Translate

2012. március 14., szerda

Dr. Kiss László alkotmánybíró megírta az ügynökügy tanulságait

Beadvány a Szíriusz-3 csillagképből, ellensúlyok, fékek és ügynökösdi csak címszavakban a témák, melyekről a Pécsi Tudományegyetem oktatójával, az Alkotmánybíróság legrégebb óta, 14 éve hivatalban lévő bírájával, dr. Kiss Lászlóval beszélgettünk.
2012. március. 13. kedd | Szerző: Horváth-Balogh Attila

- Egyetemi tanárként hogy látja, szűkült az Alkotmánybíróság hatásköre, vagy sem az új alaptörvény hatályba lépésével?
- Bizonyos szempontból igen, másból nem - válaszolt diplomatikusan dr. Kiss László. - Mennyiségi értelemben inkább bővült, ezért nagyon pontosan ki kell dolgoznunk a hozzánk érkező beadványok és ügyek befogadási rendjét, mert különben magunkra szabadítunk akár évi 10-15 ezer ügyet is. Nekünk továbbra is csak azokkal a kérdésekkel kell foglalkoznunk, amelyek tényleges alkotmányossági, alkotmányjogi problémákat vetnek fel. Másképp szecskavágás lesz a dologból és nem jut elegendő idő az igazi, veretes határozatokra.

- Az új alaptörvény kapcsán szinte naponta elhangzik a politika oldaláról, hogy általa sikerült újjászervezni az országot, pontosabban az államot. Valóban így van?
- A politikai vetületekkel kapcsolatosan alkotmánybíróként, az Alaptörvény szolgájaként nem óhajtok állást foglalni, nem is tehetem. Egyetemi tanárként pedig egészen biztos vagyok a kormány jó szándékában. Az már más kérdés, hogy ez a jó szándék minden esetben megfelelően kiválasztott eszközökkel jut-e kifejezésre.
- A rendszerváltás óta eltelt bő 20 évben nemcsak az AB, hanem a köztársasági elnökök szerepe is változott...
- A köztársasági elnök fontos tényező a jogállam hatalommegosztási rendszerében. Szakmai meglátásom szerint az államfőnek legyen bármilyen politikai irányultsága is önálló hatalmi tényezőként kell szerepet viselnie, megszabadulva korábbi kötődéseitől, különben gond lesz az általa megjelenített közjogi fékekkel és az ellensúlyokkal.


Dr. Kiss László: A leghatározottabb véleményem az, hogy hozzák nyilvánosságra az ügynöklistákat, e nélkül nem lesz béke

Dr. Kiss László: A leghatározottabb véleményem az, hogy hozzák nyilvánosságra az ügynöklistákat, e nélkül nem lesz béke - Fotó: Szakony Attila

- Schmitt Pál hány esetben kért az AB-től normakontrollt?
- Legjobb tudomásom szerint egyszer sem.

- Más. Milyen furcsa ügyekkel találkozott alkotmánybírói pályafutása során?
- Hát ilyen rengeteg volt. A legemlékezetesebb talán, amikor az indítványozó a Szíriusz-3 csillagképben lakott. Mint írta, köztudomású, hogy aki ebben a csillagképben él, az sok olyan dologról tud, amiről az egyszerű földi halandó nem. Erre hivatkozva azt kérte az Alkotmánybíróságtól, hogy derítse ki, ki az a két ember, aki akkor éppen Kiskunfélegyháza és Kiskőrös között az út szélén közlekedett fekete nadrágban, fehér ingben, nyakkendőben és kalapban mert közük van Magyarország jövőjéhez.

- Nagy port vert fel 5 évvel ezelőtt, hogy Ungváry Krisztián történész több neves közéleti szereplővel egyetemben Önt is azzal vádolta meg, hogy jelentéseket készített az előző rendszerben az államhatalomnak. Mit gondol múltbeli szerepéről?
- Akkor én pert indítottam, ami már lezárult, és a történészt a bíróság velem szemben is elmarasztalta személyiségi jogsértés miatt. Nekem Ungváry és az írását közlő Élet és Irodalom közel 4 millió forintot fizetett ki, cserébe a kertemben egy kis réztábla örökíti meg a történetet a következőképpen: Ez a beruházás az Élet- és Irodalom (ÉS) és Ungváry Krisztián ügynöközésének köszönheti megvalósulását. Félreértés ne essék, a leghatározottabb véleményem az, hogy hozzák nyilvánosságra az ügynöklistákat. E nélkül nem lesz béke és nyugalom. Ha azonban a történész melléfog, legyen bátorság a bíróságokban ahhoz, hogy szigorú büntetéssel sújtsák. Igen komoly tanulsága volt az ügynek, már el is készült a róla szóló könyvem, mely megbízatásom leteltének másnapján kerülhet csak nyomdába. A címe az lesz: Ügynökmese. Az Ungváry-dosszié. Egyébként már 5 éve feltettem az Alkotmánybíróság honlapjára a következő szöveget: Történészek számára: 1983-1988-ig az MSZMP JPTE-i Bizottságának választott titkárhelyettese voltam. Ezt gondolom a múltbéli szerepemről. Ha valaki mást is, nyilván elmondja...
http://zalaihirlap.hu/kozelet/20120313_kiss_laszlo_interju#s=rss

Nincsenek megjegyzések: