Ha lex CEU átmegy az Alkotmánybíróságon, akkor deklarálható lesz, hogy vége a jogállamnak: emblematikus ügyben bizonyulna működésképtelennek a fékek és ellensúlyok rendszere – mondta az ATV Egyenes beszéd című műsorában Hack Péter.
Egy viszonylag hosszan tartó kormányzási folyamat szimbolikus állomás a CEU-törvény. Akkor van jogbiztonság, ha valaki jogszerűen elkezd egy tevékenységet – akár dollármilliókat öl a vállalkozásba – és azt szabályosan teszi, azt ne vehessék el tőle – mondta az ATV Egyenes beszéd című műsorában Hack Péter jogász, az ELTE tanszékvezetője. Márpedig azt senki nem bizonyította, hogy a CEU korábban törvényt sértett volna. A CEU esetében pár hónapja adták át azt a vadonatúj épületet, amely rengeteg pénzbe került.
„Ilyen esetben akkor van jogállam, ha a befektető számíthat arra, hogy csak nagyon világos okok miatt veszítheti el a vagyonát”
– magyarázta a szakember Mészáros Antónia műsorvezető kérdésére.
Hack szerint a jogállam azt is jelenti, hogy a jognak mindenki alá van rendelve, törvényeket sem lehet hozni jogtalanul. A szabályokat nem lehet úgy hozni, hogy nekem nem tetszenek a vörös hajúak, akkor azok nem mehetnek utcára. Diktatúrában meg lehet ezt tenni.
Az EU a jogállam gondolatát a náci jogfosztásra adott reakcióként dolgozta ki. A törvényeknek mindenki, a jogalkotó is alá van vetve – mondta Hack Péter.
A CEU esetében senki, semmilyen ésszerű okot nem mondott arra, hogy 72 órán belül miért kell elfogadni a törvényt. Az érintettek bevonása nélkül, hatásvizsgálat nélkül, és arról sincs egy hang se, ki és hogyan kompenzálja a befektetőket – fogalmaz az ELTE tanára.
Felháborító, hogy az új campust a Market cég építette fel, amelyről tudható, hogy nincs messze a kormánytól, jelentős profittal végezte ezt a munkát, majd ellehetetlenítik a megbízót – tette hozzá Hack Péter.
Jogbiztonság?
Attól lettek idegesek a konzervatív kollégák, hogy ha ezt a CEU-val meg lehet csinálni, akkor ezután bárkivel, bármikor meg lehet tenni. Nem az a kérdés, hogy egyetértek-e azzal a felfogással, amit a CEU képvisel. A tanszabadság, a véleményszabadság azt jelenti, hogy ha egy nézet nem fenyegeti az állam biztonságát, akkor nem tilthatom be.
Csak akkor lehet betiltani, ha be is bizonyítom, hogy a demokráciát fenyegették a cselekedeteikkel vagy a terveikkel – mondta Hack.
Azok az érvek, hogy a CEU versenyhátrányban van, komikusak: Csak annyiban van a CEU-hoz képest a többi egyetem versenyhátrányban amennyire a Felcsút a Barcelonával szemben. Csakhogy a CEU eltűnésével, nem lesz kisebb a versenyhátránya egyik magyar egyetemnek sem a világ egyetemeihez képest. A magyar állam a pénz döntő részét a közszolgálati egyetemre költi, miközben a többi egyetem forráshiánnyal küzd, tette hozzá Hack Péter.
Soros nemcsak hogy a kezdeteknél hozott ide pénzt, de a CEU nem kap magyar állami pénzeket, viszont 600 dolgozója van és ezer hallgatója. Sokakat azért bosszantott fel az ügy, mert ez már a visszaélésszerű joggyakorlás.
Áder nem tölti be
Mára kiderült, hogy köztársasági elnök nem tölti be a funkcióját, folytatta Hack Péter: Az Alkotmánybíróság dolga még hogy őrködjön a szabályok betartása felett. Az első 20 évben konszenzussal választották meg az alkotmánybírákat, és az a testület 80 százalékban a kormány ellen szavazott.
2013 óta az egypárti jelölés többséget teremtett a testületben a kormánypártoknak, és megfordult az arány, azóta 70 százalékban a kormány mellett hozták a döntéseiket.
atv.hu
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése