Translate

2023. június 22., csütörtök

Elítélték Magyarországot Strasbourgban, lesöpörték a magyar kormány érveit az asztalról

 -KMB-

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának friss döntése értelmében Magyarország megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét azzal, hogy nem biztosítja a transz emberek számára a nem- és névváltoztatás lehetőségét.

A Transvanilla Transznemű Egyesület ügyfele 2020 előtt kérvényezte a nem- és névváltoztatást, ám a magyar hatóságok jogszabályi hiányosságokra hivatkozva elutasították a kérelmét – hívta fel a figyelmet a Háttér Társaság.

 

Mint írták, a strasbourgi bíróság most megerősítette, hogy az Egyezmény 8. cikke védi az egyén nemi identitását mint a személy identitásának részét. Az EJEB hangsúlyozta továbbá, hogy a 8. cikk alatt a tagállamoktól elvárt, hogy gyors, átlátható és elérhető eljárásokat biztosítsanak a transznemű személyek jogi elismerésére.

 

A strasbourgi bíróság lesöpörte az asztalról a magyar kormány érveit, miszerint bírósági felülvizsgálattal a kérelmező jogorvoslatot kaphatott volna a szabályozás egyértelműségéből adódó problémákra.

 

A Bíróság megállapítja, hogy a jelen ügy körülményei olyan jogalkotási hiányosságokat és súlyos szabálytalanságokat tárnak fel, amelyek a kérelmezőt a magánéletével és személyes identitásának elismerésével kapcsolatban kínzó bizonytalanságban hagyták

 

– közölte a testület.

 

Emlékeztettek arra, hogy Magyarországon a 33-as paragrafus 2020-as törvénybe iktatása óta nincs lehetőség a nem és a név jogi elismerésére. A nem jogi elismerésének tilalma előtt pedig már évek óta nem hoztak döntéseket a beadott kérelmek ügyében, így súlyosan sérülnek a transz emberek alapvető jogai – tették hozzá.

„Az ilyen nemzetközi fórumokon megnyert ügyek több szempontból is nagyon fontosak. Elsősorban ügyfeleink számára, akik sokévnyi pereskedés után léphetnek előre az életükben. Emellett fontos üzenet a közösségünk számára, hiszen egyértelmű állásfoglalás a nemzetközi jog képviselőitől, hogy a transz emberek jogainak védelme mellett teszik le a voksukat. Nem utolsósorban pedig üzenet a magyar állam felé, hiszen továbbra is adósok azzal, hogy biztosítsák a nem- és névváltoztatás lehetőségét” – nyilatkozta dr. Sebestyén Andrea, a Transvanilla Transznemű Egyesület programmenedzsere.

 

https://index.hu/kulfold/2023/06/22/transznemu-lmbtq-nemvaltas-nevvaltoztatas-emberi-jogok-europai-birosaga-strasbourg-magyarorszag/

2023. június 19., hétfő

Magyarország tiszteli a bírói függetlenséget

 Magyarország tiszteli a hatalommegosztás elvét, ezáltal a bírói függetlenséget, amelynek garanciáit az alaptörvény is rögzíti – hangsúlyozta a Háromszáz éves a Kúria címmel rendezett jogtörténeti konferencián mondott köszöntőjében Varga Judit. Az igazságügyi miniszter kiemelte: 

Magyarországon a bírák függetlenek, tevékenységükben nem utasíthatók, tisztségükből csak a törvényben meghatározott eljárás keretében mozdíthatók el.

Varga Judit leszögezte, hogy a legfelsőbb bírói fórum a 21. század követelményeinek megfelelően működő, korszerű igazságszolgáltatási csúcsszervvé vált. A Kúria éves szakmai beszámolói is bizonyítják, hogy tevékenységét függetlenül, kizárólag a jogállamiság alapjain álló módon látja el, hozzájárulva ezzel a társadalom igazságszolgáltatásba vetett bizalmának erősítéséhez – közölte.

 A tárcavezető a magyar felsőbíráskodás múltjára visszatekintve kijelentette, hogy az ezeréves magyar államiságnak kezdetétől fogva lételeme volt a bírói hatalom gyakorlása. Szavai szerint az igazságszolgáltatás önállósága az állami szuverenitás része, amely nélkül egy nemzet szabadságáról, függetlenségéről nem beszélhetünk. A Kúria múltjának sorsfordító pillanatairól szólva a tárcavezető felidézte: Magyarország három részre szakadásával megszűnt a Szent István korától szépen fejlődő központi jelleggel ítélkező kuriális bíráskodás. Az 1723-as bírósági reform során létrejött a Habsburg királyi udvartól független hétszemélyes táblából és a királyi táblából álló Kúria – folytatta Varga Judit, hozzátéve, hogy 1861-ben az országbírói értekezlet működésével helyreállt az önálló magyar igazságszolgáltatás. Az igazságügyi miniszter arról is szólt, hogy a szenvedésekkel és gyötrelmekkel teli 20. század a hagyományos felsőbíráskodás végét jelentette. Ennek okai közé sorolta az 1919-es proletárdiktatúrát, Trianont, majd a Kúria 1949-es megszüntetését. Varga Judit továbbá emlékeztetett rá, hogy a 2011-es reform eredményeként az ország legmagasabb szintű, az ügyeket véglegesen eldöntő bírói fóruma visszaszerezte régi patinás nevét is. – A Kúria az örököse annak az évszázadok alatt kialakult szakmai és erkölcsi mércének, amely a magyar bíráskodás egészére kihatott és kihat – hangsúlyozta igazságügyi tárca vezetője. 

A tárcavezető kitért arra is: 

a magyar igazságszolgáltatást az elmúlt években ért igaztalan támadásoknak nagy szerepük van abban a bizalmi válságban, amely jelenleg az Európai Unió és Magyarország között tapasztalható.

 A bizalmi válság magyar oldalon keletkezett először – jegyezte meg. Az Európai Bizottság és a magyar kormány közötti tárgyalásokra utalva a miniszter jelezte: a benyújtott és elfogadott igazságügyi csomag egyes rendelkezései a Kúria működését is érintik. Jóhiszemű és türelmes jogértelmezés mellett az abban foglaltak talán működőképesek is lehetnek. Hiszen a magyar embereknek jogosan járó uniós források sorsa a tét – tette hozzá. 

Varga Zs. András, a Kúria elnöke köszöntőjében annak fontossága mellett érvelt, hogy az intézmények ne csak üres formát jelentsenek, hanem értéket hordozzanak. Szavai szerint a Kúria története – akárcsak sokszor maga a történelem – valószerűtlenségek sorozata. Az intézmény túlélt trónviszályokat, pusztításokat, és igen valószínűtlen volt, hogy túléli az ország három részre szakadását – fűzte hozzá. 

Varga Zs. András szerint csodának is tekinthető, hogy a török kiűzése után nem sokkal, 1723. június 29-én III. Károly király az Országgyűlés akaratát szentesítve Magyarország legfőbb bíróságát letelepítette és azzal jelentősen megerősítette a hétszemélyes táblát és a királyi táblát magába foglaló Kúriát. Varga Zs. András ugyancsak a valószínűtlenségekre utalva feltette a kérdést, hogy az intézmény 1850-es megszüntetését követően lehetett-e sejteni a Kúria 1861-as újjáélesztését, továbbá az 1949-es események adtak-e okot a reménykedésre. – És ma mégis itt vagyunk és a nevünk is a régi – mutatott rá.

Mint mondta, néhány éve nem sejtették, hogy a régi történeti tapasztalataikra támaszkodva ma újra hasonló kihívásokkal kell szembenéznie a Kúriának.

Álláspontja szerint bízni kell abban, hogy minden körülmény dacára most is megvalósulhat a valószínűtlen, ezért nem érdemes méricskélni, a valószínűbbnek, biztonságosabbnak látszó megoldásokat választani. Majd amellett érvelt, hogy a Kúriának ragaszkodnia kell az eddig megismert és helyesnek bizonyult megoldásokhoz. 

Hinnünk kell abban, hogy a magyar nép, Magyarország, sőt a Kúria is képes szembenézni a megpróbáltatásokkal

– fogalmazott, majd ezért a bölcsebb hozzáállásnak nevezte, hogy tesszük a dolgunkat, mint a kontinentális Európa legrégebben alapított és azóta is működő legfelsőbb bírósága. Isten óvja Magyarországot és a vele szinte egyidős Kúriát! – zárta szavait.

Borítókép: Varga Judit és Varga Zs. András (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

https://magyarnemzet.hu/belfold/2023/06/magyarorszag-tiszteli-a-biroi-fuggetlenseget

2023. június 2., péntek

Szóvivő: Az orosz befolyást vizsgáló lengyel bizottság független szerv

A törvényről a lengyel elnök utólagos alkotmánybírósági normakontrollt kér, de a jogszabály ettől függetlenül szerdán már hatályossá vált

MH/MTI

2023. MÁJUS 31. SZERDA. 13:53

A lengyelországi orosz befolyást vizsgáló új bizottság független szerv, amely nem fog arról dönteni, ki indulhat az őszi lengyel parlamenti választásokon – hangsúlyozta szerdán Rafal Bochenek, a lengyel kormánypárt szóvivője, reagálva azokra a bírálatokra, amelyek a testület létrehozásáról szóló törvényt érték.

Andrzej Duda lengyel elnök hétfőn új törvényt írt alá, amelynek értelmében vizsgálóbizottságot hoznak létre az orosz befolyás és nyomásgyakorlás feltárására a belbiztonság és az energetika terén.

Bochenek szerda reggel a lengyel közszolgálati rádióban hangsúlyozta: a bizottsági eljárások „teljességgel bírósági felügyelet alatt zajlanak” majd, és végül a bíróság dönthet arról, hogy az érintett személy az orosz szolgálatok hatására cselekedett-e. Aláhúzta: független bizottságról lesz szó, nem igaz, hogy „politikusok döntenének akármilyen módon arról, ki indulhat a parlamenti választásokon”.

A szóvivő szerint a jogszabály lényege, hogy „megerősíti a lengyel demokráciát, és megtisztítja azt az orosz ügynökök befolyásától”. Bochenek „lex anti-Putyinnak” nevezte a törvényt, ezáltal vitába szállva a lengyel ellenzékkel, amely „lex Tuskként” emlegeti. Az ellenzéki politikusok szerint ugyanis a szabályok célzottan Donald Tusk volt lengyel kormányfő, a fő ellenzéki párt, a Polgári Platform elnöke ellen irányulnak az ősszel esedékes parlamenti választások előtt.

Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg kedden Didier Reynders igazságügyekért felelős uniós biztos, aki nyugtalanítónak találta a lengyel vizsgálóbizottság létrehozását. A testület – mint Reynders fogalmazott – „mindenféle bírósági felülvizsgálat nélkül megakadályozhatja, hogy egyes magánszemélyeket közhivatalba válasszanak”.

Fenntartásait az amerikai külügyi tárca is jelezte.

A törvényről a lengyel elnök utólagos alkotmánybírósági normakontrollt kér, de a jogszabály ettől függetlenül szerdán már hatályossá vált. A parlamenti frakciók két héten belül javasolhatnak jelölteket a testületbe, több ellenzéki tömörülés azonban jelezte, hogy nem állít jelöltet.

A szejm által megválasztott, jogi és gazdasági szakértőkből is álló kilenctagú állami bizottság elemezni fogja a 2007-2022 közötti intézkedéseket, és ennek alapján kezdeményezheti az orosz befolyás hatására meghozott döntések felfüggesztését.

Az érintett döntéshozókra adminisztratív büntetéseket szabhatnak ki. Ilyen büntetés lehet például, hogy az érintettek tíz évig nem kerülhetnek olyan pozícióba, amelyhez nemzetbiztonsági átvilágítás kell, vagy olyanba, amelyben közpénzek sorsáról kell dönteni. A bizottsági döntés ellen a közigazgatási bíróságnál lehet fellebbezni.

https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/20230531-szovivo-az-orosz-befolyast-vizsgalo-lengyel-bizottsag-fuggetlen-szerv