horváthbence
Kedd délelőtt publikálta az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért közös elemzését, amiben a nyolc, Fidesz által kiválasztott alkotmánybíró elmúlt három éves tevékenységét elemezték. Minderről itt írtunk részletesen.
Lenkovics Barnabás megválasztott elnök (j2) beszél az Alkotmánybíróság teljes ülésén Budapesten, az Alkotmánybíróság székházában 2015. február 23-án (MTI/Szigetváry Zsolt)
A jelentéshez tartozott azonban egy közel 70 oldalas elemzés is, melyben közelebbről is megnézték a vizsgált alkotmánybírók teljesítményét. A kifogásolt határozatok és különvélemények sokszor jogtechnikai természetűek, alkotmányjogi ismeretek nélkül nem is mindig ragadható meg elsőre, hogy a kutatók milyen problémákat tártak fel általuk. De átolvasva a jelentést, még így is akadt bőven egy csokornyi olyan gondolat a párhuzamos indoklásokból és különvéleményekből, melyek abszurditása még számunkra is nyilvánvaló volt.
Balsai István a bírák kényszernyugdíjazásáról szóló döntéshez beadott különvéleménye, ami az elemzés szerint a politikusból lett bíró hatalommegosztásról vallott ars poeticájának is tekinthető:
„[a]z Alkotmánybíróság az értelmezési keretek meghatározásakor egyik alaptörvényi szabályt sem értelmezheti céljával ellentétesen, nem ronthatja le értelmét azért, hogy a szabadon választott Országgyűlés által alkotott törvényhozási koncepciót alaptörvény-ellenessé nyilvánítsa. Az Alkotmánybíróság az Országgyűléstől, mint országunk alkotmányozó hatalmától arra kapott megbízást, hogy az Alaptörvény legfőbb oltalmazója legyen. Jelen pillanatban országunk valamennyi alkotmányos szerve történelmi feladat előtt áll, történelmi felelőssége van abban, hogy olyan alkotmányos demokráciát építsünk, amely az Alaptörvény értékein nyugszik. Az Alkotmánybíróságnak, mint az Alaptörvény legfőbb védelmezőjének ebben a helyzetben kiemelt a felelőssége. E felelősséggel nem fér össze az, hogy az Alaptörvény bármely rendelkezését tartalmával és céljával ellentétesen értelmezze és érvényesülését lerontsa.”
Balsai és Szívós Mária közös különvéleménye arról, hogy lehet-e börtönnel szankcionálni a hajléktalan embereket:
“Külön ki kell emelni, hogy a szóban forgó szabályozás (annak ellenére, hogy büntetőjogi jellegű) végső soron a hajléktalanok evidens érdekeit szolgálja, az ő méltóságukat védi. Kifejezetten visszásnak tartom a határozat e körben alkalmazott érvelését, amely szerint az emberi méltósággal (az abból folyó cselekvési szabadsággal) összeegyeztethetetlen az, ha az állam az érintett személyi kört a szociális szolgáltatások igénybevételére kényszeríti. Elveim és szilárd jogi meggyőződésem szerint nem sérti (nem sértheti) az emberi méltóságot egy olyan szabályozás (legyen az akár büntető jellegű szankciókkal fenyegető törvény), amely alkalmas lehet arra, hogy az embert az emberhez méltóbb életkörülményeket lehetővé tevő eszközök igénybevételére rávegye, hovatovább az egészséget, végső soron az életet veszélyeztető életmód felől a mind fizikálisan, mind mentális értelemben egészségesebb lét felé terelje.”
Dienes-Oehm Egon különvéleménye a közéleti szereplők bírálóhatóságának szigorításáról szóló kérdésben:
“A szólás- és sajtószabadság jogával való visszaélés tömegessé válása alkalmas a köznyugalom megzavarására. Súlyosabb esetekben hozzájárulhat a demokráciába, illetőleg a demokratikus intézmények működésébe vetett bizalom megrendüléséhez is. Szükségszerűen vetődik fel tehát mindezek elkerülése céljából a köz érdekének a mindenkori helyzetre tekintettel arányos figyelembevétele. A közügyek szabad vitatása tekintetében a közelmúlt történései indokolják azt, hogy a jogalkalmazói gyakorlat a köz érdekében, a köznyugalom megóvására is figyelemmel lehessen.”
Pokol Béla a médiatörvények több rendelkezését is megsemmisítő 165/2011. sz. határozat bizonyos részeihez csatolt különvéleményében írja:
“A többségi határozat ezt az állam, a közhatalom médiaszférába való túlzott beavatkozásának minősíti. Ez a minősítés azonban a hagyományos egyoldalú szemléleten alapul, mely szerint a sajtószabadság alkotmányos védelme kizárólag az állam közhatalmával szembeni védelmet jelent. Napjainkban azonban a médiaszociológiai elemzések tömege mutatja, hogy a szervezett magánhatalmak tömegmédiumok feletti – és közvetve az emberek feletti – uralma jelenti a legnagyobb veszélyt a demokratikus nyilvánosságra, különösen mivel e szervezett médiahatalmak globális szinten, illetőleg az egész euro-atlanti térségben szerveződve az egyes államokhoz képest sokszorosan nagyobb anyagi erővel és tömegbefolyással rendelkeznek. (…)
A rendszerváltás óta eltelt bő húsz év azt mutatja, hogy a hazai médiaszférát és a társadalom közvéleményének formálódását nem az állam fenyegette, hanem a televíziós csatornákat, rádiókat és mérvadó országos napi- és hetilapokat megszerző vagy azt felépítő globális médiahatalmak véleménymonopóliuma. Ebben a helyzetben épp a demokratikus állami közhatalom az, amely fel tud lépni ez ellen a véleménymonopólium ellen. A többségi határozat ezzel az egyoldalú nézőponttal, mely szerint az állam a sajtószabadság legfőbb veszélyeztetője, és ugyanakkor a szervezett globális médiahatalmak elhallgatásával – akarva nem akarva – maga is hozzájárul ahhoz, hogy a sajtó és médiaviszonyok torzultsága fennmaradjon Magyarországon. Holott a „szennyezett”, sőt a „mérgező” sajtó- és médiatartalmaktól a „fogyasztókat” ugyanúgy meg kell védeni, mint pl. a gyermekjátékok, az élelmiszerek, a gyógyszerek, stb. esetében.”
Pokol Béla a guberálás szankcionálásáról:
(…) a szóban forgó magatartások az emberi együttélés általánosan elfogadott normáival nem egyeztethetők össze, sértik emellett a közrendet és a köznyugalmat, valamint súlyosan veszélyeztetik a közegészségügyi érdekeket. Függetlenül attól, hogy kit, milyen cél, avagy jól felfogott érdek vezérel arra, hogy a szeméttárolóban kotorásszon, onnan a szemetet kivegye, vagy kiöntse, ez az egyre inkább elterjedő jelenség nem vitásan zavarja az adott lakókörnyezetben élők nyugalmát, háborgatja azok mindennapjait. Nem lehet vitás álláspontom szerint az sem, hogy a szóban forgó magatartások eredményeképpen jelentősen nő a lakosság körében a fertőző betegségek terjedésének, járványok kialakulásának kockázata.”
(…) a szóban forgó jogterület természetéből fakadóan – valamennyi tiltó és szankcionáló norma ’hátrányosan érint’ minden deviánst a társadalom egyéb tagjaival szemben”, semmiképpen sem diszkriminatív.”
Salamon László a trafikállamosításokról:
“a dohánykereskedelmi tevékenység olyan általános kereskedelmi-szakmai tudással és tapasztalattal párosul, melynek birtokában (…) e tevékenységet már folytatni nem tudó vállalkozó számára más hasonló (kereskedelmi jellegű) tevékenységre történő áttérés nem válik megvalósíthatatlanná.”
Szívós Mária a választási regisztrációról:
“Megítélésem szerint a regisztráció csupán egyszerű adminisztratív feltétele a választójog gyakorlásának, amely egyébként a választási eljárás összetettségéhez, a választásnak az ország egészére, valamennyi állampolgárára kiható eredményéhez képest csekély jelentőségű, technikai jellegű kérdésnek tekinthető. A központi névjegyzékbe vétel iránti kérelem előterjesztése – tekintettel a benyújtásra nyitva álló igen hosszú időre, valamint a kérelmezés többféle módjára stb. – az állampolgár számára nem jelent nagyobb megterhelést, mint egy postai csekkbefizetés, avagy egy reggeli bevásárlás. Ezért a vizsgált jogintézmény nem fosztja meg az állampolgárt a választójogától, és nem is lehetetleníti vagy nehezíti el súlyos mértékben annak gyakorlását, tehát nem jelenti a választáshoz való alapjog korlátját.”
http://444.hu/2015/03/18/het-elkepeszto-pelda-a-kormanykozeli-alkotmanybirok-szakmai-munkajarol/
2015. március 18., szerda
A hatáskör-korlátozás eltörlése "nem időszerű"
Lenkovics : Gyors reagálású jogállamra, törvényhozásra és kormányra van szükség! Legfrissebb AB-döntések. Csalás és magánokirat-hamisítás. Aljas indokból, különös kegyetlenséggel. Kártérítési igény.
2015. március 13. 08:07
Kákán is csomót keresve?
Liberális szemléletektől vezérelt civil jogvédők vizsgálták az Alkotmánybíróság 2011 és 2014 közti ítélkezési gyakorlatát. Az Alkotmánybíróságot megtörte a kétharmad, mert az új tagok beültetésével sikeresen alakítottak ki egy kormányhű testületet – állítja közös elemzésben az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért szervezet.
Megállapították: a rendszerváltozást követő húsz évben a mindenkori kormánytöbbség csak az ellenzékkel közösen tudott alkotmánybírókat jelölni, ezt a rendelkezést azonban 2010-ben megváltoztatták, és azóta a parlamenti kétharmadot alkotó Fidesz-KDNP egyedül dönthetett. 2011-ben a bírák számát 11-ről 15-re növelték, később kilencről 12 évre emelték a bírák megbízatásának idejét, majd eltörölték a tisztség betöltésének felső korhatárát, így hetvenedik életévének betöltése után is bíró maradhat majd Balsai István, Dienes-Oehm Egon, Pokol Béla, Salamon László, Sulyok Tamás és Szívós Mária is.
23 nagy jelentőségű döntést vizsgáltak, s ebből tíz a kormánypártok által választott bírák többségbe kerülése előtt, tizenhárom pedig utána született. Korábban a testület mind a tíz ügyben a kabinet érdekével ellentétesen határozott, de amint többségbe kerültek az „egypárti" bírák, az arány drámaian megváltozott: 13-ból tízszer a kormány számára megfelelő döntést hoztak. Állítják: több olyan bíró is van, aki a vizsgált ügyek mindegyikében a kormány szempontjaira figyelemmel voksolt. Például Dienes-Oehm Egon, Pokol Béla és Szívós Mária az új bírók többségbe kerülése előtt is szinte kizárólag olyan döntéseket támogatott, amelyek megfeleltek a kabinet feltehető érdekének, ám Balsai István és Juhász Imre is kizárólag a kormány szempontjaira figyelemmel szavazott, illetve fogalmazott meg különvéleményt.
Végszóként rögzítik: ma a testületben tizenegy olyan bíró van, akit kizárólag a kormánypártok támogattak. A kormányoldal februárban viszont - szerencsére - elveszítette a kétharmados többségét, miközben jelenleg az AB-nek csak 14 tagja van. Egy fő tehát hiányzik, s ha be akarják tölteni ezt a posztot, a Fidesz ezúttal már egyezkedésre kényszerül. (Az elemzést a három szervezet hamarosan tartandó sajtótájékoztatón részletesen ismerteti és teljes terjedelmében nyilvánosságra hozzák.)
Lenkovics: Gyors reagálású jogállamra, törvényhozásra és kormányra van szükség!
Elődeitől eltérően, rekord idő alatt lett közszereplő a rádióban, tévében Lenkovics Barnabás az Alkotmánybíróság hivatalba lépett új elnöke.A héten a HírTV Magyarország élőben című műsorában tette közhírré, miként vélekedik a politikáról, a törvényhozásról, a Taláros Testület jelenéről, jövőjéről. Szemelvények belőle:
- Gyors reagálású jogállamra, törvényhozásra és kormányra van szükség, mert a problémák rapid módon merülnek fel és azonnali beavatkozást igényelnek. Ez a szituáció egy konszolidált időszakhoz képest gyökeresen átalakítja a jogállam és benne az Alkotmánybíróság működését. Reményre ad okot, hogy a parlamentben egy külön erre szakosodott törvényhozási bizottság jött létre, amelynek súlyát, rangját jelzi, hogy vezetője, Gulyás Gergely egyben az Országgyűlés alelnöke, továbbá az Igazságügyi Minisztérium is nagy hangsúlyt fektet a jogszabály-előkészítés minőségi kontrolljára. Úgy látszik, hatottak a jogszabályok minőségével kapcsolatos kritikák.
A korábban elvett, a költségvetésre, az adókra vonatkozó alkotmánybírósági hatáskörök visszaszerzésével kapcsolatosan, szolidan mondotta: egyelőre informálisan olyan jelzést kapott, hogy ”ez még nem időszerű.” A nemzetközi kritikák azonban nem jogosak. Egészen más Dániában vagy Hollandiában alkotmánybíráskodni, mint Magyarországon, már csak a szociális helyzet, a szociális jogok állapota, a munkához való jog szempontjából is.
Hozzátette: az Alkotmánybíróság kritikus körülmények között is védelmezi az európai alkotmányos hagyományok, a magyar történeti alkotmány alapvető értékeit, csakhogy ezen értékek esélye, például a szociális biztonsághoz való jog tényleges érvényesülése nagyon elnehezült. Minden olyan területen, ahol a legszegényebb, legkiszolgáltatottabb néprétegek jogairól van szó, indokolt tehát, hogy az Alkotmánybíróságot nagyobb súllyal megkérdezzék.
Radikálisan meg kell erősíteni az állami kontrollt az egész pénzügyi szektor felett – hangsúlyozta a Buda-Cash-üggyel kapcsolatos kérdésre válaszolva.
Az előzetes letartóztatás időtartalmának korlátlanságát támadó ombudsmani indítvánnyal kapcsolatban pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy minden uniós országban van felső határa az előzetes letartóztatásnak. Előfordul hat-hét év, az általános pedig négy-öt év, tehát Magyarországon is indokolt lehet a felső határ, ezért "az ombudsman indítványának valószínűleg van esélye."
http://gondola.hu/cikkek/95371-Kakan_is_csomot_keresve_.html
2015. március 13. 08:07
Kákán is csomót keresve?
Liberális szemléletektől vezérelt civil jogvédők vizsgálták az Alkotmánybíróság 2011 és 2014 közti ítélkezési gyakorlatát. Az Alkotmánybíróságot megtörte a kétharmad, mert az új tagok beültetésével sikeresen alakítottak ki egy kormányhű testületet – állítja közös elemzésben az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért szervezet.
Megállapították: a rendszerváltozást követő húsz évben a mindenkori kormánytöbbség csak az ellenzékkel közösen tudott alkotmánybírókat jelölni, ezt a rendelkezést azonban 2010-ben megváltoztatták, és azóta a parlamenti kétharmadot alkotó Fidesz-KDNP egyedül dönthetett. 2011-ben a bírák számát 11-ről 15-re növelték, később kilencről 12 évre emelték a bírák megbízatásának idejét, majd eltörölték a tisztség betöltésének felső korhatárát, így hetvenedik életévének betöltése után is bíró maradhat majd Balsai István, Dienes-Oehm Egon, Pokol Béla, Salamon László, Sulyok Tamás és Szívós Mária is.
23 nagy jelentőségű döntést vizsgáltak, s ebből tíz a kormánypártok által választott bírák többségbe kerülése előtt, tizenhárom pedig utána született. Korábban a testület mind a tíz ügyben a kabinet érdekével ellentétesen határozott, de amint többségbe kerültek az „egypárti" bírák, az arány drámaian megváltozott: 13-ból tízszer a kormány számára megfelelő döntést hoztak. Állítják: több olyan bíró is van, aki a vizsgált ügyek mindegyikében a kormány szempontjaira figyelemmel voksolt. Például Dienes-Oehm Egon, Pokol Béla és Szívós Mária az új bírók többségbe kerülése előtt is szinte kizárólag olyan döntéseket támogatott, amelyek megfeleltek a kabinet feltehető érdekének, ám Balsai István és Juhász Imre is kizárólag a kormány szempontjaira figyelemmel szavazott, illetve fogalmazott meg különvéleményt.
Végszóként rögzítik: ma a testületben tizenegy olyan bíró van, akit kizárólag a kormánypártok támogattak. A kormányoldal februárban viszont - szerencsére - elveszítette a kétharmados többségét, miközben jelenleg az AB-nek csak 14 tagja van. Egy fő tehát hiányzik, s ha be akarják tölteni ezt a posztot, a Fidesz ezúttal már egyezkedésre kényszerül. (Az elemzést a három szervezet hamarosan tartandó sajtótájékoztatón részletesen ismerteti és teljes terjedelmében nyilvánosságra hozzák.)
Lenkovics: Gyors reagálású jogállamra, törvényhozásra és kormányra van szükség!
Elődeitől eltérően, rekord idő alatt lett közszereplő a rádióban, tévében Lenkovics Barnabás az Alkotmánybíróság hivatalba lépett új elnöke.A héten a HírTV Magyarország élőben című műsorában tette közhírré, miként vélekedik a politikáról, a törvényhozásról, a Taláros Testület jelenéről, jövőjéről. Szemelvények belőle:
- Gyors reagálású jogállamra, törvényhozásra és kormányra van szükség, mert a problémák rapid módon merülnek fel és azonnali beavatkozást igényelnek. Ez a szituáció egy konszolidált időszakhoz képest gyökeresen átalakítja a jogállam és benne az Alkotmánybíróság működését. Reményre ad okot, hogy a parlamentben egy külön erre szakosodott törvényhozási bizottság jött létre, amelynek súlyát, rangját jelzi, hogy vezetője, Gulyás Gergely egyben az Országgyűlés alelnöke, továbbá az Igazságügyi Minisztérium is nagy hangsúlyt fektet a jogszabály-előkészítés minőségi kontrolljára. Úgy látszik, hatottak a jogszabályok minőségével kapcsolatos kritikák.
A korábban elvett, a költségvetésre, az adókra vonatkozó alkotmánybírósági hatáskörök visszaszerzésével kapcsolatosan, szolidan mondotta: egyelőre informálisan olyan jelzést kapott, hogy ”ez még nem időszerű.” A nemzetközi kritikák azonban nem jogosak. Egészen más Dániában vagy Hollandiában alkotmánybíráskodni, mint Magyarországon, már csak a szociális helyzet, a szociális jogok állapota, a munkához való jog szempontjából is.
Hozzátette: az Alkotmánybíróság kritikus körülmények között is védelmezi az európai alkotmányos hagyományok, a magyar történeti alkotmány alapvető értékeit, csakhogy ezen értékek esélye, például a szociális biztonsághoz való jog tényleges érvényesülése nagyon elnehezült. Minden olyan területen, ahol a legszegényebb, legkiszolgáltatottabb néprétegek jogairól van szó, indokolt tehát, hogy az Alkotmánybíróságot nagyobb súllyal megkérdezzék.
Radikálisan meg kell erősíteni az állami kontrollt az egész pénzügyi szektor felett – hangsúlyozta a Buda-Cash-üggyel kapcsolatos kérdésre válaszolva.
Az előzetes letartóztatás időtartalmának korlátlanságát támadó ombudsmani indítvánnyal kapcsolatban pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy minden uniós országban van felső határa az előzetes letartóztatásnak. Előfordul hat-hét év, az általános pedig négy-öt év, tehát Magyarországon is indokolt lehet a felső határ, ezért "az ombudsman indítványának valószínűleg van esélye."
http://gondola.hu/cikkek/95371-Kakan_is_csomot_keresve_.html
2015. március 16., hétfő
A rendszerváltozás újragondolásáról ír új könyvében Tőkés Rudolf
Forrás: MTI
A rendszerváltozás újragondolását szorgalmazza új kötetében Tőkés Rudolf politológus, a Connecticuti Egyetem professor emeritusa, aki A harmadik köztársaság születése című munkája pénteki bemutatója alkalmából az MTI-nek elmondta, azért kezdte el írni új könyvét, mert "lelkiismeret-furdalást" érzett amiatt, hogy az 1989-1990-es eseményeket korábbi munkájában forradalomnak nevezte.
Tőkés Rudolf 1956-ban emigrált az Egyesült Államokba, ahol egyetemi karriert futott be. Az 1980-as években kezdett a magyar belpolitikával foglalkozni, munkájához komoly kapcsolati hálót épített ki: a demokratikus ellenzék kulcsfigurái - Konrád György, Kis János, Antall József, Kőszeg Ferenc és sokan mások - éppúgy beletartoztak, mint az állampárt jelentős alakjai, köztük Aczél György, Pozsgay Imre és Grósz Károly. A politikatudós felidézte, a velük folytatott beszélgetések révén olyan információkhoz tudott hozzájutni, amelyek akkor egy nyugati - vagy akár magyar - kutató számára elérhetetlennek számítottak.
Tőkés Rudolf elmondta: az általa rendszerváltoztatásnak vagy rendszermódosításnak nevezett eseménysor után kapcsolatai segítségével addig feltáratlan írott forrásokba is betekintést nyert. Az első szabad választás után, 1991-ben külügyi tanácsadóként fél évig segítette Antall József kormányát, amiért cserébe hozzáférést kapott a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) pártarchívumának egyes iratanyagaihoz. A dokumentumok segítségével írta meg magyarul 1998-ban megjelent, A kialkudott forradalom című művét.
Új könyvét azért kezdte el írni, mert "lelkiismeret-furdalást" érzett amiatt, hogy az 1989-1990-es eseményeket korábbi munkájában forradalomnak nevezte. "Ezzel a könyvvel újra akartam gondolni az egész rendszerváltoztatást, és ok-okozati összefüggéseket akartam találni az azóta végbement folyamatok és az 1989-1990-es átmenet kulcselemei között" - fogalmazott.
Korábbi írásaihoz képest könyvének legfontosabb újításai között említette, hogy politológiai, szociológiai és történeti vizsgálódásait ezúttal a jogi környezet elemzésével is kiegészítette. Emellett kutatásának körébe beemelte a MSZMP Politikai Bizottsága egy korábban alig ismert szerve, a Koordinációs Bizottság iratanyagát is, amelyet Révész Béla, a Szegedi Tudományegyetem oktatója tárt fel.
Véleménye szerint a harmadik köztársaság számos későbbi problémáját és kudarcát vissza lehet vezetni a demokratikus rendszer születésének időszakára. Kulcsfontosságú, a későbbiekben meghatározó jelenségnek nevezte például, hogy a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásait követően a bal- és a jobboldali politikai szereplők csupán abban értettek egyet, hogy gyenge államra és gyenge törvényhozásra van szükség. Ennek eredményeként az ország majdnem kormányozhatatlanná vált, a döntéshozatal szétaprózódott, az országgyűlés mellett tucatnyi, autonóm módon működő intézmény jött létre, amelyek akadályozhatták a kormány munkáját - fogalmazott.
Külön is kiemelte az Alkotmánybíróságot, amely szerinte példátlanul széles jogkörre tett szert, és értékmentes ítéleteire, illetve olyan absztrakt fogalmakra hivatkozva mint a jogállam, a jogfolytonosság és a jogbiztonság, teljes mértékben blokkolhatta a demokratikusan választott országgyűlési képviselők és kormányok akaratát. Tőkés Rudolf szerint ráadásul az Alkotmánybíróság valójában az említett Koordinációs Bizottság jogkörét vitte tovább, amely viszont teljes mértékben antidemokratikus szerv volt. A 1957 és 1988 között teljes titoktartás mellett működő Koordinációs Bizottság elvi és konkrét jogi kérdésekben hozhatott megfellebbezhetetlen döntéseket - emlékeztetett.
