Translate

2009. december 22., kedd

Bírák a hatalom bögyében

"... Ezért is keltett csodálkozást az a pletyka, hogy ha a Fidesz alakíthat kormányt, a párt megszüntetné az Alkotmánybíróság önállóságát, és a rendszerváltás levezénylésében érdemeket szerzett testületet betagolná a Legfelsőbb Bíróság alá, annak negyedik kollégiumává tenné. Ezzel az Ab elnöke elveszítené rangját, hiszen az lehetetlen, hogy az öt közjogi méltóság bármelyike "főnöke" legyen a másiknak. Mint látszik, a javaslat még akkor is abszurd volna, ha a Fidesz és az Alkotmánybíróság viszonyát húszéves feszült viszony jellemezné. Valójában ennek ellenkezője igaz. A rendszerváltás után furcsa alkotmányozás kezdődött; az Alkotmánybíróság a pártállami időkben született alaptörvény alapján hirdet határozatokat, próbálva értéktartalmat adni az alaptörvény szövegének. "Alkotmány a magasban" - mondhatnánk erre Illyés Gyula nyomán. A jelek szerint a baloldali kormányok kevésbé látják tisztán ezeket a morális körvonalakat, mint a jobboldaliak.
Az ellenzéki párt mégis olyan óvatlan volt, hogy amikor a Figyelő nyilatkozatot kért az önálló Alkotmánybíróság megszüntetéséről, Répássy Róbert, a párt jogi kabinetjének vezetője nem kommentálta az értesülést, ami persze megerősítésként hatott. Az összeesküvés-elméletet erősítette, hogy a Fidesznek valóban szándékában áll megváltoztatni az Alkotmány preambulumát, mert nem tartják elég kifejezőnek a bevezető részt. Az ideges hangulatban végül Navracsics Tibor vág rendet. "Semmi alapja nincs annak, hogy a Fidesz az Alkotmánybíróság önállóságának megszüntetését, a Legfelsőbb Bíróság alá való betagozódását tervezné. A leghatározottabban cáfolom" - mondja lapunknak a Fidesz frakcióvezetője.
Az Alkotmánybírósághoz egyébként is nehéz lenne hozzányúlni, mivel óriási tekintélyt szerzett magának, és korábbi döntéseivel a mostani hétköznapjainkat is meghatározza. Az államilag támogatott lakáshitelesek például a Bokros-csomag elmeszelésének köszönhetik, hogy a Gyurcsány-kormány nem tudta eltörölni a kamattámogatást a már megkötött szerződéseknél.
Politikai büntetés
A testület megalakulásának évfordulóján rendezett nemzetközi konferencián az alkotmánybírák kicserélték tapasztalataikat, hogy a politikai hatalom milyen "büntetéseket" mér ki rájuk. Olaszországban például a Silvio Berlusconi miniszterelnök mentelmi jogáról szóló törvény megsemmisítése után 12 évről 9-re csökkentenék a bírák megbízatásának időpontját. Az MSZP a Fidesz népszavazási kérdéseinek átengedése miatt nem szavazta meg tavaly Bihari Mihály elnök és Kukorelli István testületi tag újraválasztását. Az Alkotmánybíróság fennállása alatt 29 bíró köszönt el a testülettől, eddig valamennyien megkapták a Magyar Köztársasági Érdemrendet. Csak Bihari és Kukorelli nem, mivel az ő nevüket a szocialisták bosszúból az augusztus 20-i, majd az október 23-i kitüntetési listáról is kihúzták."
Heti Válasz, Élő Anita, Létrehozás: 2009. dec. 8.
http://hetivalasz.hu/itthon/birak-a-hatalom-bogyeben-25469/#

Nincsenek megjegyzések: