kifizetéseken keresztül, részben támogatásként, részben pedig hitelként továbbítsa.

Az alapokat az elkövetkező évtizedekben az uniós költségvetésből kell visszafizetni, és ebből a tagállamok közül Németország viseli messze a legnagyobb részt.

A KEDDI DÖNTÉSSEL A TESTÜLET ELUTASÍTOTT KÉT ALKOTMÁNYJOGI PANASZT A BUNDESTAG PARLAMENT ÁLTAL 2021 MÁRCIUSÁBAN ELFOGADOTT, A MASSZÍV FINANSZÍROZÁSI PROGRAM RATIFIKÁLÁSÁT CÉLZÓ JOGSZABÁLY ELLEN.

A panaszokat Bernd Lucke, az euroszkeptikus Alternatíva Németországért (AfD) társalapítója, aki a pártból kilépett, miután az egyre inkább jobbra sodródott, valamint Heinrich Weiss üzletember, aki egykor a német ipari lobbicsoport, a BDI vezetője volt, nyújtotta be.

A bíróság úgy ítélte meg, hogy a ratifikációs törvény összhangban áll a német törvényekkel, nem sérti a demokratikus önrendelkezés jogát, és nem is"sértette a Bundestag általános költségvetési felelősségét.

Lucke csalódottságának adott hangot az ítélet miatt, de pozitívnak nevezte, hogy a bíróság hangsúlyozta a közös adósság szigorúan kivételes jellegét.

A német pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a program a járványra adott helyes válasz volt, ugyanakkor hozzátette, hogy soha nem költségvetési eszköznek szánták.

"Ez nem a jövőbeli intézkedések tervezete" - mondta Florian Toncar, aki a minisztériumot képviselte a bíróságon.

Mai fejlemény, hogy a magyar kormány megvétózta azt a 18 milliárd eurós EU-s hitelfelvételi tervet, amellyel az EU az Ukrajnának szánt forrásokat a pénzpiacokról finanszírozta volna. Az EU viszont minden jel szerint nem fog elállni a tervtől, és 26 ország együttesen fogja biztosítani a forrásokat Ukrajnának Magyarország megkerülésével.

Ez a cikk a Net Média Zrt. tulajdona. Minden jog fenntartva.

A német alkotmánybíróság friss döntése óriási megkönnyebbülés, a karlsruhei testület ugyanis egyszer már elkaszálta első körben az Európai Központi Bank eszközvásárlási programját, ezzel gyakorlatilag az eurózóna létét veszélybe sodorva. Második alkalommal viszont már átment az EKB eszköze a német akotmánybíróságon, és az újabb, nagy jelentőségű EU-s eszköz, a Next Generation EU-val kapcsolatos pozitív döntés újabb bizonytalanságokat hárított el.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20221206/egesz-europa-fellelegezhet-a-nemet-alkotmanybirosag-friss-dontese-utan-583602?utm


2022. november 17., csütörtök

Oroszország: elfogult, politikai ítélet született Hollandiában

 

Moszkva sajnálja, hogy a maláj utasgép ügyét vizsgáló bíróság politikai befolyása alá került és így nem hozott pártatlan ítéletet.

"Mélységesen sajnáljuk, hogy a hágai kerületi bíróság figyelmen kívül hagyta a pártatlan igazságszolgáltatás elveit az aktuális politikai konjunktúra érdekében, és ezzel súlyos csapást mért a holland igazságszolgáltatási rendszer egészének jó hírnevére" - közölte az orosz külügyminisztérium.

Az orosz diplomáciai tárca szerint az ítéletből látszik, hogy az politikai megrendelésre készült Moszkva gyanúba keverésére. A minisztérium kifogásolta, hogy a testület szelektíven kezelte az ügy anyagait, és figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy a holland ügyészség minden következtetése névtelen titkosított személyazonosságú tanúk vallomásán, valamint egy érdekelt fél, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) által rendelkezésre bocsátott, kétes eredetű, többször is hamisnak és ellentmondásosnak bizonyult információkon alapult.

A tárca nehezményezte, hogy nem vették figyelembe a védelem érvelését,

miszerint nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy az MH17-es járatot orosz eredetű Buk rakéta semmisítette meg. Figyelmen kívül hagyták az orosz védelmi minisztérium titkosítás alól feloldott dokumentumait is, amelyek értelmében Ukrajnának olyan rakétája volt, amelynek sorozatszáma megegyezett azzal, amelyet a helyszínen talált roncsokon azonosítottak.

Az orosz kifogások közé tartozik, hogy a bíróság Moszkva szerint nem kívánta részletesen kivizsgálni, honnan indították a rakétát, és "egyszerűen figyelmen kívül hagyták" azokat a tényeket, amelyek arra utaltak, hogy a kilövést ukrán katonák hajthatták végre Kijev által ellenőrzött területről."

"Az orosz radarok elsődleges, feldolgozatlan adatai, valamint (a Buk rakétákat gyártó) Almaz-Antej konszern által átadott jelentések és a természeti kísérletek eredményei, amelyek megerősítik, hogy a rakétát a kijevi hatóságok által ellenőrzött területről indították, nem kerültek be a büntetőeljárás anyagába. Ugyanez vonatkozik a védelem által beidézett számos fontos tanú vallomására is" - állt a közleményben.

A minisztérium rámutatott:

Ukrajna maga is megtagadta, hogy rendelkezésre bocsássa a saját radarjainak adatait

és a földi repülésellenőrző szolgálatok beszélgetéseit rögzítő felvételeket, az aznap dolgozó ukrán irányítók pedig "nyomtalanul eltűntek". Emellett a tárca szerint tisztázhattak volna sok dolgot az incidens napján készült amerikai műholdfelvételek is, ám Washington elutasította a bíróknak azt kérését, hogy ezeket hozzák nyilvánosságra, vagy hogy legalább különleges feltételek mellett tegyék hozzáférhetővé őket.

Az orosz közlemény azt is nehezményezi, hogy az eljárás során nem elemezték megfelelően Kijev felelősségét amiatt, hogy elmulasztotta lezárni a háborús övezet feletti légteret.

Andrej Klisasz, az orosz parlamenti felsőház alkotmányjogi bizottságának elnöke úgy vélekedett, hogy

az ítéletnek Oroszországra nézve nincs jogi következménye, "de érdekes tanulmányozni".

Vlagyimir Dzsabarov, a felsőház nemzetközi bizottságának első elnökhelyettese pedig azt mondta: a hágai bíróság ítélete előrelátható volt, és noha Oroszország számára jogilag semmis, orosz ügyvédek talán mégis meg fogják fellebbezni. Dzsabarov felhívta a figyelmet arra, hogy a perre Malajzia képviselőit meg sem hívták.

Jevgenyij Buzsinszkij altábornagy, az orosz védelmi minisztérium nemzetközi osztályának volt vezetője rámutatott, hogy a holland bíróság Oroszországot közvetlenül nem tette felelőssé a történtekért, ami által vége lett a nyolc éve tartó nemzetközi botránynak. Mint mondta, az ítélet nem kötelezi Moszkvát az elítéltek kiszolgáltatására.

Pavel Laptyev, az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) delegált egykori első orosz biztos szerint

Oroszország nem köteles tartania magát az ítélethez, mert "nincs erre vonatkozó nemzetközi jogszabály".

Az ügyvéd emlékeztetett: az MH17-es lezuhanása helyszínén talált rakétaroncson a sorszám 7379-es számjegyekkel végződött, ami arra utal, hogy a fegyver Ukrajnáé volt.

A hágai bíróság csütörtökön in absentia életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt két orosz állampolgárt és egy Moszkva-barát ukrajnai szakadárt csaknem háromszáz ember halálának okozásáért az ügyben. A negyedik, orosz állampolgárságú vádlottat bizonyíték hiányában felmentették. A helyszíni orosz médiajelentések hangsúlyozták, hogy Oroszország közvetlen felelősségét a testület az első fokú ítéletében nem állapította meg.

Oroszország a történteknek a nyomozás és a holland bíróság által bizonyítottként elfogadott interpretációjával szemben mindvégig Ukrajnát vádolta a maláj gép lelövésével,

azt állítva, hogy az utasszállítót megsemmisítő rakéta az ukrán hadsereg Lviv megyei Sztrijben állomásozó, 223. légvédelmi rakétaezredének fegyverzetéhez tartozott. A Buk szovjet légvédelmi rendszer 1986-ban gyártott rakétájának fedélzeti számát (886847349) a helyszínen talált roncsok, a hajtómű (8 86 90 32) és a fúvókablokk (8 30 113) adatai alapján állapították meg.

https://infostart.hu/kulfold/2022/11/17/oroszorszag-elfogult-politikai-itelet-szuletett-hollandiaban#

2022. november 7., hétfő

Vasvári: A Rubicon átlépése, hogy a közpénzből finanszírozott sajtó aktív bírák lemondását követeli

 

Barnóczki Brigitta

A Rubicon átlépése, hogy a közpénzből finanszírozott sajtó aktív bírák lemondását követelje – mondta a Népszavának adott interjújában Vasvári Csaba, az Országos Bírói Tanács (OBT) tagja, szóvivője. Valótlannak nevezte a kormányközeli médiában megjelent, a bírói tevékenységét érintő állításokat, szerinte azok „csak gyalázkodások”, amelyek azért születnek, mert valamivel „el kell adni az újságot”.

„Múlt szerdán, az OBT ülésén felhívtam Senyei György OBH-elnök figyelmét arra, hogy aki ebben a példátlan helyzetben néma marad, az cinkossá válik. Abban bíztam, hogy meg fogja tudni különböztetni a bírói ítélkezési tevékenység miatti, illetve az OBT-ben vitt szerepkörrel kapcsolatos, igazgatást érintő kritikákat. Sajnos, csalódnom kellett, mert az OBH elnökének pénteki nyilatkozatából egyértelmű, hogy a kettő összemosását elfogadhatónak tartja. Ez pedig mindennél jobban erodálja a közbizalmat, amit ő védeni hivatott” – mondta Vasvári Csaba az interjúban.

Az OBT tagja mindenkinek a képzeletére bízta, hogy mi a támadások valós oka, de szerinte az elsődlegesen túlmutató, mögöttes oka is kell hogy legyen.

„Mert európai uniós országban, legalábbis a Lajtától nyugatra az elmúlt 70 évben nem találni arra példát, hogy a közpénzből finanszírozott sajtó aktív bírák lemondását követelje. És nem is csak a sajtó, hanem országgyűlési képviselő, mi több, parlamenti bizottsági elnök tette ezt meg. Ez a Rubicon átlépése, amely minőségi változást okoz az igazságszolgáltatással kapcsolatos közéleti vitákban”

– mondta.

Arra a kérdésre, hogy nem fél-e, hogy a verbális támadásokból tényleges agresszió lesz, Vasvári azt válaszolta, hogy a szó veszélyes fegyver. „Ugyanakkor Magyarország egy európai uniós állam, és mi, magyar bírók egyben európai bírók is vagyunk. A mi feladatunk, hogy hatékony jogszolgáltatás álljon minden polgár rendelkezésére, az alapvető jogokat akár az állammal szemben is biztosítsuk. Ezt pedig félve, remegő lábakkal nem lehet teljesíteni. Következésképpen nem félünk, mert nem vagyunk hajlandóak félni” – mondta.

Ahogy arról korábban írtunk, a kormányközeli média két magyar bíró lemondását követeli, amiért találkoztak az Egyesült Államok budapesti nagykövetével. Az érintett bírák közleményt adtak ki, amiben emlékeztettek arra, hogy még az Országos Bírósági Hivatal elnökeként a kormányközeli Handó Tünde is találkozott a budapesti amerikai nagykövettel, valamint arról írnak: egy nagykövet elsősorban nem politikus, hanem a diplomáciai képviselet feje, tehát a saját országát képviseli egy másik államban.

Az ügyben a budapesti amerikai nagykövetség is felszólalt, közleményében azt írta, hogy a közelmúltban történt találkozó összhangban van az Egyesült Államok és más országok által világszerte folytatott diplomáciai gyakorlattal.

https://telex.hu/belfold/2022/11/07/biro-orszagos-biroi-tanacs-vasvari-csaba-amerikai-nagykovet-david-pressman-kormanymedia

Ar

2022. november 2., szerda

Korlátozták az államfő jogköreit Montenegróban

 A montenegrói alkotmányos válság újabb fejezeteként a parlament korlátozta a köztársasági elnök jogköreit. Az államfő, Milo Djukanovic a törvényes határidőn belül senkit nem kért fel kormányalakításra, miután a 2020-as választásokat követően a győztes pártok alapította kormányok rendre megbuktak. A montenegrói alkotmányban joghézagként szerepelt, hogy nem volt gyakorlat arra az esetre, ha a köztársasági elnök senkit nem bíz meg a kormányalakítással. Milo Djukanovic szerint a törvény alkotmányellenes.

2022. október 30., vasárnap

A New York-i legfelsőbb bíróság kimondta: minden dolgozót vissza kell venni, akit azért rúgtak ki, mert nem oltatta be magát

 Sőt, visszamenőleg az elmaradt fizetésüket is meg kell kapniuk.

Valamiért mind a magyar kormánypárti média, mind a liberális-globalista világelit hazai üzenőfüzeteként működő ún. ellenzéki sajtó „elfelejtett” beszámolni arról a hírről, miszerint New York állam legfelsőbb bírósága hétfőn úgy döntött,

a munkáltatóknak vissza kell venniük minden olyan munkavállalót, akit azért bocsájtottak el, mert nem volt hajlandó beoltatni magát a covid ellen.

Fox News cikke szerint a határozat indoklásának fő pontja, hogy immáron tudományosan is bizonyítható:

a védőoltás nem akadályozza meg az egyént a koronavírus elkapásában és továbbadásában.

A bíróság döntése értelmében visszamenőleg az elmaradt fizetésüket is meg kell kapniuk a munkahelyükről kirúgott oltatlanoknak.

Közbiztonsági problémát okozott az oltatlan rendőrök leszerelése

Az ügy előzménye, hogy New Yorkban ez év elején nagyjából 1700 oltatlant bocsájtottak el, miután a város korábbi polgármestere, Bill de Blasio oltási kötelezettséget rendelt el a munkahelyeken.

Mivel a kirúgottak közül sokan rendőrök és tűzoltók voltak, jelentős mértékben romlott a közbiztonság helyzete a városban, ezért szakszervezeti vezetők hónapok óta lobbiztak az oltatlanok visszavétele mellett. A legfelsőbb bíróság hétfői ítéletével végül beteljesült a követelésük.

https://magyarjelen.hu/a-new-york-i-legfelsobb-birosag-kimondta-minden-dolgozot-vissza-kell-venni-akit-azert-rugtak-ki-mert-nem-oltatta-be-magat/ 


https://www.washingtonpost.com/nation/2022/10/26/nyc-employees-covid-vaccine-mandate-supreme-court/