További problémaként említette, hogy miközben a hatalmat követelő értelmiség saját belharcaival volt elfoglalva, a kommunista államigazgatás és társadalmi intézmények szinte változatlan formában öröklődtek át a demokratikus rendszerbe, valamint a korábbi pártelit is átmenthette gazdasági és politikai befolyását.
Tőkés Rudolf az MTI-nek hangsúlyozta, a 2011-es új alkotmánnyal sikerült a korábbi évtizedek "alkotmányozási csődjét" jóvátenni, így nyújtva erkölcsi kárpótlást a magyar társadalomnak. Hozzátette: olyan szimbolikus lépéseket is sikerült megtenni, például az alkotmány preambuluma tekintetében, amelyektől a korábbi kormányzatok teljes mértékben elzárkóztak. Mint fogalmazott, a Himnusz első sorának alkotmányba foglalásával sikerült például átlépni azon a gyakorlaton, amely az alkotmányjogi kérdéseket egy szűk értelmiségi körön kívül értelmezhetetlen, "se színe, se szaga" értékmentesség alapján közelítette meg.
A harmadik köztársaság születése - Emberek, ideológiák, intézmények című könyv a L'Harmattan Kiadó gondozásában jelenik meg, a kötetet péntek este mutatták be a szerző jelenlétében a budapesti Kossuth Klubban.
http://www.hirado.hu/2015/03/13/a-rendszervaltozas-ujragondolasarol-ir-uj-konyveben-tokes-rudolf/
A rendszerváltozás újragondolását szorgalmazza új kötetében Tőkés Rudolf politológus, a Connecticuti Egyetem professor emeritusa, aki A harmadik köztársaság születése című munkája pénteki bemutatója alkalmából az MTI-nek elmondta, azért kezdte el írni új könyvét, mert "lelkiismeret-furdalást" érzett amiatt, hogy az 1989-1990-es eseményeket korábbi munkájában forradalomnak nevezte.
Tőkés Rudolf 1956-ban emigrált az Egyesült Államokba, ahol egyetemi karriert futott be. Az 1980-as években kezdett a magyar belpolitikával foglalkozni, munkájához komoly kapcsolati hálót épített ki: a demokratikus ellenzék kulcsfigurái - Konrád György, Kis János, Antall József, Kőszeg Ferenc és sokan mások - éppúgy beletartoztak, mint az állampárt jelentős alakjai, köztük Aczél György, Pozsgay Imre és Grósz Károly. A politikatudós felidézte, a velük folytatott beszélgetések révén olyan információkhoz tudott hozzájutni, amelyek akkor egy nyugati - vagy akár magyar - kutató számára elérhetetlennek számítottak.
Tőkés Rudolf elmondta: az általa rendszerváltoztatásnak vagy rendszermódosításnak nevezett eseménysor után kapcsolatai segítségével addig feltáratlan írott forrásokba is betekintést nyert. Az első szabad választás után, 1991-ben külügyi tanácsadóként fél évig segítette Antall József kormányát, amiért cserébe hozzáférést kapott a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) pártarchívumának egyes iratanyagaihoz. A dokumentumok segítségével írta meg magyarul 1998-ban megjelent, A kialkudott forradalom című művét.
Új könyvét azért kezdte el írni, mert "lelkiismeret-furdalást" érzett amiatt, hogy az 1989-1990-es eseményeket korábbi munkájában forradalomnak nevezte. "Ezzel a könyvvel újra akartam gondolni az egész rendszerváltoztatást, és ok-okozati összefüggéseket akartam találni az azóta végbement folyamatok és az 1989-1990-es átmenet kulcselemei között" - fogalmazott.
Korábbi írásaihoz képest könyvének legfontosabb újításai között említette, hogy politológiai, szociológiai és történeti vizsgálódásait ezúttal a jogi környezet elemzésével is kiegészítette. Emellett kutatásának körébe beemelte a MSZMP Politikai Bizottsága egy korábban alig ismert szerve, a Koordinációs Bizottság iratanyagát is, amelyet Révész Béla, a Szegedi Tudományegyetem oktatója tárt fel.
Véleménye szerint a harmadik köztársaság számos későbbi problémáját és kudarcát vissza lehet vezetni a demokratikus rendszer születésének időszakára. Kulcsfontosságú, a későbbiekben meghatározó jelenségnek nevezte például, hogy a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásait követően a bal- és a jobboldali politikai szereplők csupán abban értettek egyet, hogy gyenge államra és gyenge törvényhozásra van szükség. Ennek eredményeként az ország majdnem kormányozhatatlanná vált, a döntéshozatal szétaprózódott, az országgyűlés mellett tucatnyi, autonóm módon működő intézmény jött létre, amelyek akadályozhatták a kormány munkáját - fogalmazott.
Külön is kiemelte az Alkotmánybíróságot, amely szerinte példátlanul széles jogkörre tett szert, és értékmentes ítéleteire, illetve olyan absztrakt fogalmakra hivatkozva mint a jogállam, a jogfolytonosság és a jogbiztonság, teljes mértékben blokkolhatta a demokratikusan választott országgyűlési képviselők és kormányok akaratát. Tőkés Rudolf szerint ráadásul az Alkotmánybíróság valójában az említett Koordinációs Bizottság jogkörét vitte tovább, amely viszont teljes mértékben antidemokratikus szerv volt. A 1957 és 1988 között teljes titoktartás mellett működő Koordinációs Bizottság elvi és konkrét jogi kérdésekben hozhatott megfellebbezhetetlen döntéseket - emlékeztetett.
További problémaként említette, hogy miközben a hatalmat követelő értelmiség saját belharcaival volt elfoglalva, a kommunista államigazgatás és társadalmi intézmények szinte változatlan formában öröklődtek át a demokratikus rendszerbe, valamint a korábbi pártelit is átmenthette gazdasági és politikai befolyását.
Tőkés Rudolf az MTI-nek hangsúlyozta, a 2011-es új alkotmánnyal sikerült a korábbi évtizedek "alkotmányozási csődjét" jóvátenni, így nyújtva erkölcsi kárpótlást a magyar társadalomnak. Hozzátette: olyan szimbolikus lépéseket is sikerült megtenni, például az alkotmány preambuluma tekintetében, amelyektől a korábbi kormányzatok teljes mértékben elzárkóztak. Mint fogalmazott, a Himnusz első sorának alkotmányba foglalásával sikerült például átlépni azon a gyakorlaton, amely az alkotmányjogi kérdéseket egy szűk értelmiségi körön kívül értelmezhetetlen, "se színe, se szaga" értékmentesség alapján közelítette meg.
A harmadik köztársaság születése - Emberek, ideológiák, intézmények című könyv a L'Harmattan Kiadó gondozásában jelenik meg, a kötetet péntek este mutatták be a szerző jelenlétében a budapesti Kossuth Klubban.
http://www.hirado.hu/2015/03/13/a-rendszervaltozas-ujragondolasarol-ir-uj-konyveben-tokes-rudolf/
2015. március 15., vasárnap
Ők kaptak idén Kossuth-díjat, Széchenyi-díjat és különböző érdemrendeket
Ők kaptak idén Kossuth-díjat, Széchenyi-díjat és különböző érdemrendeket
Klág Dávid
2015.03.15. 15:46 Módosítva: 2015-03-15 15:46:10
Áder János vasárnap délután a követező emberek tüntette ki a Parlamentben:
Kossuth-díjat kapott:
Albert Gábor író
Bachman Gábor építész
Bács Ferenc színész
Bede-Fazekas Csaba operaénekes
Gyémánt László festő
Hűvösvölgyi Ildikó színész
Kunkovács László fotós és néprajzkutató
Mezey Katalin költő
Oszvald Marika színész
Ökrös Oszkár cimbalomművész
Sapszon Ferenc karnagy
Szőcs Géza író, költő
Tolcsvay Béla gitáros, énekes
illetve a Hot Jazz Band tagjai: Bényei Tamás, Bera Zsolt, Fodor László, Galbács István Tibor, Juhász Zoltán és Szabó Lóránt Hunor
Széchenyi-díjat kapott:
Bársony István villamosmérnök
Frank András matematikus
Hebling János fizikus
Kollár László Péter építőmérnök
Kovács L. Gábor neuroendokrinológus
Ligeti Erzsébet kutatóorvos
Márkus Béla irodalomtörténész
Rácz Zoltán Attila fizikus
Rózsa Huba teológus
Solti László állatorvos
Szatmáry Zoltán fizikus
Tellér Gyula szociológus, műfordító
Tőkés Rudolf politológus
Török László régész, történész
A díjat megosztva kapták Apáthy István, Balázs András és Bánfalvi Antal villamosmérnökök
A Magyar Érdemrend nagykeresztjét az OTP Bank vezérigazgatója, Csányi Sándor kapta.
Fotó: Koszticsák Szilárd
A középkereszt csillagos változatát kapta Granasztói György történész, Iván László egyetemi professzor, Kásler Miklós onkológus, Naszvadi György jogász, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság volt elnöke, Reinhold Bocklet, a Bajor Tartományi Parlament első alelnöke, Tompa Anna Mária doktor és tanár, és Závodszky Péter biofizikus.
A középkeresztet kapta Aradi Mária balettmester, Benkó Sándor előadóművész, Benkó Ágota, a Népesedési Kerekasztal koordinátora, Bércesi Ferenc egyetemi docens, Blaskó Gábor kémikus, Csorba László történész, Dávid Ferenc művészettörténész, Faragó Sándor erdőmérnök, Göröcs János labrarúgó, Inzelt Péter Sándor mérnök, Lehel László, a Magyar Ökomenikus Segélyszervezet elnöke, Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda alnöke, Pethő Bertalan pszichiáter, Pukánszky béla vegyészmérnök, Sótonyi Péter Tamás állatorvos, Szász Károly SOTE-kancellár, Udvaros Béla színházi rendező, és Vígh László kémikus. Tovább ezt a kitüntetést kapta Jankovich-de Jeszenice József Béla, Magyarország hollandiai tiszteletbeli konzulja, Kibédi Varga Áron irodalomtörténész és Mariano Hugo Windisch-Graetz, a Szuverén Máltai Lovagrend szlovéniai nagykövete.
2015. március 10., kedd
Lenkovics Barnabás: ötvözni kell a nemzetközi normákat a nemzeti arculattal
2015. március 10., kedd 14:18 InfoRádió
Az Alkotmánybíróság nem hozhat olyan határozatot, amelynek teljesítése az ország költségvetését veszélyeztetné - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a testület elnöke. Lenkovics Barnabás arról is beszélt: Az Alkotmánybíróság elnökének nincs több esélye egy arculatformálásra, mint a testület többi tagjának.
Az Alkotmánybíróságnak figyelembe kell vennie a racionalitást, hogy mire van pénz, és így kell értelmeznie a jog kereteit - mondta a testület elnöke.
"Ez akkor érthető, ha kiderül, hogy 2010-ben, majd a 2012-es alkotmányban az Alkotmánybíróság hatáskörét korlátozták; költségvetési és adójogszabályokat nem vizsgálhat. Egyre több kötelezettség, jog egyre magasabb szintű érvényesítésére kötelezi az államot, de arra nincs hatalma és lehetősége, hogy olyan gazdaság-, egészség-, oktatás-, szociálpolitikát csináljon, hogy ezek finanszírozhatók legyenek."
Lenkovics Barnabás emlékeztetett: több olyan ombudsmani vagy alkotmánybírósági döntés is volt, amelyek több tízmilliárd forintos kiadást követeltek az államtól.
"Korábban volt a személyi szám eltörlése kapcsán az adatnyilvántartások szétbontása, akkor külön TAJ-, adó-, rendőrségi és katonai és egy sor nyilvántartást kellett kiépíteni saját külön kódszámokkal, azonosítókkal. Ez az átalakítás akkor több mint 40 milliárdba került. Akkor volt egy álláspont, azt teremtse elő az állam. Az ombudsman mint alap emberi jogvédő, az Alkotmánybíróság mint alkotmányos alapjogok védelmezője nem kell hogy tekintettel legyen arra, hogy amit mond, annak mi a konzekvenciája."
Az Alkotmánybíróság elnöke hozzátette: mára ez megváltozott.
"Ha olyan kiadásokra, a jog nyelvén úgy mondunk: lehetetlen teljesítésére kötelezem, amire nincs meg a fedezete, se állami tulajdonból, se adóztatásból, járulékemelésből, akkor egyetlen sansza marad: külföldi hitelt vesz föl, akkor ugyanabba a csapdába és adósságspirálba hajtom bele, amiből nagy nehezen végre képes kikászálódni."
Lenkovics Barnabás elmondta: nem lehet csőlátás szerűen gondolkodni, mert ha más jog érvényesülését hátrányosan érint egy döntés, akkor azt össze kell mérni.
Az Alkotmánybíróság elnökét nem inspirálja az, hogy újraválasztják-e. Lenkovics Barnabást még kilenc évre választottak meg a testület tagjának.
"Az Alkotmánybíróságról külön törvény rendelkezik és ott nyilvánvaló, hogy az elnöki jogkör pontosan beszabályozott. Lényegesen több a munkám, de egy arculat formálására semmivel sincs több esélyem és lehetőségem, mint a tizenöt alkotmánybíró bármelyikének. Mindenki kifejti az álláspontját, és a többség azt fogadja el, ami mögött a leginkább meggyőző érvek sorakoznak."
Lenkovics Barnabás elmondta: feladat az, hogy figyelje a jogegységet, és ügyeljen a jogegységre.
"Például három öttagú tanácsunk is működik, az nem jó, ha azonos tárgyú ügyekben háromféle gyakorlat alakul ki."
Az Alkotmánybíróság elnöke az új alaptörvényről azt mondta: annak van sajátos arculata.
"Itt most egy nagyon nehéz feladat és kihívás áll előttünk. A 89-es alkotmánynak is van egy húszéves alkotmánybírósági határozatok sorozatán át kimunkált tartalma, az úgynevezett élő jog vagy a ténylegesen érvényesülő alkotmány, most az alaptörvény újdonságait hozzá kell ehhez tenni. Azért nem teljesen új abban az értelemben, hogy Magyarország tagja az Európai Uniónak és aláírta az ENSZ emberi jogi egyezményeit is, azokból nem léphet ki.
Lenkovics Barnabás hozzátette: Magyarországra nézve kötelezőek az uniós normák, de kötelezőek a nemzetközi egyezmények normái is. Ezekhez az alapvető értékekhez adódik hozzá a magyar örökség és nemzeti arculat. A kettőből együtt kell valami hozzáadott értékkel továbbvinni a régit.
Hanganyag: Exterde Tibor
Kapcsolódó hanganyagok:
Aréna - Lenkovics Barnabás, az Alkotmánybíróság elnöke
http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-709389
Az Alkotmánybíróság nem hozhat olyan határozatot, amelynek teljesítése az ország költségvetését veszélyeztetné - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a testület elnöke. Lenkovics Barnabás arról is beszélt: Az Alkotmánybíróság elnökének nincs több esélye egy arculatformálásra, mint a testület többi tagjának.
Az Alkotmánybíróságnak figyelembe kell vennie a racionalitást, hogy mire van pénz, és így kell értelmeznie a jog kereteit - mondta a testület elnöke.
"Ez akkor érthető, ha kiderül, hogy 2010-ben, majd a 2012-es alkotmányban az Alkotmánybíróság hatáskörét korlátozták; költségvetési és adójogszabályokat nem vizsgálhat. Egyre több kötelezettség, jog egyre magasabb szintű érvényesítésére kötelezi az államot, de arra nincs hatalma és lehetősége, hogy olyan gazdaság-, egészség-, oktatás-, szociálpolitikát csináljon, hogy ezek finanszírozhatók legyenek."
Lenkovics Barnabás emlékeztetett: több olyan ombudsmani vagy alkotmánybírósági döntés is volt, amelyek több tízmilliárd forintos kiadást követeltek az államtól.
"Korábban volt a személyi szám eltörlése kapcsán az adatnyilvántartások szétbontása, akkor külön TAJ-, adó-, rendőrségi és katonai és egy sor nyilvántartást kellett kiépíteni saját külön kódszámokkal, azonosítókkal. Ez az átalakítás akkor több mint 40 milliárdba került. Akkor volt egy álláspont, azt teremtse elő az állam. Az ombudsman mint alap emberi jogvédő, az Alkotmánybíróság mint alkotmányos alapjogok védelmezője nem kell hogy tekintettel legyen arra, hogy amit mond, annak mi a konzekvenciája."
Az Alkotmánybíróság elnöke hozzátette: mára ez megváltozott.
"Ha olyan kiadásokra, a jog nyelvén úgy mondunk: lehetetlen teljesítésére kötelezem, amire nincs meg a fedezete, se állami tulajdonból, se adóztatásból, járulékemelésből, akkor egyetlen sansza marad: külföldi hitelt vesz föl, akkor ugyanabba a csapdába és adósságspirálba hajtom bele, amiből nagy nehezen végre képes kikászálódni."
Lenkovics Barnabás elmondta: nem lehet csőlátás szerűen gondolkodni, mert ha más jog érvényesülését hátrányosan érint egy döntés, akkor azt össze kell mérni.
Az Alkotmánybíróság elnökét nem inspirálja az, hogy újraválasztják-e. Lenkovics Barnabást még kilenc évre választottak meg a testület tagjának.
"Az Alkotmánybíróságról külön törvény rendelkezik és ott nyilvánvaló, hogy az elnöki jogkör pontosan beszabályozott. Lényegesen több a munkám, de egy arculat formálására semmivel sincs több esélyem és lehetőségem, mint a tizenöt alkotmánybíró bármelyikének. Mindenki kifejti az álláspontját, és a többség azt fogadja el, ami mögött a leginkább meggyőző érvek sorakoznak."
Lenkovics Barnabás elmondta: feladat az, hogy figyelje a jogegységet, és ügyeljen a jogegységre.
"Például három öttagú tanácsunk is működik, az nem jó, ha azonos tárgyú ügyekben háromféle gyakorlat alakul ki."
Az Alkotmánybíróság elnöke az új alaptörvényről azt mondta: annak van sajátos arculata.
"Itt most egy nagyon nehéz feladat és kihívás áll előttünk. A 89-es alkotmánynak is van egy húszéves alkotmánybírósági határozatok sorozatán át kimunkált tartalma, az úgynevezett élő jog vagy a ténylegesen érvényesülő alkotmány, most az alaptörvény újdonságait hozzá kell ehhez tenni. Azért nem teljesen új abban az értelemben, hogy Magyarország tagja az Európai Uniónak és aláírta az ENSZ emberi jogi egyezményeit is, azokból nem léphet ki.
Lenkovics Barnabás hozzátette: Magyarországra nézve kötelezőek az uniós normák, de kötelezőek a nemzetközi egyezmények normái is. Ezekhez az alapvető értékekhez adódik hozzá a magyar örökség és nemzeti arculat. A kettőből együtt kell valami hozzáadott értékkel továbbvinni a régit.
Hanganyag: Exterde Tibor
Kapcsolódó hanganyagok:
Aréna - Lenkovics Barnabás, az Alkotmánybíróság elnöke
http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-709389
2015. március 9., hétfő
Alkotmánybíróság: porondon az új elnök
Seregnyi indítvány masírozik. Változatlanul hengerelnek a bírósági döntések ellen lázadó panaszok. Legfrissebb döntések és a tárgyalandók.
2015. március 8. 09:09
Elődeitől eltérően, rekord idő alatt közszereplő lett a rádióban, tévében Lenkovics Barnabásaz Alkotmánybíróság hivatalba lépett új elnöke.Röpke egy hét alatt közhírré tette, miként vélekedik a politikáról, a törvényhozásról, a Taláros Testület jelenéről, jövőjéről. Szemelvények belőle:
- Az Alkotmánybíróság feladata, hogy mértéket tartson, ne blokkolja a gyors kormányzati reagálást, de hozzájáruljon a törvényalkotás színvonalának javulásához. Az alkotmánybíráskodásnak a társadalmi, gazdasági változásokkal együtt kell élnie, a problémákat követnie kell, az új kihívásokra új válaszokat kell adnia, hiszen a régi módszerekkel nem lehet megoldani az általuk előidézett problémákat.
- Nem helyeselhető, hogy a válságos helyzetre a „törvénygyár” szinte követhetetlen módon, évi több száz törvénnyel reagál, de ebben felelős az Alkotmánybíróság is, amely korábban kimondta: alapvető jog lényeges tartalmát csak törvényben lehet szabályozni. Mára szinte minden alapvető joggá és annak lényeges tartalmává vált, így a nagyarányú változásokra csak törvények sokaságával lehet reagálni. Ebben a helyzetben az Alkotmánybíróság feladata is az, hogy mértéket tartson, ne blokkolja, akadályozza a kormányzati munkát azonnali beavatkozást igénylő helyzetekben, hiszen ott a politikai felelősség, és ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy ki kormányoz, milyen párt van hatalmon.
- A jog nem független a politikától. A jogot lehet egyre jobbá, tökéletesebbé tenni és egyfajta „fogalom-mennyországot” kialakítani, - ahogy egy 19. századi jogtudós mondta, ám mindez elszakadhat az élettől, a társadalmi valóságtól. Nem véletlen, hogy a tudományban is megjelennek olyan nézetek, amelyek elvárják az alkotmánybíráskodástól, hogy kövesse a nagyarányú, drasztikus politikai változásokat.
- Más az alkotmánybíráskodás konszolidált és más válságos időszakokban. Magyarország nagyon kritikus időszakot él át, egyik válságból, a szocializmus válságából a másikba lép, nem tudjuk honnan hová tart. Az Alkotmánybíróság feladata ma az, hogy kibontsa az új alaptörvény dogmatikáját úgy, hogy közben semmi értékállót ne dobjon ki az elmúlt negyedszázad alkotmánybíráskodásából.
- A törvényhozónak az eddiginél nagyobb súlyt kell fektetnie a szakszerűbb törvény-előkészítésre, az előzetes hatásvizsgálatokra. Az elmúlt években ugyanis nem mindig születtek kellően kiérlelt törvények, ami átmeneti, nagyon válságos időszakokban elnézhető, bár az Alkotmánybíróság ezt eddig is szóvá tette, ám most már eljött egy olyan időszak, amikor ezen lehetne javítani.
Az új elnök beszélt arról is, hogy szeretné közelebb vinni az emberekhez az alkotmánybíráskodást és eloszlatni azt a testületről kialakult képet, hogy elefántcsonttoronyban ítélkezik.
http://gondola.hu/cikkek/95294-_Alkotmanybirosag__porondon_az_uj_elnok.html
2015. március 8. 09:09
Elődeitől eltérően, rekord idő alatt közszereplő lett a rádióban, tévében Lenkovics Barnabásaz Alkotmánybíróság hivatalba lépett új elnöke.Röpke egy hét alatt közhírré tette, miként vélekedik a politikáról, a törvényhozásról, a Taláros Testület jelenéről, jövőjéről. Szemelvények belőle:
- Az Alkotmánybíróság feladata, hogy mértéket tartson, ne blokkolja a gyors kormányzati reagálást, de hozzájáruljon a törvényalkotás színvonalának javulásához. Az alkotmánybíráskodásnak a társadalmi, gazdasági változásokkal együtt kell élnie, a problémákat követnie kell, az új kihívásokra új válaszokat kell adnia, hiszen a régi módszerekkel nem lehet megoldani az általuk előidézett problémákat.
- Nem helyeselhető, hogy a válságos helyzetre a „törvénygyár” szinte követhetetlen módon, évi több száz törvénnyel reagál, de ebben felelős az Alkotmánybíróság is, amely korábban kimondta: alapvető jog lényeges tartalmát csak törvényben lehet szabályozni. Mára szinte minden alapvető joggá és annak lényeges tartalmává vált, így a nagyarányú változásokra csak törvények sokaságával lehet reagálni. Ebben a helyzetben az Alkotmánybíróság feladata is az, hogy mértéket tartson, ne blokkolja, akadályozza a kormányzati munkát azonnali beavatkozást igénylő helyzetekben, hiszen ott a politikai felelősség, és ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy ki kormányoz, milyen párt van hatalmon.
- A jog nem független a politikától. A jogot lehet egyre jobbá, tökéletesebbé tenni és egyfajta „fogalom-mennyországot” kialakítani, - ahogy egy 19. századi jogtudós mondta, ám mindez elszakadhat az élettől, a társadalmi valóságtól. Nem véletlen, hogy a tudományban is megjelennek olyan nézetek, amelyek elvárják az alkotmánybíráskodástól, hogy kövesse a nagyarányú, drasztikus politikai változásokat.
- Más az alkotmánybíráskodás konszolidált és más válságos időszakokban. Magyarország nagyon kritikus időszakot él át, egyik válságból, a szocializmus válságából a másikba lép, nem tudjuk honnan hová tart. Az Alkotmánybíróság feladata ma az, hogy kibontsa az új alaptörvény dogmatikáját úgy, hogy közben semmi értékállót ne dobjon ki az elmúlt negyedszázad alkotmánybíráskodásából.
- A törvényhozónak az eddiginél nagyobb súlyt kell fektetnie a szakszerűbb törvény-előkészítésre, az előzetes hatásvizsgálatokra. Az elmúlt években ugyanis nem mindig születtek kellően kiérlelt törvények, ami átmeneti, nagyon válságos időszakokban elnézhető, bár az Alkotmánybíróság ezt eddig is szóvá tette, ám most már eljött egy olyan időszak, amikor ezen lehetne javítani.
Az új elnök beszélt arról is, hogy szeretné közelebb vinni az emberekhez az alkotmánybíráskodást és eloszlatni azt a testületről kialakult képet, hogy elefántcsonttoronyban ítélkezik.
http://gondola.hu/cikkek/95294-_Alkotmanybirosag__porondon_az_uj_elnok.html
2015. március 3., kedd
A mentőcsomag után: romeltakarítás
Retró:
Népszava|2013. márc 26. 05:40
Csődbe viszi második legnagyobb bankját Ciprus, a 100 ezer euró alatti betéteket azonban garantálják - erről állapodott meg a földközi-tengeri szigetország hétfőn hajnalban az EU-val és az IMF-fel. Szakértők szerint Ciprus ezzel elbúcsúzik adóparadicsomi címétől, és hosszú recesszió elé néz.
Jó, hogy megszületett a ciprusi mentőcsomag, de nem tudni, milyen hatása lesz - fogalmazott tegnap José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Az euróövezet pénzügyminisztereinek hétfő hajnalig tartó válságtanácskozásán elfogadták a ciprusi kormány tervét, amely alapján az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 10 milliárd eurós segítséget nyújt a fizetésképtelenség határára sodródott szigetországnak. Ám a válság rendezéséhez szükséges pénz fennmaradó részét, 5,8 milliárd eurót Ciprusnak magának kell előteremtenie. A terv szerint ehhez a százezer eurónál nagyobb összegű bankbetétek szolgálnak majd fedezetül.
A ciprusi parlament a jegybankelnök javaslatára pénteken elfogadta azt a törvénymódosítást, amely felhatalmazza a kormányt, hogy átstrukturálja az ország bankrendszerét. Eszerint a második legnagyobb bankot, a Laikit (Cyprus Popular Bank, CPB) két részre bontják, egy jó és egy rossz bankra. Előbbibe kerülnek a 100 ezer euró alatti betétek, melyeket hamarosan átvesz a Bank of Cyprus. A 100 ezer euró feletti betéteket a rossz bankba sorolják, a CPB-t pedig így gyakorlatilag felszámolják.
Az egy héttel ezelőtti unortodox, minden bankbetét megadóztatását felvető ötlettel szemben ez egy teljesen ortodoxnak mondható bankcsőddel oldja meg a szigetország problémáját - értékelte a megállapodást lapunknak Magas István. A Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének egyetemi tanára úgy fogalmazott: ezzel az EU elkerülte azt a szégyent, hogy a kisbetétesek pénzéhez kelljen nyúlni, ugyanakkor kötelezik a magánbetét tulajdonosokat is, hogy veszteséget írjanak le. Egy hete a ciprusi kormány arról egyezett meg az EU vezetőivel, hogy az 5,8 milliárd eurót a bankbetétek megadóztatásából teremtik elő. Az eredeti tervek szerint a 100 ezer euró alatti betétekre 6,75, míg az afölöttiekre 9,9 százalékos kulccsal vonták volna le a terhet. A parlament elé már alternatív javaslat került, eszerint a 20 ezer euró alatti betéteket megkímélik, 20 és 100 ezer euró között 6,75 százalékos adót vetnek ki, míg 100 ezer euró felett 9,9 százalékot vonnak le a ciprusi bankok betétjeiből. Az ötletet a ciprusiak és az oroszok is határozottan ellenezték, a parlament végül kedden elvetette a javaslatot. Az orosz ellenállás legfőbb oka, hogy számos orosz befektető használta ki a szigetország nagyvonalú adórendszerét, ezért megtakarításaikat Ciprus bankjaiban tartják. Az orosz betétek nagyságrendileg 20 milliárd euróra rúgnak, mely főként Ciprus 17 milliárd eurós nemzeti össztermékéhez (GDP) képest hatalmas összeg.
Európa elégedett
Csatát nem nyertünk, de sikerült elkerülnünk a kilépést az euróövezetből - fogalmazott a tárgyalások után Michalisz Szarrisz ciprusi pénzügyminiszter. A ciprusi vezetés azt szerette volna elérni, hogy a trojka - az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság (EB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - finanszírozza a fenntarthatatlanul működő bankrendszert, és hallani sem akart arról, hogy a két legnagyobb ciprusi bank befektetői viseljék a válság terhét - nyilatkozott az elmúlt hétvégén lezajlott újabb maratoni bankmentő tárgyalásokról Wolfgang Schäuble, német pénzügyminiszter. Schäuble szerint a hitelprogramnak csak akkor van értelme, ha a gyökerénél ragadja meg a problémákat. A német pénzügyminiszter kifejtette: a válság nem a segítség feltételeihez ragaszkodó uniós partnerek makacssága miatt alakult ki, hanem a helyi bankszektor "működésképtelen üzleti modellje" miatt. Sajtóértesülések szerint Pierre Moscovici, francia pénzügyminiszter egyenesen "csőd szélére került kaszinógazdaságnak" nevezte az adóparadicsomi státuszához ragaszkodó szigetországot.
A válságkezelésre kidolgozott mentőcsomag a probléma gyökerére összpontosít, tartós és finanszírozott megoldás lesz - fogalmazott Cristine Lagarde, az IMF vezérigazgatója lapunkhoz eljuttatott közleményében. Szerinte a megállapodás alkalmas arra, hogy helyreállítsa a bankrendszerbe vetett bizalmat, amely a növekedés ösztönzésének alapja. Azok a bankok is viselik a válságkezelés terheit, amelyek tevékenysége hozzájárult a válság kialakulásához - értékelte az egyezséget Angela Merkel német kancellár, aki szerint igazságos tehermegosztást eredményez a bankválság kezelésére kidolgozott hitelprogram.
Putyin is bejelentkezett
Vlagyimir Putyin, orosz államfő utasítást adott a kormánynak és a pénzügyminisztériumnak, hogy vizsgálják meg a Ciprusnak 2011-ben, 5 évre nyújtott 2,5 milliárd eurós hitel átstrukturálásának lehetőségét. A ciprusi pénzügyminiszter a múlt héten többször tárgyalt Moszkvában erről a kérdésről, miután a szigetország parlamentje elutasította a bankbetétek megadóztatásának ötletét, az EKB azonban közölte, hogy csak hétfőig biztosít forrást a bankoknak. Dimitrij Peszkov elnöki szóvivő közölte: "Vlagyimir Putyin az eurócsoport (övezet) döntését figyelembe véve lehetségesnek tartja a ciprusi elnök és az Európai Bizottság erőfeszítéseinek támogatását a szigetország gazdasági és bankválságának leküzdésére". A Moody's hitelminősítő számításai szerint 2012 végén orosz bankok mintegy 12 milliárd dollárnyi, orosz vállalatok pedig 19 milliárd dollárnyi betétállománnyal rendelkeztek ciprusi pénzintézetekben. Az orosz bankok által ciprusi offshore cégeknek adott hitelek nagyságát 30-40 milliárd dollár közé teszik. Az orosz pénzintézetek ciprusi leányvállalataiban további 12 milliárd dollárt helyeztek ki.
Merre tovább, Ciprus?
Nehéz feladat áll Ciprus előtt: újra ki kell találnia, hogy a turizmuson kívül melyik az az ágazat, amely képes lesz gazdasági növekedést generálni, mert a pénzügyi szektor kiesett - mondta el lapunknak Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági tanszékének egyetemi tanára. Látható, az offshore országoknak nem szabad engedniük, hogy a bankjaik mérlegfőösszege ennyire felfusson, mert egy hirtelen esemény esetén nincs az a jegybank vagy támogató, amely fel tudná tőkésíteni a pénzintézeteket: és ez tanulság a Karibi-térség kis országai számára is - mutatott rá a kutató. A ciprusi bankrendszernek ugyanakkor továbbra is van egy jelentős csődkockázata - véli Magas István, aki szerint ennek a feloldása még néhány hónapot igénybe fog venni, és további friss forrásra lesz szükség.
Ciprus hosszú ideig tartó gazdasági visszaesésre számíthat a mentőcsomag hatására, hiszen a bankszektor nem működhet úgy, ahogy korábban - mondta el lapunknak Saághy Pál. Az Equilor elemzője rámutatott: a piacokat is csak rövid időre nyugtatta meg a mentőcsomagról szóló megállapodás, és tegnap délután már negatívba fordultak a tőzsdék. Az elemző szerint ennek oka, hogy számos piaci pletyka kapott szárnyra: egyebek között Ciprus esetleges kilépéséről a valutaunióból. Az elemző kiemelte, hogy számos nyitott kérdés van még a mentőcsomaggal kapcsolatban. Nem tudni ugyanis, hogy a Laiki rossz, 100 ezer euró feletti betéteit milyen mértékben kell leírniuk a tulajdonosoknak, valamint felerősödtek a félelmek a piacon, hogy más országok is bedönthetik rossz bankjaikat.
A mentőcsomag részletei
- Ciprus második legnagyobb bankját, a Laikit (Népbank) azonnal bezárják: egy jó és egy rossz bankra osztják, a 100 ezer euró feletti betétek kerülnek a rossz bankba. A mentőcsomagból származó, 10 milliárd eurónyi forrást nem fordíthatják a pénzintézet szanálására.
- A 100 ezer euró alatti betétek a Bank of Cyprushoz kerülnek, ehhez az EKB 9 milliárd eurót biztosít mentőalapjából, az ELA-ból. A nem biztosított hiteleket befagyasztják az újratőkésítésig.
- Az EKB kormányzótanácsa a jelenlegi szabályok szerint biztosít likviditást a Bank of Cyprusnak.
Népszava|2013. márc 26. 05:40
Csődbe viszi második legnagyobb bankját Ciprus, a 100 ezer euró alatti betéteket azonban garantálják - erről állapodott meg a földközi-tengeri szigetország hétfőn hajnalban az EU-val és az IMF-fel. Szakértők szerint Ciprus ezzel elbúcsúzik adóparadicsomi címétől, és hosszú recesszió elé néz.
Jó, hogy megszületett a ciprusi mentőcsomag, de nem tudni, milyen hatása lesz - fogalmazott tegnap José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Az euróövezet pénzügyminisztereinek hétfő hajnalig tartó válságtanácskozásán elfogadták a ciprusi kormány tervét, amely alapján az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 10 milliárd eurós segítséget nyújt a fizetésképtelenség határára sodródott szigetországnak. Ám a válság rendezéséhez szükséges pénz fennmaradó részét, 5,8 milliárd eurót Ciprusnak magának kell előteremtenie. A terv szerint ehhez a százezer eurónál nagyobb összegű bankbetétek szolgálnak majd fedezetül.
A ciprusi parlament a jegybankelnök javaslatára pénteken elfogadta azt a törvénymódosítást, amely felhatalmazza a kormányt, hogy átstrukturálja az ország bankrendszerét. Eszerint a második legnagyobb bankot, a Laikit (Cyprus Popular Bank, CPB) két részre bontják, egy jó és egy rossz bankra. Előbbibe kerülnek a 100 ezer euró alatti betétek, melyeket hamarosan átvesz a Bank of Cyprus. A 100 ezer euró feletti betéteket a rossz bankba sorolják, a CPB-t pedig így gyakorlatilag felszámolják.
Az egy héttel ezelőtti unortodox, minden bankbetét megadóztatását felvető ötlettel szemben ez egy teljesen ortodoxnak mondható bankcsőddel oldja meg a szigetország problémáját - értékelte a megállapodást lapunknak Magas István. A Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének egyetemi tanára úgy fogalmazott: ezzel az EU elkerülte azt a szégyent, hogy a kisbetétesek pénzéhez kelljen nyúlni, ugyanakkor kötelezik a magánbetét tulajdonosokat is, hogy veszteséget írjanak le. Egy hete a ciprusi kormány arról egyezett meg az EU vezetőivel, hogy az 5,8 milliárd eurót a bankbetétek megadóztatásából teremtik elő. Az eredeti tervek szerint a 100 ezer euró alatti betétekre 6,75, míg az afölöttiekre 9,9 százalékos kulccsal vonták volna le a terhet. A parlament elé már alternatív javaslat került, eszerint a 20 ezer euró alatti betéteket megkímélik, 20 és 100 ezer euró között 6,75 százalékos adót vetnek ki, míg 100 ezer euró felett 9,9 százalékot vonnak le a ciprusi bankok betétjeiből. Az ötletet a ciprusiak és az oroszok is határozottan ellenezték, a parlament végül kedden elvetette a javaslatot. Az orosz ellenállás legfőbb oka, hogy számos orosz befektető használta ki a szigetország nagyvonalú adórendszerét, ezért megtakarításaikat Ciprus bankjaiban tartják. Az orosz betétek nagyságrendileg 20 milliárd euróra rúgnak, mely főként Ciprus 17 milliárd eurós nemzeti össztermékéhez (GDP) képest hatalmas összeg.
Európa elégedett
Csatát nem nyertünk, de sikerült elkerülnünk a kilépést az euróövezetből - fogalmazott a tárgyalások után Michalisz Szarrisz ciprusi pénzügyminiszter. A ciprusi vezetés azt szerette volna elérni, hogy a trojka - az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság (EB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - finanszírozza a fenntarthatatlanul működő bankrendszert, és hallani sem akart arról, hogy a két legnagyobb ciprusi bank befektetői viseljék a válság terhét - nyilatkozott az elmúlt hétvégén lezajlott újabb maratoni bankmentő tárgyalásokról Wolfgang Schäuble, német pénzügyminiszter. Schäuble szerint a hitelprogramnak csak akkor van értelme, ha a gyökerénél ragadja meg a problémákat. A német pénzügyminiszter kifejtette: a válság nem a segítség feltételeihez ragaszkodó uniós partnerek makacssága miatt alakult ki, hanem a helyi bankszektor "működésképtelen üzleti modellje" miatt. Sajtóértesülések szerint Pierre Moscovici, francia pénzügyminiszter egyenesen "csőd szélére került kaszinógazdaságnak" nevezte az adóparadicsomi státuszához ragaszkodó szigetországot.
A válságkezelésre kidolgozott mentőcsomag a probléma gyökerére összpontosít, tartós és finanszírozott megoldás lesz - fogalmazott Cristine Lagarde, az IMF vezérigazgatója lapunkhoz eljuttatott közleményében. Szerinte a megállapodás alkalmas arra, hogy helyreállítsa a bankrendszerbe vetett bizalmat, amely a növekedés ösztönzésének alapja. Azok a bankok is viselik a válságkezelés terheit, amelyek tevékenysége hozzájárult a válság kialakulásához - értékelte az egyezséget Angela Merkel német kancellár, aki szerint igazságos tehermegosztást eredményez a bankválság kezelésére kidolgozott hitelprogram.
Putyin is bejelentkezett
Vlagyimir Putyin, orosz államfő utasítást adott a kormánynak és a pénzügyminisztériumnak, hogy vizsgálják meg a Ciprusnak 2011-ben, 5 évre nyújtott 2,5 milliárd eurós hitel átstrukturálásának lehetőségét. A ciprusi pénzügyminiszter a múlt héten többször tárgyalt Moszkvában erről a kérdésről, miután a szigetország parlamentje elutasította a bankbetétek megadóztatásának ötletét, az EKB azonban közölte, hogy csak hétfőig biztosít forrást a bankoknak. Dimitrij Peszkov elnöki szóvivő közölte: "Vlagyimir Putyin az eurócsoport (övezet) döntését figyelembe véve lehetségesnek tartja a ciprusi elnök és az Európai Bizottság erőfeszítéseinek támogatását a szigetország gazdasági és bankválságának leküzdésére". A Moody's hitelminősítő számításai szerint 2012 végén orosz bankok mintegy 12 milliárd dollárnyi, orosz vállalatok pedig 19 milliárd dollárnyi betétállománnyal rendelkeztek ciprusi pénzintézetekben. Az orosz bankok által ciprusi offshore cégeknek adott hitelek nagyságát 30-40 milliárd dollár közé teszik. Az orosz pénzintézetek ciprusi leányvállalataiban további 12 milliárd dollárt helyeztek ki.
Merre tovább, Ciprus?
Nehéz feladat áll Ciprus előtt: újra ki kell találnia, hogy a turizmuson kívül melyik az az ágazat, amely képes lesz gazdasági növekedést generálni, mert a pénzügyi szektor kiesett - mondta el lapunknak Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági tanszékének egyetemi tanára. Látható, az offshore országoknak nem szabad engedniük, hogy a bankjaik mérlegfőösszege ennyire felfusson, mert egy hirtelen esemény esetén nincs az a jegybank vagy támogató, amely fel tudná tőkésíteni a pénzintézeteket: és ez tanulság a Karibi-térség kis országai számára is - mutatott rá a kutató. A ciprusi bankrendszernek ugyanakkor továbbra is van egy jelentős csődkockázata - véli Magas István, aki szerint ennek a feloldása még néhány hónapot igénybe fog venni, és további friss forrásra lesz szükség.
Ciprus hosszú ideig tartó gazdasági visszaesésre számíthat a mentőcsomag hatására, hiszen a bankszektor nem működhet úgy, ahogy korábban - mondta el lapunknak Saághy Pál. Az Equilor elemzője rámutatott: a piacokat is csak rövid időre nyugtatta meg a mentőcsomagról szóló megállapodás, és tegnap délután már negatívba fordultak a tőzsdék. Az elemző szerint ennek oka, hogy számos piaci pletyka kapott szárnyra: egyebek között Ciprus esetleges kilépéséről a valutaunióból. Az elemző kiemelte, hogy számos nyitott kérdés van még a mentőcsomaggal kapcsolatban. Nem tudni ugyanis, hogy a Laiki rossz, 100 ezer euró feletti betéteit milyen mértékben kell leírniuk a tulajdonosoknak, valamint felerősödtek a félelmek a piacon, hogy más országok is bedönthetik rossz bankjaikat.
A mentőcsomag részletei
- Ciprus második legnagyobb bankját, a Laikit (Népbank) azonnal bezárják: egy jó és egy rossz bankra osztják, a 100 ezer euró feletti betétek kerülnek a rossz bankba. A mentőcsomagból származó, 10 milliárd eurónyi forrást nem fordíthatják a pénzintézet szanálására.
- A 100 ezer euró alatti betétek a Bank of Cyprushoz kerülnek, ehhez az EKB 9 milliárd eurót biztosít mentőalapjából, az ELA-ból. A nem biztosított hiteleket befagyasztják az újratőkésítésig.
- Az EKB kormányzótanácsa a jelenlegi szabályok szerint biztosít likviditást a Bank of Cyprusnak.
Amióta kinevezték, visszadobálják a korrupciós feljelentéseket: országos vizsgálat indul
Index
Polt Péter országos vizsgálatot rendelt el, egyebek mellett azért, hogy kiderítse, hogy lehet az, hogy amióta őt kinevezték, azóta a Legfőbb Ügyészség jóval több korrupcióval kapcsolatos feljelentést utasít el, mint korábban.
Polt Péter legfőbb ügyész az állami szervek korrupció elleni küzdelemben való együttműködéséről 2011 novemberében aláírt közös nyilatkozat évfordulóján a korrupció elleni küzdelem világnapjához is kapcsolódó tanácskozáson Budapesten az Igazságügyi Palotában 2014. december 11-én.
Fotó: Bruzák Noémi
"A korrupciós bűncselekmények elleni fellépés tárgyában országos vizsgálatot rendeltem el, amely kiterjed a feljelentések elutasításával, illetve az ilyen tárgyú nyomozások megszüntetésével kapcsolatos adatokra is" - írta a legfőbb ügyész egy szocialista kérdésre adott írásbeli válaszában. Polt azt ígérte, hogy a vizsgálat eredményéről tájékoztatást fog adni.
Korábban az atlatszo.hu hasonlította össze, hogy hányszor indult eljárás hivatali vesztegetés vagy befolyással üzérkedés miatt 2006 . január 1 . és 2010. december 13 ., illetve 2010. december 14. és 2014. december 31-e között, azaz Polt kinevezése előtt és után.
Kiderült, Polt 2010-es kinevezése óta háromszor nagyobb arányban utasítja el a Legfőbb Ügyészség a hivatali korrupció miatt tett feljelentéseket a 2006-2010 időszakhoz képest. Ha végül megindult a nyomozás, akkor azokat kétszer gyakrabban szüntették meg. Mindezt úgy, hogy a feljelentések száma harmadára csökkent.
http://index.hu/belfold/2015/03/03/amiota_kinevezetek_visszadobaljak_a_korrupcios_feljelenteseket_orszagos_vizsgalat_indul/
Polt Péter országos vizsgálatot rendelt el, egyebek mellett azért, hogy kiderítse, hogy lehet az, hogy amióta őt kinevezték, azóta a Legfőbb Ügyészség jóval több korrupcióval kapcsolatos feljelentést utasít el, mint korábban.
Polt Péter legfőbb ügyész az állami szervek korrupció elleni küzdelemben való együttműködéséről 2011 novemberében aláírt közös nyilatkozat évfordulóján a korrupció elleni küzdelem világnapjához is kapcsolódó tanácskozáson Budapesten az Igazságügyi Palotában 2014. december 11-én.
Fotó: Bruzák Noémi
"A korrupciós bűncselekmények elleni fellépés tárgyában országos vizsgálatot rendeltem el, amely kiterjed a feljelentések elutasításával, illetve az ilyen tárgyú nyomozások megszüntetésével kapcsolatos adatokra is" - írta a legfőbb ügyész egy szocialista kérdésre adott írásbeli válaszában. Polt azt ígérte, hogy a vizsgálat eredményéről tájékoztatást fog adni.
Korábban az atlatszo.hu hasonlította össze, hogy hányszor indult eljárás hivatali vesztegetés vagy befolyással üzérkedés miatt 2006 . január 1 . és 2010. december 13 ., illetve 2010. december 14. és 2014. december 31-e között, azaz Polt kinevezése előtt és után.
Kiderült, Polt 2010-es kinevezése óta háromszor nagyobb arányban utasítja el a Legfőbb Ügyészség a hivatali korrupció miatt tett feljelentéseket a 2006-2010 időszakhoz képest. Ha végül megindult a nyomozás, akkor azokat kétszer gyakrabban szüntették meg. Mindezt úgy, hogy a feljelentések száma harmadára csökkent.
http://index.hu/belfold/2015/03/03/amiota_kinevezetek_visszadobaljak_a_korrupcios_feljelenteseket_orszagos_vizsgalat_indul/
2015. március 2., hétfő
Lenkovics: a jogállam szakadatlan tanulási folyamat
Forrás: MTI | 2015. 03. 01. 10:15:13
Ahogyan az állam, úgy a jogállam struktúrái sem örök időkre adottak, egy szakadatlan tanulási folyamatról van szó, melyben az egyes jogállami intézmények funkciója, feladata is módosulhat, az Alkotmánybíróság sem akadályozhatja meg a hatékony kormányzati intézkedéseket, feladata az, hogy megvonja a politikai mérlegelés, mozgástér alkotmányos kereteit, melyeken belül még jogállami egy jogalkotói döntés - mondta az Ab napokban hivatalba lépett új elnöke az MTI-nek.
Más a tartalma, az eszköztára az emberi jogok oltalmazásának és az alkotmánybíráskodásnak egy nagyobb teljesítőképességű gazdag, és egy szegény országban, más egy konszolidált időszakban, mint egy súlyos válság idején - mondta az Ab elnöke. A törvényhozó és a végrehajtó hatalmi ág kötelessége, hogy szükség esetén azonnali és hatékony intézkedéseket tegyen, az Ab feladata pedig, hogy meghúzza a jogalkotói mérlegelés, mozgástér alkotmányos kereteit, melyeken belül még jogállami lehet egy döntés. Azonban ha nem is alkotmánysértő egy törvény, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy hibátlan - mondta az elnök.
A megsemmisítés mellett más eszközökkel is élhet a testület, például megfogalmazhat alkotmányos követelményt vagy megállapíthat mulasztást, és élhet a szignalizáció egyéb eszközeivel is. Láthatóan többféleképpen fel lehet lépni a törvényalkotás egyes, jogállami szempontból kifogásolható megoldásaival, módszereivel szemben. Ha az alkotmányos intézmények között megvan a jogállami együttműködés, a kölcsönös tisztelet és bizalom, akkor ezek a jelzések is elérhetik céljukat és a jogállamiság, alkotmányosság értékei sem szenvednek csorbát - mondta Lenkovics Barnabás, aki 2001 és 2007 között szerzett ombudsmani tapasztalataira is utalt.
Az Ab és a politika viszonyáról szólva az új elnök elmondta: a testület, illetve tagjai nem politizálhatnak, függetlennek és pártatlannak kell lenniük. Így az Ab nem is lehet tekintettel a tevékenységét érintő politikai értékelésekre, a "véleménypiacra". Ugyanakkor tudomásul kell venni, hogy a jog nem független a politikától, hiszen a törvényhozás politikai tevékenység, oka a társadalmi problémákban, célja pedig azok kezelésében van - mondta az elnök.
A lényeg, hogy az intézmények együttműködésének eredménye az emberek boldogulása, az ország sorsának jobbra fordulása legyen. Ez fejeződik ki a legújabb, válság hatására kifejlődött nemzetközi szakirodalomban is, mely szerint amikor gyors, hatékony, de egyúttal jogállami intézkedésekre van szükség, akkor a hatalmi ágak viszonya egyre inkább az együttműködés elvein alapul - fejtette ki.
Nagyarányú és mélyreható társadalmi változások idején a dilemma úgy vetődik fel: mindenáron maradjon sértetlen az addig ideálisnak képzelt jogrendszer alapelveivel, vagy a körülmények senki által nem várt radikális megváltozása maga után vonhat az emberek érdekében szükséges korrekciókat. Az efféle korrekció egyáltalán nem idegen a jogtól, a clausula rebus sic stantibus 2000 éves római jogelve éppen azt fejezi ki, hogy a körülmények alapvető változása esetén van lehetőség a jogszabályok megváltoztatására is - magyarázta a szakember.
Példaként említette, hogy az Európai Unió korábbi pénzügyi válságok idején a közkiadások csökkentését és a súlyos veszteséget szenvedett bankok adófizetők pénzéből történő konszolidálását szorgalmazta. A legutóbbi súlyos válság rendkívüli terheinek megosztása kapcsán azonban már egyre erősebb lett az a megfontolás, hogy elsősorban azok viseljék a kockázatos pénzügyi műveletekből fakadó károkat, akik addig e műveletek előnyeit élvezhették, így például a bankszektorban főként a tulajdonosok, betétesek, nem pedig az adófizetők.
Az Alkotmánybíróság elnökévé 2015. február 25-ei hatállyal megválasztott Lenkovics Barnabás alkotmánybíró leteszi esküjét az Országgyűlés plenáris ülésén 2014. december 1-jén. Jobbról Orbán Viktor miniszterelnök. MTI Fotó: Illyés Tibor Lenkovics Barnabás alkotmánybíró esküt tesz 2014. december 1-jén. MTI Fotó: Illyés Tibor
A válságok hatására a jogállamnak is súlyos kihívásokkal kell szembenéznie. Az új válaszok keresése szakadatlan tanulási folyamat, melynek része lehet például a jogállam kiegészülése speciális szakterületeken működő intézményekkel, így egy hatékony, időben és kellő eréllyel fellépő bank-, értékpapír- és biztosításfelügyelettel - jegyezte meg Lenkovics Barnabás.
Az új elnök még tavaly decemberben a parlamenti eskütétele után újságíróknak azt mondta: a bizalom jelének tekintené, ha a testület visszakaphatná korábban elvett hatásköreit. Az Ab 2011 óta csak a korábbinál jóval szűkebb körben vizsgálhatja a központi költségvetéssel kapcsolatos alkotmányossági kérdéseket. Lenkovics Barnabás leszögezte: az Ab visszakapott hatásköreivel is mértéktartóan, felelősségtudattal élne, tudatában van döntései költségvetési vonzatainak. A kérdés csak az, hogy a másik oldalban megvan-e ez a bizalom.
Az Ab hatáskörcsökkentése kapcsán az elnök olyan konkrét problémákra hívta fel a figyelmet, mint például a helyi adókról szóló törvény tavaly elfogadott módosítása kapcsán a termőföldadó kivetésének lehetősége. Ez sokakban aggodalmat váltott ki, de a törvény alkotmányosságát az Ab jelenlegi hatásköreivel nem vizsgálhatja.
Az Ab és a rendes bíróságok viszonyáról szólva Lenkovics Barnabás elmondta: kevesebb szó esik róla, de a testület nem csupán a politikával kerülhet konfliktusos viszonyba mint a "törvényhozás bírája", hanem a bíróságokkal is, különösen miután a 2012 óta az alkotmányjogi panasz révén az Ab az "igazságszolgáltatás bírája" is, és ezt a helyzetet még tanulja minden szereplő.
Az Ab-nek különös óvatossággal kell eljárnia, hogy ne váljék egyfajta szuperbírósággá, legvégső fellebbezési fórummá, hiszen nem feladata egyes ügyekben az igazságszolgáltatás. Az Ab csak azokkal az ügyekkel foglalkozhat, ahol van alapjogi, alkotmányos probléma. Ez az óvatosság fejeződik ki abban, hogy az alkotmányjogi panaszok 98 százalékát visszautasítja vagy elutasítja. Ugyanakkor bizonyos esetekben a bírák részéről érezhető idegenkedés az új jogintézménnyel szemben. Ez szakmai vita, méghozzá jogi területen az egyik legkényesebb, mert a határok megvonásáról szól, arról, hogy melyik probléma alkotmányos súlyú és így az Ab-re tartozó és melyik nem. Az e téren szükséges együttműködés a Kúriával kialakulóban van - mondta az Ab elnöke.
Az Ab összetételéről szólva Lenkovics Barnabás elmondta: a kezdeti időkben a testület jogászprofesszorokból állt, akikhez idővel csatlakoztak gyakorlati jogászi foglalkozásokat űzők - bírók, ügyvédek -, az utóbbi években pedig több, politikusi múlttal rendelkező tagja is lett a testületnek, ami hozzájárulhat az alkotmányossági problémák árnyaltabb megközelítéséhez.
Az új elnök elsősorban polgári jogász, azon belül is főként a tulajdonjog, dologi jog a szakterülete, de mint mondta, hatéves ombudsmani tevékenysége során gyűjtött tapasztalatai, valóságismerete, a legelesettebbek problémáival való szembesülés meghatározó alkotmánybírói tevékenysége során is. "Az emberi jogok központi kérdése számomra az ember és csak ezt követően a jog" - mondta Lenkovics Barnabás.
Az Ab nemzetközi környezetéről, az európai mércék kötelező érvényéről, illetve megkérdőjelezhetőségéről szólva az új elnök kiemelte: a válság nemcsak, sőt, nem is elsősorban Magyarországot változtatta meg, hanem a világot és benne Európát is, amelynek meghatározó intézményeit, alapelveit és jogi értékeit nézve korántsem beszélhetünk ellentmondásmentes rendszerről.
A Lisszaboni Szerződés kimondja, hogy az unió tiszteletben tartja a tagállamok nemzeti identitását. Ennek pedig része az alkotmányos identitás, melynek védelmezése a nemzeti alkotmánybíróságok feladata. A magyar alkotmánybíróságnak tehát egy uniós tagállam alkotmánybíróságaként is az a fő feladata, hogy a magyar alkotmányosságot védelmezze.
Az unió joga ugyan kötelező minden tagállamra, a Lisszaboni Szerződésben rögzített nemzeti identitások tisztelete viszont az uniót kötelezi. Tehát a nemzeti alkotmányos identitások és az uniós értékek viszonya is olyan kényes határkérdéseket vet fel, melyek csak a kölcsönös tisztelet és bizalom alapján kezelhetők mindenki számára megnyugtatóan - mondta az elnök.
Lenkovics Barnabás szerint az unió közös értékei változóak, birkóznak egymással a szorosabb együttműködést szorgalmazó föderalista áramlatok és a sokféleséget jobban toleráló felfogások. Korunk egyik alapvető kérdése éppen az, hogy milyen mértékben kell és lehet uniformizálni a világot, hol húzódnak az egyes közösségek, elsősorban a nemzetek identitásának határai, amelyeket tiszteletben kell tartaniuk az embereket, népeket egyre nagyobb mértékben "homogenizáló" erőknek is. Az eltúlzott, kikényszerített egységesítés a szabadság és az önazonosság korlátozásával jár, erről a mi régiónk sokat mesélhet Európának. A szabadság viszont az egyik legfontosabb európai érték, tehát európai módon is kiállhatunk nemzeti identitásunk mellett - mondta.
Annak kapcsán, hogy az előző elnök, Paczolay Péter távozásával 14 főre csökkent a testület, Lenkovics Barnabás elmondta: szavazategyenlőség esetén, ha ez feltétlenül szükséges, élni fog elnöki, döntő szavazatával. Erre volt példa az elmúlt években is. Lenkovics Barnabás elmondta: 2016 áprilisában jár le alkotmánybírói és ezzel együtt elnöki mandátuma, ez azonban nem befolyásolja munkáját a következő 14 hónapban. Akkor is szeretne eredményeket elérni, ha folytatásra nem kap lehetőséget. Az újraválasztás nem motiválja - tette hozzá.
Elnöki szerepfelfogásról szólva megjegyezte, még országgyűlési biztosként hallotta osztrák kollégájától, hogy ebben a mediatizált világban már szinte nem is létezik az az ombudsman, amelyik nem jelenik meg a médiában. Az Ab új elnöke valamivel többször szeretne megjelenni a nyilvánosság előtt, hogy megszemélyesítse az intézményt és megvilágítsa fontosabb döntéseit, azok hátterét a közügyek iránt érdeklődő polgárok számára.
http://www.hirado.hu/2015/03/01/lenkovics-a-jogallam-szakadatlan-tanulasi-folyamat/
Ahogyan az állam, úgy a jogállam struktúrái sem örök időkre adottak, egy szakadatlan tanulási folyamatról van szó, melyben az egyes jogállami intézmények funkciója, feladata is módosulhat, az Alkotmánybíróság sem akadályozhatja meg a hatékony kormányzati intézkedéseket, feladata az, hogy megvonja a politikai mérlegelés, mozgástér alkotmányos kereteit, melyeken belül még jogállami egy jogalkotói döntés - mondta az Ab napokban hivatalba lépett új elnöke az MTI-nek.
Más a tartalma, az eszköztára az emberi jogok oltalmazásának és az alkotmánybíráskodásnak egy nagyobb teljesítőképességű gazdag, és egy szegény országban, más egy konszolidált időszakban, mint egy súlyos válság idején - mondta az Ab elnöke. A törvényhozó és a végrehajtó hatalmi ág kötelessége, hogy szükség esetén azonnali és hatékony intézkedéseket tegyen, az Ab feladata pedig, hogy meghúzza a jogalkotói mérlegelés, mozgástér alkotmányos kereteit, melyeken belül még jogállami lehet egy döntés. Azonban ha nem is alkotmánysértő egy törvény, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy hibátlan - mondta az elnök.
A megsemmisítés mellett más eszközökkel is élhet a testület, például megfogalmazhat alkotmányos követelményt vagy megállapíthat mulasztást, és élhet a szignalizáció egyéb eszközeivel is. Láthatóan többféleképpen fel lehet lépni a törvényalkotás egyes, jogállami szempontból kifogásolható megoldásaival, módszereivel szemben. Ha az alkotmányos intézmények között megvan a jogállami együttműködés, a kölcsönös tisztelet és bizalom, akkor ezek a jelzések is elérhetik céljukat és a jogállamiság, alkotmányosság értékei sem szenvednek csorbát - mondta Lenkovics Barnabás, aki 2001 és 2007 között szerzett ombudsmani tapasztalataira is utalt.
Az Ab és a politika viszonyáról szólva az új elnök elmondta: a testület, illetve tagjai nem politizálhatnak, függetlennek és pártatlannak kell lenniük. Így az Ab nem is lehet tekintettel a tevékenységét érintő politikai értékelésekre, a "véleménypiacra". Ugyanakkor tudomásul kell venni, hogy a jog nem független a politikától, hiszen a törvényhozás politikai tevékenység, oka a társadalmi problémákban, célja pedig azok kezelésében van - mondta az elnök.
A lényeg, hogy az intézmények együttműködésének eredménye az emberek boldogulása, az ország sorsának jobbra fordulása legyen. Ez fejeződik ki a legújabb, válság hatására kifejlődött nemzetközi szakirodalomban is, mely szerint amikor gyors, hatékony, de egyúttal jogállami intézkedésekre van szükség, akkor a hatalmi ágak viszonya egyre inkább az együttműködés elvein alapul - fejtette ki.
Nagyarányú és mélyreható társadalmi változások idején a dilemma úgy vetődik fel: mindenáron maradjon sértetlen az addig ideálisnak képzelt jogrendszer alapelveivel, vagy a körülmények senki által nem várt radikális megváltozása maga után vonhat az emberek érdekében szükséges korrekciókat. Az efféle korrekció egyáltalán nem idegen a jogtól, a clausula rebus sic stantibus 2000 éves római jogelve éppen azt fejezi ki, hogy a körülmények alapvető változása esetén van lehetőség a jogszabályok megváltoztatására is - magyarázta a szakember.
Példaként említette, hogy az Európai Unió korábbi pénzügyi válságok idején a közkiadások csökkentését és a súlyos veszteséget szenvedett bankok adófizetők pénzéből történő konszolidálását szorgalmazta. A legutóbbi súlyos válság rendkívüli terheinek megosztása kapcsán azonban már egyre erősebb lett az a megfontolás, hogy elsősorban azok viseljék a kockázatos pénzügyi műveletekből fakadó károkat, akik addig e műveletek előnyeit élvezhették, így például a bankszektorban főként a tulajdonosok, betétesek, nem pedig az adófizetők.
Az Alkotmánybíróság elnökévé 2015. február 25-ei hatállyal megválasztott Lenkovics Barnabás alkotmánybíró leteszi esküjét az Országgyűlés plenáris ülésén 2014. december 1-jén. Jobbról Orbán Viktor miniszterelnök. MTI Fotó: Illyés Tibor Lenkovics Barnabás alkotmánybíró esküt tesz 2014. december 1-jén. MTI Fotó: Illyés Tibor
A válságok hatására a jogállamnak is súlyos kihívásokkal kell szembenéznie. Az új válaszok keresése szakadatlan tanulási folyamat, melynek része lehet például a jogállam kiegészülése speciális szakterületeken működő intézményekkel, így egy hatékony, időben és kellő eréllyel fellépő bank-, értékpapír- és biztosításfelügyelettel - jegyezte meg Lenkovics Barnabás.
Az új elnök még tavaly decemberben a parlamenti eskütétele után újságíróknak azt mondta: a bizalom jelének tekintené, ha a testület visszakaphatná korábban elvett hatásköreit. Az Ab 2011 óta csak a korábbinál jóval szűkebb körben vizsgálhatja a központi költségvetéssel kapcsolatos alkotmányossági kérdéseket. Lenkovics Barnabás leszögezte: az Ab visszakapott hatásköreivel is mértéktartóan, felelősségtudattal élne, tudatában van döntései költségvetési vonzatainak. A kérdés csak az, hogy a másik oldalban megvan-e ez a bizalom.
Az Ab hatáskörcsökkentése kapcsán az elnök olyan konkrét problémákra hívta fel a figyelmet, mint például a helyi adókról szóló törvény tavaly elfogadott módosítása kapcsán a termőföldadó kivetésének lehetősége. Ez sokakban aggodalmat váltott ki, de a törvény alkotmányosságát az Ab jelenlegi hatásköreivel nem vizsgálhatja.
Az Ab és a rendes bíróságok viszonyáról szólva Lenkovics Barnabás elmondta: kevesebb szó esik róla, de a testület nem csupán a politikával kerülhet konfliktusos viszonyba mint a "törvényhozás bírája", hanem a bíróságokkal is, különösen miután a 2012 óta az alkotmányjogi panasz révén az Ab az "igazságszolgáltatás bírája" is, és ezt a helyzetet még tanulja minden szereplő.
Az Ab-nek különös óvatossággal kell eljárnia, hogy ne váljék egyfajta szuperbírósággá, legvégső fellebbezési fórummá, hiszen nem feladata egyes ügyekben az igazságszolgáltatás. Az Ab csak azokkal az ügyekkel foglalkozhat, ahol van alapjogi, alkotmányos probléma. Ez az óvatosság fejeződik ki abban, hogy az alkotmányjogi panaszok 98 százalékát visszautasítja vagy elutasítja. Ugyanakkor bizonyos esetekben a bírák részéről érezhető idegenkedés az új jogintézménnyel szemben. Ez szakmai vita, méghozzá jogi területen az egyik legkényesebb, mert a határok megvonásáról szól, arról, hogy melyik probléma alkotmányos súlyú és így az Ab-re tartozó és melyik nem. Az e téren szükséges együttműködés a Kúriával kialakulóban van - mondta az Ab elnöke.
Az Ab összetételéről szólva Lenkovics Barnabás elmondta: a kezdeti időkben a testület jogászprofesszorokból állt, akikhez idővel csatlakoztak gyakorlati jogászi foglalkozásokat űzők - bírók, ügyvédek -, az utóbbi években pedig több, politikusi múlttal rendelkező tagja is lett a testületnek, ami hozzájárulhat az alkotmányossági problémák árnyaltabb megközelítéséhez.
Az új elnök elsősorban polgári jogász, azon belül is főként a tulajdonjog, dologi jog a szakterülete, de mint mondta, hatéves ombudsmani tevékenysége során gyűjtött tapasztalatai, valóságismerete, a legelesettebbek problémáival való szembesülés meghatározó alkotmánybírói tevékenysége során is. "Az emberi jogok központi kérdése számomra az ember és csak ezt követően a jog" - mondta Lenkovics Barnabás.
Az Ab nemzetközi környezetéről, az európai mércék kötelező érvényéről, illetve megkérdőjelezhetőségéről szólva az új elnök kiemelte: a válság nemcsak, sőt, nem is elsősorban Magyarországot változtatta meg, hanem a világot és benne Európát is, amelynek meghatározó intézményeit, alapelveit és jogi értékeit nézve korántsem beszélhetünk ellentmondásmentes rendszerről.
A Lisszaboni Szerződés kimondja, hogy az unió tiszteletben tartja a tagállamok nemzeti identitását. Ennek pedig része az alkotmányos identitás, melynek védelmezése a nemzeti alkotmánybíróságok feladata. A magyar alkotmánybíróságnak tehát egy uniós tagállam alkotmánybíróságaként is az a fő feladata, hogy a magyar alkotmányosságot védelmezze.
Az unió joga ugyan kötelező minden tagállamra, a Lisszaboni Szerződésben rögzített nemzeti identitások tisztelete viszont az uniót kötelezi. Tehát a nemzeti alkotmányos identitások és az uniós értékek viszonya is olyan kényes határkérdéseket vet fel, melyek csak a kölcsönös tisztelet és bizalom alapján kezelhetők mindenki számára megnyugtatóan - mondta az elnök.
Lenkovics Barnabás szerint az unió közös értékei változóak, birkóznak egymással a szorosabb együttműködést szorgalmazó föderalista áramlatok és a sokféleséget jobban toleráló felfogások. Korunk egyik alapvető kérdése éppen az, hogy milyen mértékben kell és lehet uniformizálni a világot, hol húzódnak az egyes közösségek, elsősorban a nemzetek identitásának határai, amelyeket tiszteletben kell tartaniuk az embereket, népeket egyre nagyobb mértékben "homogenizáló" erőknek is. Az eltúlzott, kikényszerített egységesítés a szabadság és az önazonosság korlátozásával jár, erről a mi régiónk sokat mesélhet Európának. A szabadság viszont az egyik legfontosabb európai érték, tehát európai módon is kiállhatunk nemzeti identitásunk mellett - mondta.
Annak kapcsán, hogy az előző elnök, Paczolay Péter távozásával 14 főre csökkent a testület, Lenkovics Barnabás elmondta: szavazategyenlőség esetén, ha ez feltétlenül szükséges, élni fog elnöki, döntő szavazatával. Erre volt példa az elmúlt években is. Lenkovics Barnabás elmondta: 2016 áprilisában jár le alkotmánybírói és ezzel együtt elnöki mandátuma, ez azonban nem befolyásolja munkáját a következő 14 hónapban. Akkor is szeretne eredményeket elérni, ha folytatásra nem kap lehetőséget. Az újraválasztás nem motiválja - tette hozzá.
Elnöki szerepfelfogásról szólva megjegyezte, még országgyűlési biztosként hallotta osztrák kollégájától, hogy ebben a mediatizált világban már szinte nem is létezik az az ombudsman, amelyik nem jelenik meg a médiában. Az Ab új elnöke valamivel többször szeretne megjelenni a nyilvánosság előtt, hogy megszemélyesítse az intézményt és megvilágítsa fontosabb döntéseit, azok hátterét a közügyek iránt érdeklődő polgárok számára.
http://www.hirado.hu/2015/03/01/lenkovics-a-jogallam-szakadatlan-tanulasi-folyamat/
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)