Translate

2018. október 24., szerda

Kimondták, hogy nem büntethető, ha valaki önzetlenül segít az illegális bevándorlóknak

szerző
narancs.hu
publikálva 2018. júl. 06., 15:07

De itthon még a szórólapozásért is eljárás indulhat.

A francia alkotmánytanács megállapította, hogy a testvériség alkotmányos elvét alapul véve, az illegális bevándorlók érdek nélküli segítése nem vonhat maga után eljárást – adta hírül az MTI.

A testület Cédric Herrou, egy dél-franciaországi gazda kérésére foglalt állást a kérdésben, aki a francia–olasz határon a menekültek segítésének egyik jelképévé vált, s aki ellen „szolidaritási szabálysértés” címén több eljárás is indult az elmúlt hónapokban. Egy másik aktivistát szintén elítélt a bíróság, amiért külföldiek „illegális tartózkodását segítette” Franciaországban.
Pénteki határozatában az alkotmánytanács arra emlékeztetett, hogy a francia köztársaságnak az alkotmányba foglalt jelszava a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség, s az alkotmány egy „közös eszmére” hivatkozik.

„A testvériség elvéből fakad a mások humanitárius célból történő segítésének szabadsága, tekintet nélkül arra, hogy a másik szabályosan tartózkodik-e az országban” – hangsúlyozta az alkotmánytanács.

A testület ezért elrendelte a külföldiek franciaországi tartózkodására vonatkozó jogszabály módosítását, hogy a migránsok tartózkodását és mozgását szolgáló minden humanitárius segítséget vonjon ki a büntethetőség hatálya alól, de a Franciaországba történő „szabálytalan belépés segítése” továbbra is szankcionálható.

Ezzel szemben a magyar kormány egyre durvább módszerekkel próbálja ellehetetleníteni a civil szervezeteket, a szigorított Stop Soros-törvénycsomag értelmében büntethetővé válik az, aki menedékjogi eljárás kezdeményezését teszi lehetővé olyan személynek, akinek a közvetlen üldöztetéstől való félelme nem megalapozott, akit határmegfigyelés szervezésén kapnak, vagy akit információs anyagok terjesztése miatt találnak bűnösnek. Bűncselekmény lesz a jogellenes bevándorlás szervezésére irányuló hálózat építése vagy működtetése is, és a Btk.-ba kerül az is, ha valaki pénzt vagy más segítséget szolgáltat jogellenes bevándorlás elősegítéséhez.

Közben az Európai Parlament is nekiment a törvénycsomagnak, állásfoglalásuk szerint az európai uniós tagországoknak biztosítaniuk kellene, hogy ne minősüljön bűncselekménynek a menekülteknek nyújtott humanitárius segítség.

https://m.magyarnarancs.hu/kulpol/a-francia-alkotmany-tanacs-kimondta-nem-buntetheto-ha-valaki-onzetlenul-segit-az-illegalis-bevandorloknak-112245

Nekiment a Stop Sorosnak az Európai Parlament
szerző
narancs.hu
publikálva 2018. júl. 05., 19

A menekültek humanitárius megsegítését szorgalmazzák.

Az európai uniós tagországoknak biztosítaniuk kellene, hogy ne minősüljön bűncselekménynek a menekülteknek nyújtott humanitárius segítség – áll az Európai Parlament (EP) csütörtöki állásfoglalásában.

A strasbourgi plenáris ülésen kézfeltartással elfogadott állásfoglalás mindenekelőtt arra emlékeztet, hogy a vonatkozó uniós irányelv értelmében a tagállamok kötelesek büntetőjogi szankciókat bevezetni azok ellen, akik migránsok szabálytalan belépését, átutazását vagy tartózkodását segítik elő. Ugyanakkor ez az irányelv kivételként rögzíti azt is, hogy a humanitárius segítségnyújtás külön kategóriaként kezelendő, akkor is, ha ezt az uniós országok csak nagyon korlátozott mértékben ültették át jogrendjükbe. Márpedig ez a rendelkezés azt biztosítja, hogy ne vonják büntetőeljárás alá a bevándorlókat humanitárius okokból segítő egyéneket és civil szervezeteket.

És bár egy szóval nem hangzott el, hogy a Stop Soros! törvényről lenne szó, csak az nem veszi észre, hogy az állásfoglalás többek között Magyarországnak is szól (meg az olaszoknak stb.), aki nem akarja.

A szavazáson részt vevő képviselők a humanitárius kivételről szóló rendelkezés mihamarabbi átültetésére szólították fel a tagállamokat, az Európai Bizottságot pedig iránymutatás megfogalmazására arról, hogy a segítségnyújtásnak mely formáit nem lenne szabad büntetni.
https://magyarnarancs.hu/kulpol/nekiment-a-stop-sorosnak-az-europai-parlament-112232

Nincsenek megjegyzések: