Egy amerikai publicista szerint nem biztos, hogy olyan egyszerű a vitatott nemű Iman Helif története, mint amilyennek elsőre látszik. Könnyen elképzelhető, hogy itt is a politika áll a háttérben.
Nincs épeszű ember, aki úgy gondolná, hogy férfiaknak kellene nőkkel bokszolniuk az olimpián, írja Dan Wolken a USA Today publicistája a Párizsban kibontakozó női bokszbotrány kapcsán. Az algériai Iman Helif neme körüli viták akkor erősödtek fel, amikor az olasz Angela Carini mindössze 46 másodperc után feladta a harcot a sportoló ellen, aki olyan erejű ütéseket mért rá, mint egyetlen ellenfele sem korábban. Helif a következő meccsét a párizsi olimpián a magyar Hámori Luca ellen vívja szombaton délután.
Az észak-afrikai sportoló történetéhez kísértetiesen hasonlít a tajvani Lin Yu-Ting esete is. Az amerikai újságíró egy egészen új szemszögből közelíti meg az olimpiai eddigi legnagyobb botrányát, melynek hátterében felsejlik a Gazprom és Oroszország is.
A Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) szerint Helif és Lin Yu Ting megbuktak a 2023-as világbajnokságon végzett teszteken a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azonban engedi őket versenyezni Párizsban.
A helyzet bonyolultságát fokozza az IBA és a NOB közötti hosszú távú konfliktus, amely az orosz támogatások és az átláthatóság körül forog. 2020-ban Umar Kremlev lett az IBA elnöke, aki jelentős szponzori szerződést kötött a Gazprommal, Oroszország állami energiaszolgáltatójával. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása után a NOB nyomást gyakorolt az IBA-ra, hogy ejtse a Gazpromot, és további reformokat követelt a működésében, de az IBA nem tett eleget ennek a kérésnek, ami a két szervezet közötti viszályhoz vezetett. A sportdöntőbíróság is a NOB javára ítélt, legfőképp az IBA pénzügyeinek átláthatatlansága és a játékvezetőkkel és a pontozóbírókkal kapcsolatos folyamatos problémák miatt. Ennek eredményeként az ökölvívás olimpiai jövője jelenleg bizonytalan, 2028-ban eddig nem is szerepel a programban. Emellett megjegyzik azt is, hogy ezen az olimpián az oroszok nem vehetnek részt hivatalosan a háborús agresszió miatt.
A helyzet odáig fajult az ellentmondásos megítélésű olimpia megnyitó után Kremlev az X-en posztolt egy videót, amiben Thomas Bachot, a NOB elnökét „főhomoszexuálisnak”, míg csapatát „a társadalom számkivetettjeinek” nevezte.
További bizonytalanságot okoz, hogy az IBA közleménye szerint Helif és Lin egy különálló és elismert teszten bukott meg, amelynek részletei bizalmasak maradnak, ráadásul nem verseny előtt, hanem verseny közben hozták nyilvánosságra. Nem világos, hogy milyen tesztekről van szó, mire vizsgálták őket, és melyik szervezet felügyelte a teszteket. Az IBA szerint nem tesztoszteronteszt volt. A NOB pedig eddig nem adott ki további információkat a vizsgálatokról.
Iman Helif és Lin Yu Ting évek óta versenyeznek a sportágban, és korábban nem merült fel hasonló probléma. A 2021-es tokiói olimpián Helif a negyeddöntőben, Lin pedig a 16 között búcsúzott. Az elmúlt években mindkét bokszoló átesett különböző teszteken anélkül, hogy bármilyen probléma felmerült volna.
A publicista hangsúlyozza, hogy a helyzet bonyolultsága miatt ne vonjunk egyből elhamarkodott következtetéseket. Algéria például furcsa hely lenne egy olyan női sztárbokszoló felépítésére, aki valójában férfi, tekintve az ország szigorú társadalmi és jogi környezetét, amely diszkriminálja az LMBTQ közösséget. Az algériai olimpiai bizottság ennek megfelelően határozottan tagadta a vádakat, és alaptalan propagandának nevezte őket.
Amy Broadhurst, ír világbajnok ökölvívó, aki már állt ringben Helif ellen, a közösségi médiában azt írta, hogy nem hiszi, hogy Helif csalt volna. Úgy véli, hogy az algériai olimpikon így született, és ezt nem tudja befolyásolni. Broadhurst hozzátette, hogy ha kiderül, hogy Helif férfi, undorodni fog attól, hogy ringben volt vele, de jelenleg senki sem tudja, mik a valós tények.
Az olimpia még a felénél sem jár, és Helif szombaton újra ringbe száll, miközben számos kérdés továbbra is megválaszolatlan marad. De Wolken szerint mindenkinek türelmesnek kell lennie, és megvárni, hogy a valóság lassan kibontakozzon. Szerinte ugyanis jelenleg túl sok a spekuláció és a nyilvánvaló politikai szándék ahhoz, hogy megalapozott következtetéseket vonhassunk le.
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/olimpia/az-oroszok-allhatnak-az-algeriai-bokszolo-korul-kavart-balhe-mogott-zavart-keltenenek-az-olimpian-egy-szakerto-szerint/
2024. augusztus 8.
Putyinhoz közel álló orosz üzletember vezeti a szervezetet, amely elindította a Khelif nemével kapcsolatos vádakat
A Nemzetközi Bokszszövetség a Gazprom támogatását élvezi, sportot űz abból, hogy szembemegy a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, programjával pedig a Kreml külpolitikai céljait segíti a sportdiplomácia eszközeivel.
A Lakmusz írt egy hosszú, részletes tényfeltáró anyagot az idei olimpia legnagyobb botrányáról: a lap szerint egy Putyinhoz közel álló orosz üzletember vezeti a szervezetet, amely útjára indította a Khelif nemével kapcsolatos vádakat.
A lap figyelmeztet arra, hogy a Nemzetközi Bokszszövetség a Gazprom támogatását élvezi, sportot űz abból, hogy szembemegy a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, programjával pedig a Kreml külpolitikai céljait segíti a sportdiplomácia eszközeivel.
A cikk emlékeztet rá, hogy az orosz vezetésű Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) a szervezetet átható korrupció és kétes pénzügyei miatt már a tokiói olimpia előtt elvesztette jogát, hogy felügyelje a sportág mérkőzéseit.
A párizsi játékokon ez a szervezet újra a figyelem középpontjába került. Az IBA diszkvalifikálta ugyanis Iman Khelif algériai bokszolót és tajvani sporttársát, Lin Ju-tinget az előző nagy ökölvívó világversenyen, a 2023-as újdelhi bokszvilágbajnokságon, mert a sportolók szerintük nem feleltek meg a nők közötti indulás feltételeinek.
A két sportolót azzal az indokkal zárták ki, hogy nem feleltek meg a nők közötti indulás feltételeinek. Az esettel kapcsolatban ellentmondásos információk láttak napvilágot a tesztelési módszerekről, és a döntéssel kapcsolatos furcsaságokat az IBA augusztus 5-i párizsi sajtótájékoztatója sem tisztázta.
Kremljev és a Gazprom
A Lakmusz felidézi, hogy az építőipari és biztonsági cégekből meggazdagodott, Putyin-közeli orosz üzletember, Kremljev vette át a bokszszövetség irányítását, miután 15 millió dollárnak megfelelő összeg hiányzott a kasszából.
Az új vezető egy kivételes szponzort hozott magával: a Gazpromot, amely 30 millió dollárral támogatta a szervezetet. Bár Kremljev 2023-ban bejelentette, hogy megszűnt a Gazprommal való együttműködés a NOB nyomására, a cég logója továbbra is ott virít a szövetség honlapján.
A Le Monde pedig arról írt, hogy Kremljev irányítása alatt beköszöntött a bőség korszaka: az események színvonala javult, edzőtermeket újítottak fel, új felszereléseket kaptak a sportolók, és a vezetők is részesültek a jutalmakból.
Diplomáciai törekvések
Kremljev sportdiplomáciai igyekezete elsősorban azok felé az országok felé irányul, amelyek eddig nem voltak jelentős tényezők a boksz világában. Az IBA által finanszírozott fejlesztések viszont hozzájárultak ahhoz, hogy ezek az országok elköteleződjenek az IBA, illetve Oroszország felé.
Az orosz vezető 97 országot látogatott meg elnöksége óta, nagyrészt olyanokat, amelyekkel a Kreml is jó kapcsolatokat ápol. Kremljev gyakran dokumentálja a közösségi oldalain az utazásait, ahol bőkezű ajándékokkal kedveskedik: pénzt, mobiltelefonokat, luxusautókat és lakásokat osztogat, sőt, egy videóban egy medvét is megajándékozott egy pár bokszkesztyűvel.
Az orosz sportdiplomáciai utazások szorosan követik Oroszország külpolitikai céljait, különösen az ukrajnai invázió óta. Kremljev Ghánában, a Kongói Köztársaságban és Zimbabwében tárgyalt, ahol Emmerson Mnangagwával, Zimbabwe elnökével is találkozott, aki nem sokkal később Putyinnal is egyeztetett Szentpétervárott.
Kremljev pekingi látogatása során tiszteletbeli professzori címet vett át egy sportegyetemen, és rendszeresen kommunikál olyan vezetőkkel, mint Savkat Mirzijojev üzbég elnök, akivel Putyin többször is egyeztetett az elmúlt évben.
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hirek/putyinhoz-kozel-allo-orosz-uzletember-vezeti-a-szervezetet-amely-elinditotta-a-khelif-nemevel-kapcsolatos-vadakat/