Az első Herceg által jegyzett cikket, amely a Vlagyimir Putyin a legnépszerűbb Oroszországban címet viseli, 2009 decemberéből őrizte meg a Wayback Machine. Az általa írt véleménycikkeknek – kisebb megszakításokkal – körülbelül 2013-ig biztosított helyet az oldal – pontos dátumot azonban az archiváló program hiányos adatbázisa miatt nehéz mondani. Arról, hogy Herceg jelenleg mivel foglalkozik, nem találtunk információt. A honlapon megadott e-mail címe (herceg.karoly@oroszhirek.hu) ma már nem él.
Herceg Károly mellett Bontovics Attila nevével találkozhattunk több helyen az Orosz Hírek oldallal kapcsolatban. Nem csak több cikket írt alá és szerepelt a korábbi impresszumban a közreműködők között, hanem egészen a közelmúltig az ő személyes érintettségére utalt számos nyom: az Orosz Hírek orosz közösségi médiás, VKontakte (VK) oldalán, egy másodlagos e-mail címen és a YouTube-on is.
Ezek a digitális lábnyomok egészen 2023 november elejéig voltak elérhetők - addig, amíg Bontovics Attilát meg nem kerestük e-mailben, hogy kommentálja az Orosz Hírekhez fűződő jelenlegi kapcsolatára utaló bizonyítékokat. Röviddel ezután azonban a Lakmusz minden újságíróját kitiltották az Orosz Hírek oldalról és töröltek minden, Bontovics személyére utaló információt (így az e-mailes megkeresésünk előtt készített, archivált változatokat mutatjuk be a továbbiakban).
Banki munka mellett írta Oroszország híreit
Bontovics a LinkedInre feltöltött életrajza szerint az elmúlt 10 évben - kisebb megszakítással, 2022-ig - banki alkalmazottként dolgozott.
Oroszország iránti érdeklődését az elsősorban szakmai kapcsolatépítésre használt felületen is világossá tette: a Gazprom orosz gázipari óriásvállalattól az európai piacokról 2022-ben kivonult orosz Sberbankig számos orosz érdekeltségű céget jelölt meg az érdeklődési körébe tartozó oldalak között. Bontovics legalább egyszer személyesen is ellátogatott Oroszországba, erről árulkodik a 2014 októberében feltöltött profilképe a VK-n, amelyen a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyház előtt látható.
Banki pályafutása alatt (és azután is, egészen e-mailes megkeresésünkig) az alábbi digitális nyomok utaltak az Orosz Hírekkel való kapcsolatára:
1. Bontovics volt megadva kapcsolatként az Orosz Hírek VK oldalán
Az Orosz Hírek viszont már 2011 óta jelen van az orosz közösségi médiás felületen, a Vkontaktén (VK-n), a közelmúltig pedig az is látható volt, ki hozta létre az oldalt. A felületen az oldal létrehozója és kezelője jobbra lent, a “Kapcsolat” menü alatt volt látható, aki az Orosz Hírek esetében egy “Bontovich Attila” nevű felhasználó. Jól látszik, hogy Bontovics kétféle írásmóddal használja a vezetéknevét: a személyes VK fiókján ch-vel és cs-vel szerepel a neve, de az oroszhirek.hu weblapot itt, a személyes oldalán is feltüntette.
2. Az Orosz Hírek másodlagos e-mail címe
A hírportál három ma is aktív elérhetősége közül a gmailes postafiók (oroszhirek@gmail.com) egy olyan e-mail címmel van összekötve, amely nagy valószínűséggel Bontovics Attilához tartozik.
3. Személyes YouTube-csatorna
A hírportál videós anyagait a 2011-ben regisztrált, ma alig több mint hatezer követővel rendelkező YouTube-csatornájára tölti fel. Míg a jelenlegi fiók tartalmaiból nem következtethetünk a tulajdonos személyére, a YouTube-on egészen a közelmúltig elérhető volt egy 2008-ban alapított, Russia Online elnevezésű csatorna, amelynek kínálatában Bontovics személyes tartalmai és az “OroszHirek.hu” vízjellel ellátott videók együtt szerepelnek. (A russiaonline.hu 2007 és 2009 között működött, szintén Oroszország híreit magyar nyelven közvetítő weboldal volt. Az oldalhoz rendelt, ma is élő e-mail cím, az online.russia@gmail.com ugyanahhoz a személyes postafiókhoz kapcsolódik, mint az Orosz Híreké).
A digitális lábnyomok mellett egy neve elhallgatását kérő, egykor több oroszbarát közösségi média oldalt kezelő forrásunk is megerősítette Bontovics Orosz Hírekhez fűződő kapcsolatát. Forrásunk 2015 körül kapta azt a feladatot az online térben hálózatot építő szervezettől, aminek tagja volt, hogy “őt [Bontovicsot] is állítsa be szerkesztőnek az oldalakra és osztani fogja rendszeresen az Orosz Hírek cikkeit.”
Amikor Bontovicsnak e-mailben elküldtük a fent részletezett bizonyítékokat az Orosz Hírekkel való kapcsolatára, válaszul perrel fenyegetett, emellett csak annyit válaszolt, hogy 2014 óta nem írt az oldalra. A jelenlegi szerkesztők kilétét nem árulta el.
Bontovics idén októberben egy céget is alapított, amelynek főtevékenysége "Csomagküldő, interenetes kiskereskedelem", de
számítógépes programozás, világháló-portál szolgáltatás, hírügynökségi tevékenység és médiareklám is szerepel a cég szolgáltatási palettáján.
Bontovics kérdésünkre nem árulta el, hogy a hírügynökségi tevékenységet is megjelölő cégnek van-e bármi köze az Orosz Hírekhez.
Több mint hobbiprojekt
Az Orosz Hírek impresszuma utoljára 2013 tavaszán volt elérhető, így nem tudjuk pontosan, hogy az akkor megnevezett emberek meddig járultak hozzá az oldal működéséhez. Bár Bontovics az e-maijében azt írta, hogy 2014 óta nem írt az oldalra, a neve még 2016-ban is felbukkant. Egy napra ugyanis - feltehetően egy technikai váltás következtében - ismét láthatóvá váltak az Orosz Hírek cikkeinek szerzői: 2016. június 28-án összesen négy cikk jelent meg az oldalon “Nyikolaj Muratov”, három pedig Bontovics Attila nevével. Ezt követően az oldal átláthatóság szempontjából sötétbe borult - miközben tartalmilag és technikailag látványos fejlődésnek indult.
Az Orosz Hírek 2018-ban saját mobilapplikációval állt elő, egy évvel később pedig magyar nyelvű videós tartalmakkal jelentkeztek a YouTube-on. A hírportál életében a legnagyobb változást az orosz-ukrán háború kiszélesedése okozta: az Orosz Hírek ekkor emelkedett ki az oroszpárti blogok mezőnyéből - mint az egyik legnagyobb elérésű, orosz dezinformációt rendszeresen megosztó szürkezónás médium.
Az Orosz Híreken publikált cikkek száma 2021 októberétől fokozatosan emelkedett: a havi cikkszám bő fél év alatt hatszorosára nőtt, 2021 októberében még kevesebb mint 50, 2022 májusában már több mint havi 300 cikket publikáltak.
Az éves cikkszám a korábbi évek napi 1 cikkéről 2022-ben átlagosan napi 10-re, majd 2023-ban 16-ra emelkedett.
Az orosz invázió óta az oldal több szempontból is megközelíti egy professzionális sajtótermék működését:
A webszájt Facebook-oldalának elemzéséből az is kiderül, hogy cikkeik sikeresen ragadták meg a közösségimédia-felhasználók figyelmét: tavaly április és december, majd idén február és augusztus között bejegyzéseik több interakciót váltottak ki, mint az országgyűlési választásokkal oroszpárti hangvételre váltó, mainstream-kormánypárti Origóé.
Az Orosz Hírekről egyenesen a kormánypárti sajtóba
Az Orosz Hírek háború óta megugró népszerűségéhez az is hozzájárult, hogy hiteles sajtótermékként kezdtek rá hivatkozni a fősodratú médiában. Cikkeiket a kormánypárti online napilapok (Magyar Hírlap, Demokrata, ORIGO, Mandiner, Pesti Srácok, Magyar Nemzet), a Mediaworks alá tartozó megyei lapok oldalai (teol.hu) és a bulvársajtó (Ripost, Metropol) is átvették, ezáltal pedig a brand az olvasók szélesebb tömegei számára vált ismertté.
Az internetes hírszájt leginkább a Magyar Hírlapnak akadt be: a Széles Gábor résztulajdonában lévő lap idén január és november között 1544 alkalommal hozott le az Orosz Hírek információi alapján külpolitikai cikkeket.
Mivel az Orosz Hírek ebben az időszakban összesen 4990 cikket írt, ez azt jelenti, hogy a Magyar Hírlapnál a webszájt minden harmadik tartalma megjelent.
Ilyen mennyiségben pedig még a legolvasottabb kormánypárti hírportáltól sem vettek át anyagot: az Origo.hu cikkeit ebben az időszakban mindössze 1061 alkalommal szemlézték.
A Magyar Hírlap oldalán például - az Orosz Hírekre hivatkozva - kommentár nélkül jelent meg az egykori orosz elnök, Dmitrij Medvegyev Telegram-posztja, amelyben “Zelenszkijt kokainbandájáról” értekezik, vagy Dmitrij Peszkov bejelentése az orosz légitámadások célpontjairól - amelyek a Kreml szóvivője szerint mindig elkerülik a civil infrastruktúrát és a műemlékvédelmi szempontból kiemelt jelentőségű épületeket. Az ilyen kijelentéseket azonban – ahogy az odesszai bombázásokról írt tényellenőrző cikk is mutatja - érdemes fenntartásokkal kezelni.
Egy Magyar Hírlap-átvétel pedig ugródeszkaként szolgálhat a nagyobb elérésű kormánypárti lapokhoz: az Origo november 3-i “Óriási katasztrófa jön Európára” című cikke például a Magyar Hírlap szemléje alapján idézte az Orosz Híreket, amely pedig Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes szankciókról szóló gazdasági értékelését foglalta össze.
A Magyar Hírlap külpolitikai rovatától e-mailben érdeklődtünk, hogy az Orosz Hírek cikkeire való nagy számú hivatkozás azt jelenti-e, hogy a két lap között valamilyen együttműködés áll fenn. Szigeti Krisztina főszerkesztő azt válaszolta, hogy a magyarhirlap.hu nem áll szerződéses kapcsolatban az Orosz Hírekkel. Válaszából az is kiderült, hogy az Orosz Híreket - annak ellenére, hogy az NMHH-nál nincs bejegyezve - a Magyar Hírlap sajtótermékként kezeli: “Nevezett portál cikkeit forrásanyagként szemlézzük, ahogy más sajtótermékeket is” - írta Szigeti.
Dezinformációs gépezet
Ha a háborúval kapcsolatban teljeskörűen szeretnénk tájékozódni, ha szeretnénk ismerni a szembenálló felek céljait és indokait, nem lehet figyelmen kívül hagyni az orosz vezetés álláspontját sem.
Olvasóként első ránézésre úgy tűnhet, hogy az Orosz Hírek háborús tudósításaiban – neve ellenére is - viszonylagos kiegyensúlyozottságra törekszik: az orosz állami média anyagai mellett a szerzők ugyanis egyaránt szemlézik a nyugati, független médiumok, sőt oroszellenesnek tételezett ukrán és lengyel lapok írásait.
A szövegek közelebbi elemzéséből azonban hamar kiderül, hogy
az Orosz Hírek a nyugati médiumok beszámolóit jelentősen átdolgozza, az orosz forrásokat és nyilatkozatokat jellemzően kritika nélkül veszi át, olyan esetben is, amikor azok dezinformációt tartalmaznak.
A nyugati médiumok cikkeit “rendszerkonform” módon fordítja a portál: Ukrajna orosz invázióját rendere különleges katonai műveletre javítják, az ukrán kormányra - a putyini retorikával összehangban - kijevi rezsimként hivatkoznak. Bevett taktika a Moszkvának kényelmetlen tények elhallgatása is: a cikkekből csak az orosz álláspontot alátámasztó részeket ollózzák ki, a kiragadott idézeteket pedig más kontextusba helyezik. (A lengyel Bankier cikke alapján például a hírportál beszámolt az Egyesült Államok háborús kiadásairól, az oroszok civil objektumokat célzó hadviseléséről viszont már nem. Az ukrán Kyiv Independent Francois Hollande egykori francia államfővel készült interjújából pedig csak pár sort emeltek ki, majd a cikk mondanivalóját megtűzdelték Putyin helyzetértékelésével).
Függetlenül attól, miről szól vagy kit idéznek, az Orosz Hírek rendszeresen háborús propagandaelemek ismétlésével zárja cikkeket, mint ez a bekezdés:
Míg a nyugati médiumok cikkeit átírják, az Kreml üzeneteinek sima utat engednek a magyar nyilvánosságba: a portál az uniós szabályozást megkerülve közvetíti a dezinformációs tevékenységük miatt betiltott orosz állami hírszolgáltatók, például a Russia Today, Ria Novosztyi és a Rosszija 1 anyagait. (Az orosz műsorszolgáltatókat érintő EU-s szankció egyébként a mai napig az egyik legmegosztóbb téma az európai nyilvánosságban: a kritikák közt a szólásszabadság elvének megsértése és a szabályozás könnyű kijátszhatósága is szerepel.) Az Orosz Hírek YouTube-csatornáján sugárzott élő közvetítéseket és mozgóképes felvételeket a mai napig az orosz hírügynökségi partnerük, a Ruptly szolgáltatja.
Az Oroszországgal kapcsolatos beszámolókat akkor is kritika nélkül veszi át az Orosz Hírek, ha azok dezinformációt tartalmaznak. Az Orosz Hírek legfelkapottabb cikkei is ezt a sémát mutatják a többezer megosztással a közösségi médiában vírusként végigfutó tartalmaik szinte egytől egyig hamis képet festenek a szomszédban dúló háborúról.
A toplistába olyan anyagok jutottak, amelyek
- tényként közölték a donbaszi népirtást, annak ellenére, hogy semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy a térségben bárki, bármikor nemzetiségi alapon rendelt volna el támadást a lakosság bármely csoportja ellen,
- Bucsában a civilek elleni gyilkosságok kapcsán kétségbe vonták, hogy megtörténtek, vagy hogy azokat az orosz fél követte el. Az ebben a témában írt második cikkük idején viszont már drónfelvételek és lehallgatott orosz katonai kommunikáció is rendelkezésre állt, amelyek ezek ellenkezőjét bizonyították.
azt állították, hogy a mariupoli Azovstal acélgyárban rekedt civilek evakuálását a “neonáci” Azov-ezred fegyveresei akadályozták, Oroszország pedig több alkalommal is humanitárius folyosót nyitott a lakosság mentésére. Valójában azonban a tavaly május 1-ji mentés előtt nem született erről kétoldalú megállapodás a felek között, a humanitárius folyosókat pedig Oroszország előtte több alkalommal is támadta.
Kik pénzelik az oroszpárti híreket?
Az Orosz Hírek honlapját szinte lehetetlen úgy megnyitni, hogy ne jönnének szembe tucatjával reklámhirdetések. A cikk írásakor az oldal éppen autóra szerelhető tetősátort, lakberendezési tárgyakat, harminc százalékos Rossmann vásárlási kedvezményt, ürömi villaparki lakásokat és saját YouTube-csatornáját hirdeti, amelyek reklámbevételeivel saját működését fedezi.
A reklámok többsége Google-hirdetésként jelenik meg a felhasználóknak (olyan egyedi felhasználói adatok alapján, mint hogy melyik napszakban, hol és milyen nyelvi környezetből értjük el az oldalt). Emiatt közvetve olyan szervezetek is az Orosz Hírek finanszírozóivá válhatnak, amelyek agendája szembemegy a propagandalap céljaival: legutóbb például az európai demokrácia mellett elkötelezett non-profit egyesület (az ECAS) egyik hirdetése jött velünk szembe.
https://www.lakmusz.hu/anonim-blogkent-indult-mara-nagyuzemben-csatornazza-az-orosz-dezinformaciot-a-kormanymediaba/