Translate

2025. február 19., szerda

Marian Enache alkotmánybíró: Romániában nem másítható meg utólag a választások megismétlését elrendelő döntés

 Calin Georgescu szombatra utcára szólítja híveit, hogy „visszavegyék az országukat”

Nem másítható meg utólag a román elnökválasztás megismétlését elrendelő alkotmánybírsági döntés – szögezte le Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke, akivel a Juridice.ro jogi szakportál közölt interjút szerdán.

A testület elnöke arra reagált, hogy a novemberi érvénytelenített voksoláson legtöbb szavazatot szerző jelölt, Calin Georgescu péntekig „adott haladékot” az alkotmánybíróságnak, hogy vonja vissza december 6-i határozatát, és rendelje el a félbeszakított választás második fordulójának megszervezését, ellenkező esetben szombatra utcára szólítja híveit, hogy „visszavegyék az országukat”.

Marian Enache jelezte: az alkotmánybíróságnak munkája jellegénél fogva viszonylag magas a tűrőképessége mindenféle nyomásgyakorlási próbálkozással szemben, de úgy értékelte, hogy az a verbális erőszak, és azok a nyílt fenyegetések, amelyeket az utóbbi időben tapasztalnak, messze túllépik a megszokott szintet, és amennyiben ezek elfogadott módszerekké válnak a társadalomban, az anarchiához vezet.

Az alkotmánybíróság elnöke J.D. Vance Romániával kapcsolatos bírálatára is reagált, miután az amerikai alelnök pénteken, a müncheni biztonságpolitikai konferencián mondott beszédében az európai demokráciák meggyengülésének példájaként hivatkozott Romániára, ahol „gyenge” titkosszolgálati gyanúra alapozva érvénytelenítették a tavalyi elnökválasztást.

Marian Enache szerint azt az amerikai alelnök sem állította, hogy az alkotmánybíróság túllépte volna hatáskörét, hanem a (román, illetve általában az európai) társadalom demokráciaszintjét bírálta, és azt jelezte, hogy a jogállamiságot, a demokratikus értékek védelmét erősíteni kell.

A testület elnöke szerint a román alkotmánybíróság éppen a demokratikus alkotmányos rend védelmében rendelte el a választások megismétlését, miután a választás korrektségét, a jelöltek esélyegyenlőségét sértő illegális befolyásolást és kampányfinanszírozást tapasztalt.

Megjegyezte: a román alaptörvény szerint az alkotmánybíróság „felügyeli a Románia elnökének megválasztásával kapcsolatos eljárások betartását, és igazolja a szavazás eredményét”, tehát nemcsak „közjegyzői” szerepe van, hanem alkotmányossági felügyeletet is ellát. Ilyen értelemben elfogadhatatlan az, hogy az államelnökjelölt a többpártrendszer és parlamenti demokrácia felszámolását, az állampolgárok személyi szabadságjogainak korlátozását célzó programot hirdessen politikai ajánlatában – részletezte az alkotmánybíróság elnöke.

Marian Enache szerint az alkotmánybíróság decemberben vészriasztást adott le, „aktiválta a vörös kódot”, de döntése nem oldotta meg a román demokrácia problémáit. Ezek érdemi orvoslása az egész társadalom felelőssége, az állami intézmények közbelépése önmagában nem elegendő – figyelmeztetett.

„Egy egészséges politikának és demokráciának a törvény erejének, nem az erő törvényének kell engedelmeskednie. Csak így beszélhetünk a demokrácia megerősítéséről és a jogállamiság tiszteletben tartásáról, egy robusztus demokráciáról, amely ellenáll az agresszió minden belső és külső formájának” – szögezte le a román alkotmánybíróság elnöke.

Vezetőkép: Marian Enache, a román alkotmánybíróság elnöke kihirdeti a testületnek a romániai elnökválasztás első fordulójában elért eredményt illető határozatát Bukarestben 2024. december 2-án. Eszerint az első forduló eredetileg megállapított eredmény érvényes. Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

https://vasarnap.hu/2025/02/19/marian-enache-alkotmanybiro-romaniaban-nem-masithato-meg-utolag-a-valasztasok-megismetleset-elrendelo-dontes/

2025. február 6., csütörtök

Államcsíny gyanúja miatt kezdeményeztek eljárást Donald Tusk ellen

 Infostart / MTI

-  2025. február 5. 20:22

Államcsíny elkövetésének gyanújával ügyészségi eljárást kezdeményezett a lengyel alkotmánybíróság elnöke Donald Tusk kormányfő és más vezető lengyel politikusok, bírák és ügyészek ellen - erről maga Bogdan Swieczkowski tájékoztatott szerdai sajtóértekezletén.

Az elnök elmondta, hogy már január végén aláírta a 60 oldalt számláló bejelentést, melyben bűncselekmény elkövetésével gyanúsította meg Donald Tuskot, kormányának minisztereit, Szymon Holownia szejm- és Malgorzata Kidawa-Blonska szenátusi elnököt, a kormánykoalíció alsó- és felsőházi képviselőit, valamint egyes bírákat és ügyészeket is.

A felsorolt személyeknek felrótt bűncselekmény Swieczkowski szerint abban áll, hogy a 2023 decemberében bekövetkezett kormányváltás óta "szervezett bűnözői csoportban tevékenykednek", melynek célja Lengyelország alkotmányos rendjének megváltoztatása, az alkotmánybíróság és más alkotmányos szervek, ezen belül az országos igazságügyi tanács (KRS) és a legfelsőbb bíróság működésének megszüntetése.

"Államcsíny bűntettének elkövetéséről beszélünk" - húzta alá Swieczkowski. "Ez egy lopakodó alkotmányos államcsíny, a törvényhozói és végrehajtói hatalommal való notórius visszaélés a bírói és más alkotmányos intézmények feje felett" - tette hozzá.

Közölte: az ügy súlya miatt, valamint azért, hogy ebben Donald Tusk kormányfő és Adam Bodnar igazságügyi miniszter, főügyész is érintett, azt kérvényezte, hogy az ügyészségi eljárást Michal Ostrowski, a főügyész egyik helyettese folytassa. Ostrowski kedden meg is hallgatta Swieczkowskit, és szerda reggel értesítette őt az ügyészségi eljárás elindításáról - közölte az alkotmánybíróság elnöke.

Michal Ostrowski egyike azon főügyészhelyetteseknek, akiket az előző kormány idején neveztek ki.

Az ügyészség vezetése fegyelmi eljárást indított ellene, mert Andrzej Duda elnökhöz és az ellenzéki politikusokhoz hasonlóan kétségbe vonta a kormányváltás után az intézményben végrehajtott személyi változtatások törvényességét.

Bogdan Swieczkowski alkotmánybírósági elnököt decemberben nevezte ki Andrzej Duda elnök, miután lejárt a taláros testület előző elnökének hivatali ideje. Swieczkowski 2022 óta tagja az alkotmánybíróságnak. Korábban az államügyész tisztségét töltötte be (2016-2022), és irányította a lengyel nemzetbiztonsági ügynökséget (ABW) is (2006-2007).

Donald Tusk kormánya nem ismeri el az alkotmánybíróságot, és a testület átalakítását tervezi.

Swieczkowski közlésére reagálva Donald Tusk egy rövidfilmet tett közzé az X-en, amelyen asztaliteniszt játszik. Közben a kamera mögött álló személy azt kérdezi: "Azt mondják, államcsínyt követtetek el?". "Hagyjál békén, most komoly ügyek zajlanak itt, később foglalkozunk vele" - vetette oda Tusk.

Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke ebben az összefüggésben a szerda esti sajtóértekezletén kijelentette: a miniszterelnök, "mint látható, pingpongozik a munkahelyén". Utalva arra, hogy a film végén Tusk nevető arca jelenik meg, Kaczynski megjegyezte: az ügy "egyáltalán nem nevetséges", és remélhetőleg "eljön az ideje, hogy az urak abbahagyják a nevetést".

Swieczkowski lépését a PiS elnöke "rendkívüli súlyúnak" nevezte. A bejelentés "megfelelő reagálás az országban fennálló helyzetre" - fogalmazott. Lengyelországban "erőszakosan vették át" az állami intézményeket, köztük a közszolgálati televíziót, az ügyészséget - fejtette ki, majd hozzátette: "olyan helyzettel van dolgunk, hogy a jog igazából nem érvényesül".

https://infostart.hu/kulfold/2025/02/05/allamcsiny-miatt-kezdemenyeztek-eljarast-donald-tusk-ellen