Translate

2011. június 28., kedd

Nem volt ellenszavazat Paczolay Péter Ab-elnökké jelölésére

Szerző: MTI
Ellenszavazat nélkül támogatta Paczolay Péter alkotmánybírósági elnöki jelölését az Országgyűlés illetékes eseti bizottsága - közölte a keddi, nem nyilvános ülést követően Varga István, a testület fideszes elnöke az MTI-vel.

Elmondta, 13 igen és két tartózkodás mellett úgy döntöttek, hogy Paczolay Pétert jelölik az Alkotmánybíróság elnökének; szavai szerint ezzel a bizottságban teljes konszenzus alakult ki. Tájékoztatása szerint az ülésen minden frakció képviseltette magát, a Fidesz mellett az MSZP és az LMP támogatta a jelöltet, míg a Jobbik tartózkodott. Hozzátette: a tartózkodást igennek veszi. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy más frakciónak nem volt jelöltje.

Mint fogalmazott, részben politikai, részben szakmai konszenzus alakult ki a bizottságban. Varga István jelezte azt is: számára is meglepetés volt az eredmény. Varga István azt hangoztatta, a jelenlegi elnök újrajelölésével a folyamatosság mellett döntöttek. Elmondta, Paczolay Péter személyéről a jövő héten dönt az Országgyűlés, addig azonban még sor kerül a meghallgatására is.

Az Alkotmánybíróság létszámának 15 fősre növelésére utalva arról beszélt, hogy a jövőben megnő a testület munkaterhe, mert várhatóan sokan fognak az Alkotmánybírósághoz fordulni az új jogorvoslati fórum keretében. Emlékeztetett: azoknak az állampolgároknak, akik kimerítették a rendes és rendkívüli jogorvoslatot a bírósági eljárás során, lehetőségük van az Alkotmánybírósághoz fordulni, ha alkotmánysértőnek látják az adott bíróság ítéletét.

Az MSZP a demokráciáért aggódik
Nem sokkal a szavazás előtt az MSZP jelezte, megszavazza a Fidesz által jelölt Paczolay Pétert az Alkotmánybíróság (Ab) elnökének, azonban több ponton nem ért egyet a jelenlegi helyzettel, és nem látja biztosítottnak a demokrácia, a jogállamiság értékeit - közölte Simon Gábor, az Alkotmánybíróság elnökét és tagjait jelölő eseti bizottság szocialista tagja.

Mint írta, az MSZP nem értett egyet az Alkotmánybíróság létszámának ilyen mértékű növelésével, az öt új jelölt személyével, és azzal sem, hogy a parlament választja meg az Ab elnökét. Az MSZP nem ért egyet továbbá azzal, hogy az Alkotmánybíróság jogkörét ilyen mértékben csorbították - tette hozzá.

A szocialisták szerint "az egész folyamat" veszélyezteti a demokráciát, a jogállamiságot, mivel a korábbi paritásos helyzethez képest egy 15 fős, fideszes többségű bizottság jelöli az alkotmánybírákat. Az MSZP - eddig elnöki tevékenységére való tekintettel - elfogadja Paczolay Pétert az Alkotmánybíróság elnökének, és reméli, hogy a jelenlegi fideszes többségű testület nem torzítja el az Alkotmánybíróságra jellemző korábbi színvonalat - zárta közleményét az ellenzéki képviselő.

A Ház hétfőn választotta meg 12 évre az Ab kormánypártok által jelölt új tagjait, akik szeptember 1-jétől kezdhetik meg munkájukat a testületben. Az Ab elnökét és tagjait jelölő eseti bizottság múlt hétfőn terjesztette a Ház elé az alkotmánybíró-jelöltek névsorát tartalmazó javaslatát. A tizenöt tagú jelölőbizottságban - amelyben nyolc képviselő fideszes, kettő KDNP-s, kettő MSZP-s, kettő jobbikos, egy pedig LMP-s - legalább nyolc igen szavazattal válhatott valaki jelöltté.

Az Országgyűlés korábbi döntése értelmében szeptember 1-jétől a jelenlegi 11 helyett 15 tagja lesz az Ab-nak, ahogyan azt a 2012. január 1-jétől hatályos alaptörvény kimondja. A parlament azért választott öt alkotmánybírót, mert egy poszt jelenleg is betöltetlen.

Nincsenek megjegyzések: