Translate

2021. április 27., kedd

Mélyül az alkotmányos válság Moldovában

 

Kovács Ferenc

Pénteken érvénytelenítette a bírói testület elnökének, Domnica Manolénak a leváltásáról és utódjának kinevezéséről hozott aznapi parlamenti határozatokat a moldovai alkotmánybíróság. A Maiai Sandu elnököt támogató Cselekvés és Szolidaritás Pártja (PAS) egyik képviselőjének, Szergej Litvinyenkónak a beadványa alapján, néhány óra alatt hozták meg a döntést.

A moldovai parlament előzőleg a legnagyobb frakcióval rendelkező szocialista párt (PSRM) és a Pro Moldova (Moldováért) párt támogatásával nyilatkozatot fogadott el arról, hogy elutasítja az alkotmánybíróságnak a törvényhozás feloszlatásáról hozott döntését. A többséggel rendelkező képviselők egyúttal visszavonták az alkotmánybíróság elnökének mandátumát, és helyére azonnal új bírát neveztek ki Borisz Lupasko személyében – adta hírül az MTI.

Pénteken a parlament ülésén a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező szocialista párt (PSRM) a Pro Moldova (Moldováért) párt támogatásával nyilatkozattervezetet nyújtott be, amelyet Zinaida Greceanii házelnök szerint szavazattöbbséggel, 54 képviselő támogatásával elfogadtak. A 101 tagú törvényhozás többi frakciója tartózkodott a szavazástól.

A nyilatkozatban a képviselők arra a megállapításra jutottak, hogy az alkotmánybíróság három tagja, köztük Manole „bizonyos politikai érdekek javára” visszaélt a jogkörével, tehát le kell mondaniuk. A képviselők érvei szerint az alkotmánybíróság jogszerűtlenül döntött a parlament feloszlatásáról, mivel Marija Pejcinovic Buric, az Európa Tanács (ET) főtitkára és a Velencei Bizottság is korábbi ajánlásában a parlament feloszlatását csak végső megoldásként javasolta.

A parlament később visszavonta Manole mandátumát. A törvénytervezetet benyújtó Vasile Bolea szocialista képviselő szerint jogsértések történtek a kinevezéskor. A moldovai alkotmánybíróság hat bírája közül kettőt a parlament, kettőt a kormány, kettőt pedig a legfelsőbb bírói tanács nevez ki.

Igor Dodon korábbi államfő, a PSRM vezetője kijelentette: amennyiben a parlament elfogadja az alkotmánybíróság jogkörével való visszaélésről szóló nyilatkozatot, úgy nemzetközi szervezetekhez fordulnak azzal a kéréssel, hogy értékeljék a bírók cselekedeteit. Dodon mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a szocialisták nem támadják meg a parlament feloszlatásáról szóló döntést, amelyet Maia Sandu elnök alkalmazni fog az alkotmánybírósági döntés után, mivel meggyőződésük szerint az idén előrehozott választásokat kell tartani, de csakis azután, hogy tömegesen beoltották a lakosságot a koronavírus ellen.

Az alkotmánybíróság öt bírája közül három a múlt héten engedélyezte az elnöknek a parlament feloszlatását és előrehozott választások kiírását.

https://index.hu/kulfold/2021/04/24/moldova-parlament-feloszlatas-alkotmanybirosag/

Nincsenek megjegyzések: